Porównaj 33 nieruchomości na sprzedaż na terenie Osia — średnia cena to 541 750 zł, a ceny sięgają od 299 000 zł do 760 000 zł.
Ceny nieruchomości Osia według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości Osia zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 304 970 zł (średnia bez wartości skrajnych: 423 663 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji wzrosła o 17,6% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
304 970 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 788 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
20
2025
Ceny w ciągu roku
+27,1%
mediana
Od 2010 roku
+139,2%
mediana
Wobec mediany powiatu
-1,6%
Świecki: 310 000 zł
Wobec mediany krajowej
-32,2%
Polska: 450 010 zł
Rynek nieruchomości Osia opiera się przede wszystkim na domach, które stanowią 70% sprzedaży. Ich mediana ceny wynosi 445 000 zł, w obserwowanym przedziale od 157 250 zł do 3 541 920 zł. Mieszkania (30% sprzedaży) zmieniają właściciela za medianę około 225 000 zł (3 788 zł/m²).
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 55 000 zł do 420 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 46,5% transakcji zawarto między 100 000 zł a 280 000 zł, a 10,8% przekroczyło 420 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 36,9% sprzedanych lokali ma od 46 do 56 m², a 10,7% przekracza 68 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 1,6% niższa od mediany powiatu (Świecki: 310 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 32,2% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 10 sprzedaży mieszkań i domów, z medianą 167 500 zł i 3 687 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 197 500 zł (3 687 zł/m²) przy 16 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Osia rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
10 |
167 500 zł |
-45,1% |
3 687 zł/m² |
| 2025 |
20 |
304 970 zł |
+27,1% |
3 788 zł/m² |
| 2024 |
17 |
240 000 zł |
+9,1% |
5 537 zł/m² |
| 2023 |
17 |
220 000 zł |
+1,4% |
3 816 zł/m² |
| 2022 |
26 |
217 000 zł |
+5,9% |
3 163 zł/m² |
| 2021 |
25 |
205 000 zł |
+28,1% |
3 981 zł/m² |
| 2020 |
21 |
160 000 zł |
+19,3% |
1 350 zł/m² |
| 2019 |
23 |
134 100 zł |
+3,2% |
2 017 zł/m² |
| 2018 |
20 |
130 000 zł |
-18,5% |
2 363 zł/m² |
| 2017 |
18 |
159 500 zł |
+27,6% |
1 522 zł/m² |
| 2016 |
12 |
125 000 zł |
-10,7% |
2 191 zł/m² |
| 2015 |
14 |
140 000 zł |
+64,7% |
1 922 zł/m² |
| 2014 |
10 |
85 000 zł |
-54,7% |
1 188 zł/m² |
| 2013 |
6 |
187 500 zł |
+44,2% |
1 856 zł/m² |
| 2012 |
10 |
130 000 zł |
+8,3% |
2 401 zł/m² |
| 2011 |
8 |
120 000 zł |
-5,9% |
1 422 zł/m² |
| 2010 |
12 |
127 500 zł |
— |
1 580 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Osie: ile trzeba przygotować na mieszkanie lub dom
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
Domy (2025) |
| Sprzedaże |
6 | 14 |
| Mediana ceny |
225 000 zł | 445 000 zł |
| Cena za m² |
3 788 zł/m² | — |
| Mediana powierzchni |
56,9 m² | — |
| Typowy przedział |
155 000 – 332 485 zł | 157 250 – 3 541 920 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Osia
Rozkład obliczony na podstawie 269 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 55 000 zł |
10% |
| 55 000 – 100 000 zł |
15,2% |
| 100 000 – 280 000 zł |
46,5% |
| 280 000 – 420 000 zł |
17,5% |
| Powyżej 420 000 zł |
10,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Osia
Rozkład ceny za m² na podstawie 79 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 100 zł/m² |
11,4% |
| 1 100 – 1 800 zł/m² |
16,5% |
| 1 800 – 4 000 zł/m² |
45,6% |
| 4 000 – 5 500 zł/m² |
13,9% |
| Powyżej 5 500 zł/m² |
12,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Osia
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali i domów (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 42 m² |
9,5% |
| 42 – 46 m² |
22,6% |
| 46 – 56 m² |
36,9% |
| 56 – 68 m² |
20,2% |
| Powyżej 68 m² |
10,7% |
Powierzchnie działek przy sprzedanych domach na terenie Osia
Tylko sprzedaże domów z gruntem (2010–2025)
| Powierzchnia działki | Udział sprzedaży |
| Poniżej 430 m² |
11,6% |
| 430 – 780 m² |
16,4% |
| 780 – 2 200 m² |
43,4% |
| 2 200 – 9 800 m² |
18,5% |
| Powyżej 9 800 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Osie: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
21,2% |
210 000 zł |
4 532 zł/m² |
| 3 izby |
60% |
125 000 zł |
2 706 zł/m² |
| 4 izby |
15% |
117 500 zł |
2 266 zł/m² |
| 5 izb |
2,5% |
230 000 zł |
2 451 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,2% |
310 000 zł |
3 157 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Osia
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania i domy) |
Działki zł/m² |
| Tleń |
133 |
165 000 zł |
34 zł/m² |
| Osie |
129 |
158 000 zł |
21 zł/m² |
| Łążek |
56 |
95 000 zł |
5,0 zł/m² |
| Stara Rzeka |
26 |
— |
34 zł/m² |
| Wałkowiska |
25 |
135 000 zł |
35 zł/m² |
| Nadl Szarłata |
24 |
— |
19 zł/m² |
| Miedzno |
24 |
52 200 zł |
7,6 zł/m² |
| Wierzchy |
23 |
330 000 zł |
19 zł/m² |
| Nadl Sarnia Góra |
17 |
— |
1,1 zł/m² |
| Brzeziny |
13 |
120 000 zł |
47 zł/m² |
Ceny działek na terenie Osia: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
9 |
65 zł/m² |
132 000 zł |
2 166 m² |
| Grunty rolne |
546 |
22 zł/m² |
45 000 zł |
2 969 m² |
| Grunty leśne |
25 |
4,1 zł/m² |
65 000 zł |
11 282 m² |
| Wszystkie działki |
704 |
20 zł/m² |
50 000 zł |
3 002 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Osia
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
103 |
7 |
17 |
76 |
3 |
| 2026 (do 17.08) |
38 |
6 |
5 |
25 |
2 |
| Razem 2010–2026 |
1 282 |
130 |
204 |
843 |
105 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na terenie Osia to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 125 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 27,1%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na terenie Osia — ceny i metraże
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Osia?
Na zakup nieruchomości na terenie Osia trzeba przeznaczyć średnio 541 750 zł, czyli około 2 451 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Osia?
W tej chwili do wyboru są 33 nieruchomości: 6 domów i 2 mieszkania oraz 25 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Osia?
Oferty zaczynają się od 299 000 zł i sięgają 760 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnio mają około 221 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 277 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 54 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Osia?
Średnio wychodzi około 2 451 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 648 zł/m², a dla domów spada do 2 178 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Osia?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 6-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 8-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.