Kup nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Leśnica: 147 nieruchomości w cenach od 220 000 zł do 1 250 000 zł, przy średniej cenie 598 950 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Leśnica według rzeczywistych cen transakcyjnych
Akty notarialne zarejestrowane dla obszaru wiejskiego gminy Leśnica obejmują 5 sprzedaży mieszkań w 2017 roku, przy medianie ceny 88 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 1 608 zł. To o 60,8% mniej niż mediana krajowa (224 335 zł).
Mediana ceny sprzedaży
88 000 zł
2017
Mediana ceny za m²
1 608 zł/m²
2017
Zarejestrowane sprzedaże
5
2017
Wobec mediany gminy
-9,7%
Leśnica: 97 500 zł
Wobec mediany krajowej
-60,8%
Polska: 224 335 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Leśnica obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 88 000 zł, czyli 1 608 zł/m², w obserwowanym przedziale od 53 380 zł do 117 600 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 41 000 zł do 160 000 zł (około 74% rynku).
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Mediana powierzchni użytkowej wynosi około 54,7 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 9,7% niższa od mediany gminy (Leśnica: 97 500 zł), a od mediany krajowej (224 335 zł) jest o 60,8% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Leśnica rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
2 |
225 000 zł |
— |
3 640 zł/m² |
| 2022 |
3 |
70 000 zł |
-57,6% |
1 685 zł/m² |
| 2021 |
1 |
165 000 zł |
— |
2 040 zł/m² |
| 2019 |
3 |
93 500 zł |
— |
1 393 zł/m² |
| 2017 |
5 |
88 000 zł |
-12% |
1 608 zł/m² |
| 2016 |
1 |
100 000 zł |
-9,1% |
1 827 zł/m² |
| 2015 |
1 |
110 000 zł |
— |
2 010 zł/m² |
| 2013 |
1 |
85 000 zł |
+169,8% |
2 053 zł/m² |
| 2012 |
2 |
31 500 zł |
-65% |
254 zł/m² |
| 2011 |
3 |
90 000 zł |
-30,8% |
1 345 zł/m² |
| 2010 |
1 |
130 000 zł |
— |
1 988 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Leśnica (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2017) |
| Sprzedaże |
5 |
| Mediana ceny |
88 000 zł |
| Cena za m² |
1 608 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
54,7 m² |
| Typowy przedział |
53 380 – 117 600 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Leśnica
Rozkład obliczony na podstawie 23 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 41 000 zł |
13% |
| 41 000 – 65 000 zł |
17,4% |
| 65 000 – 110 000 zł |
39,1% |
| 110 000 – 160 000 zł |
17,4% |
| Powyżej 160 000 zł |
13% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Leśnica
Rozkład ceny za m² na podstawie 23 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 000 zł/m² |
8,7% |
| 1 000 – 1 400 zł/m² |
21,7% |
| 1 400 – 2 000 zł/m² |
34,8% |
| 2 000 – 2 200 zł/m² |
17,4% |
| Powyżej 2 200 zł/m² |
17,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Leśnica
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 37 m² |
13% |
| 37 – 46 m² |
17,4% |
| 46 – 67 m² |
39,1% |
| 67 – 81 m² |
21,7% |
| Powyżej 81 m² |
8,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Leśnica (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
14,3% |
50 800 zł |
1 723 zł/m² |
| 3 izby |
47,6% |
79 000 zł |
1 523 zł/m² |
| 4 izby |
33,3% |
100 000 zł |
1 578 zł/m² |
| 5 izb |
4,8% |
90 000 zł |
1 112 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Leśnica
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Zalesie Śląskie |
175 |
91 750 zł |
4,5 zł/m² |
| Raszowa |
123 |
110 000 zł |
7,3 zł/m² |
| Łąki Kozielskie |
76 |
— |
2,7 zł/m² |
| Wysoka |
58 |
— |
4,2 zł/m² |
| Kadłubiec |
55 |
— |
3,9 zł/m² |
| Czarnocin |
42 |
— |
4,0 zł/m² |
| Dolna |
40 |
— |
4,4 zł/m² |
| Poręba |
39 |
— |
6,3 zł/m² |
| Lichynia |
36 |
— |
5,0 zł/m² |
| Góra Świętej Anny |
34 |
— |
31 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Leśnica: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
99 |
26 zł/m² |
58 000 zł |
1 900 m² |
| Grunty rolne |
365 |
3,4 zł/m² |
33 600 zł |
9 400 m² |
| Wszystkie działki |
493 |
4,3 zł/m² |
40 000 zł |
6 690 m² |
Ceny gruntu według osiedli na obszarze wiejskim gminy Leśnica
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Osiedle |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Lichynia |
27 |
5,0 zł/m² |
40 000 zł |
| Zalesie Śląskie |
113 |
4,5 zł/m² |
30 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Leśnica
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
58 |
2 |
0 |
40 |
16 |
| 2026 (do 17.08) |
35 |
2 |
0 |
17 |
16 |
| Razem 2010–2026 |
886 |
27 |
0 |
613 |
246 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na obszarze wiejskim gminy Leśnica to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 79 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Leśnica: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Leśnica?
Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Leśnica kosztują średnio około 598 950 zł, czyli około 3 035 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 147 nieruchomości: 12 domów i 2 mieszkania oraz 133 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 220 000 zł i sięgają 1 250 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 197 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 216 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 88 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na obszarze wiejskim gminy Leśnica?
Wynosi ona około 3 035 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 3 496 zł/m², a dla domów spada do 3 003 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży obszaru wiejskiego gminy Leśnica?
Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 8-pokojowy dom.