Odkryj 30 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Poniec. Ceny wahają się od 280 000 zł do 370 000 zł, a średnia cena to 310 000 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Poniec według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na obszarze wiejskim gminy Poniec wyniosła 70 000 zł w 2012 roku, na podstawie 5 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 40%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 1 299 zł.
Mediana ceny sprzedaży
70 000 zł
2012
Mediana ceny za m²
1 299 zł/m²
2012
Zarejestrowane sprzedaże
5
2012
Ceny w ciągu roku
+40%
mediana
Od 2010 roku
+50,4%
mediana
Wobec mediany gminy
-12,5%
Poniec: 80 000 zł
Wobec mediany krajowej
-63,2%
Polska: 190 000 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Poniec obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 70 000 zł, czyli 1 299 zł/m², w obserwowanym przedziale od 52 000 zł do 90 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 20 000 zł do 130 000 zł (około 81% rynku).
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Mediana powierzchni użytkowej wynosi około 58,2 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 12,5% niższa od mediany gminy (Poniec: 80 000 zł), a od mediany krajowej (190 000 zł) jest o 63,2% niższa.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 45 000 zł (806 zł/m²) przy 6 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Poniec rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
3 |
105 000 zł |
+133,3% |
1 683 zł/m² |
| 2025 |
3 |
45 000 zł |
— |
760 zł/m² |
| 2023 |
1 |
170 000 zł |
— |
2 085 zł/m² |
| 2021 |
1 |
15 000 zł |
— |
447 zł/m² |
| 2019 |
1 |
64 492 zł |
— |
471 zł/m² |
| 2013 |
3 |
77 000 zł |
+10% |
1 430 zł/m² |
| 2012 |
5 |
70 000 zł |
+40% |
1 299 zł/m² |
| 2011 |
3 |
50 000 zł |
+7,4% |
893 zł/m² |
| 2010 |
6 |
46 534 zł |
— |
471 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Poniec (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2012) |
| Sprzedaże |
5 |
| Mediana ceny |
70 000 zł |
| Cena za m² |
1 299 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
58,2 m² |
| Typowy przedział |
52 000 – 90 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Poniec
Rozkład obliczony na podstawie 26 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 20 000 zł |
7,7% |
| 20 000 – 43 000 zł |
19,2% |
| 43 000 – 90 000 zł |
42,3% |
| 90 000 – 130 000 zł |
19,2% |
| Powyżej 130 000 zł |
11,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Poniec
Rozkład ceny za m² na podstawie 26 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 380 zł/m² |
11,5% |
| 380 – 460 zł/m² |
11,5% |
| 460 – 1 500 zł/m² |
46,2% |
| 1 500 – 2 000 zł/m² |
19,2% |
| Powyżej 2 000 zł/m² |
11,5% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Poniec
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 47 m² |
11,5% |
| 47 – 54 m² |
15,4% |
| 54 – 66 m² |
38,5% |
| 66 – 89 m² |
23,1% |
| Powyżej 89 m² |
11,5% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Poniec (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
16% |
45 000 zł |
1 371 zł/m² |
| 3 izby |
48% |
50 000 zł |
876 zł/m² |
| 4 izby |
24% |
114 000 zł |
1 669 zł/m² |
| 5 izb |
4% |
50 000 zł |
481 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
8% |
53 780 zł |
457 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Poniec
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Śmiłowo |
77 |
— |
7,4 zł/m² |
| Żytowiecko |
58 |
37 500 zł |
7,8 zł/m² |
| Janiszewo |
54 |
— |
6,5 zł/m² |
| Łęka Wielka |
54 |
80 000 zł |
7,6 zł/m² |
| Dzięczyna |
50 |
— |
13 zł/m² |
| Waszkowo |
37 |
— |
7,0 zł/m² |
| Rokosowo |
31 |
— |
9,0 zł/m² |
| Szurkowo |
26 |
— |
7,7 zł/m² |
| Czarkowo |
25 |
— |
8,8 zł/m² |
| Bączylas |
23 |
— |
4,6 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Poniec: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
14 |
76 zł/m² |
70 000 zł |
942 m² |
| Grunty rolne |
282 |
7,7 zł/m² |
60 000 zł |
9 768 m² |
| Wszystkie działki |
301 |
7,8 zł/m² |
60 000 zł |
8 700 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Poniec
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
42 |
3 |
0 |
30 |
9 |
| 2026 (do 17.08) |
35 |
3 |
0 |
26 |
6 |
| Razem 2010–2026 |
671 |
31 |
0 |
356 |
284 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na obszarze wiejskim gminy Poniec to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 50 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 40%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Poniec w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Poniec?
Na zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Poniec trzeba przeznaczyć średnio 310 000 zł, czyli około 3 019 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na obszarze wiejskim gminy Poniec?
Aktualna oferta to około 30 nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na obszarze wiejskim gminy Poniec?
Znajdziesz tu oferty od 280 000 zł do 370 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Poniec?
Zazwyczaj oferują około 103 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Poniec?
Wynosi ona około 3 019 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Poniec?
Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie.