Porównaj 39 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Rawicz — średnia cena to 737 333 zł, a ceny sięgają od 199 000 zł do 1 700 000 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Rawicz według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Rawicz? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 450 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 147 200 zł a 589 950 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
450 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 232 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
22
2025
Ceny w ciągu roku
+0,2%
mediana
Od 2016 roku
+109,3%
mediana
Wobec mediany gminy
+22,4%
Rawicz: 367 500 zł
Wobec mediany krajowej
tyle samo
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Rawicz obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 450 000 zł, czyli 5 232 zł/m², w obserwowanym przedziale od 147 200 zł do 589 950 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 150 000 zł do 500 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,5% transakcji zawarto między 230 000 zł a 400 000 zł, a 10,6% przekroczyło 500 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale pięcioizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 45,4% sprzedanych lokali ma od 63 do 88 m², a 13% przekracza 130 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Rawicz: 367 500 zł) o 22,4% i jest równa medianie krajowej (450 010 zł).
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 415 000 zł (5 618 zł/m²) przy 10 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Rawicz rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
4 |
465 500 zł |
+3,4% |
5 275 zł/m² |
| 2025 |
22 |
450 000 zł |
+0,2% |
5 232 zł/m² |
| 2024 |
27 |
449 000 zł |
+18,2% |
4 636 zł/m² |
| 2023 |
43 |
380 000 zł |
+14,8% |
4 329 zł/m² |
| 2022 |
27 |
331 000 zł |
+0,9% |
4 433 zł/m² |
| 2021 |
19 |
328 000 zł |
+3,7% |
3 784 zł/m² |
| 2020 |
24 |
316 250 zł |
+119,6% |
3 016 zł/m² |
| 2019 |
12 |
144 000 zł |
-10% |
2 041 zł/m² |
| 2018 |
6 |
160 000 zł |
-11,1% |
2 318 zł/m² |
| 2017 |
14 |
180 000 zł |
-16,3% |
2 600 zł/m² |
| 2016 |
8 |
215 000 zł |
-4,9% |
2 810 zł/m² |
| 2015 |
1 |
226 000 zł |
— |
3 025 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Rawicz (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
22 |
| Mediana ceny |
450 000 zł |
| Cena za m² |
5 232 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
80,3 m² |
| Typowy przedział |
147 200 – 589 950 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Rawicz
Rozkład obliczony na podstawie 207 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 150 000 zł |
9,7% |
| 150 000 – 230 000 zł |
18,8% |
| 230 000 – 400 000 zł |
43,5% |
| 400 000 – 500 000 zł |
17,4% |
| Powyżej 500 000 zł |
10,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Rawicz
Rozkład ceny za m² na podstawie 207 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 300 zł/m² |
9,7% |
| 2 300 – 3 100 zł/m² |
20,8% |
| 3 100 – 4 500 zł/m² |
41,5% |
| 4 500 – 5 400 zł/m² |
17,4% |
| Powyżej 5 400 zł/m² |
10,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Rawicz
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 54 m² |
10,6% |
| 54 – 63 m² |
17,4% |
| 63 – 88 m² |
45,4% |
| 88 – 130 m² |
13,5% |
| Powyżej 130 m² |
13% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Rawicz (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1% |
227 450 zł |
5 399 zł/m² |
| 2 izby |
7,8% |
262 450 zł |
4 467 zł/m² |
| 3 izby |
25,9% |
185 000 zł |
3 524 zł/m² |
| 4 izby |
24,4% |
276 000 zł |
3 792 zł/m² |
| 5 izb |
37,1% |
394 062 zł |
4 009 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
3,9% |
514 400 zł |
4 030 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Rawicz
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Sierakowo |
333 |
327 500 zł |
120 zł/m² |
| Masłowo |
280 |
257 500 zł |
69 zł/m² |
| Dębno Polskie |
279 |
237 500 zł |
50 zł/m² |
| Słupia Kapitulna |
143 |
— |
8,3 zł/m² |
| Folwark |
123 |
— |
54 zł/m² |
| Szymanowo |
123 |
317 500 zł |
54 zł/m² |
| Łaszczyn |
102 |
— |
41 zł/m² |
| Sarnówka |
36 |
— |
6,8 zł/m² |
| Kąty |
31 |
— |
86 zł/m² |
| Żylice |
29 |
— |
6,7 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Rawicz: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
77 |
345 zł/m² |
239 000 zł |
586 m² |
| Grunty rolne |
1 205 |
49 zł/m² |
60 000 zł |
1 159 m² |
| Wszystkie działki |
1 298 |
50 zł/m² |
62 238 zł |
1 122 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Rawicz
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
225 |
22 |
0 |
167 |
36 |
| 2026 (do 17.08) |
71 |
4 |
0 |
53 |
14 |
| Razem 2010–2026 |
2 141 |
211 |
0 |
1 442 |
488 |
Typowa nieruchomość sprzedana na obszarze wiejskim gminy Rawicz: 80,3 m², 4 izby, za 450 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Rawicz — ceny i metraże
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Rawicz?
Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Rawicz kosztują średnio około 737 333 zł, czyli około 3 053 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 39 nieruchomości: 27 domów i 12 mieszkań.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Ceny wahają się od około 199 000 zł do 1 700 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Rawicz?
Zazwyczaj oferują około 242 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 326 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 52 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Rawicz:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 49 m² | 299 000 zł |
| 3 pokoje | 61 m² | 283 667 zł |
| 5 pokoi | 179 m² | 703 333 zł |
| 6 pokoi | 283 m² | 1 092 000 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na obszarze wiejskim gminy Rawicz?
Wynosi ona około 3 053 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 587 zł/m², a dla domów spada do 2 873 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży obszaru wiejskiego gminy Rawicz?
Zdecydowanym faworytem jest 6-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowe mieszkanie.