Porównaj 25 nieruchomości na sprzedaż na terenie Leśnicy — średnia cena to 609 144 zł, a ceny sięgają od 220 000 zł do 1 250 000 zł.
Ceny nieruchomości Leśnicy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 9 transakcjami w 2022 roku i medianą ceny 150 000 zł rynek Leśnicy najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2022 mediana spadła o 16,7%.
Mediana ceny sprzedaży
150 000 zł
2022
Mediana ceny za m²
2 237 zł/m²
2022
Zarejestrowane sprzedaże
9
2022
Ceny w ciągu roku
-9,1%
mediana
Od 2010 roku
-16,7%
mediana
Wobec mediany powiatu
-17,8%
Strzelecki: 182 500 zł
Wobec mediany krajowej
-56,4%
Polska: 344 168 zł
Statystyki dla Leśnicy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 150 000 zł, czyli 2 237 zł/m², w obserwowanym przedziale od 45 800 zł do 206 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 45 000 zł do 200 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 43,9% transakcji zawarto między 80 000 zł a 170 000 zł, a 11% przekroczyło 200 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,1% sprzedanych lokali ma od 53 do 66 m², a 11% przekracza 77 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 17,8% niższa od mediany powiatu (Strzelecki: 182 500 zł), a od mediany krajowej (344 168 zł) jest o 56,4% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Leśnica — mediana 130 000 zł (2 164 zł/m², 59 transakcji od 2010 roku), dalej Leśnica (obszar wiejski) z medianą 93 500 zł (1 675 zł/m²).
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 280 000 zł (4 173 zł/m²) przy 5 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Leśnicy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
4 |
282 500 zł |
+34,5% |
4 194 zł/m² |
| 2025 |
3 |
210 000 zł |
+162,5% |
3 541 zł/m² |
| 2024 |
1 |
80 000 zł |
-51,5% |
2 286 zł/m² |
| 2023 |
2 |
165 000 zł |
+10% |
3 213 zł/m² |
| 2022 |
9 |
150 000 zł |
-9,1% |
2 237 zł/m² |
| 2021 |
5 |
165 000 zł |
+135,7% |
2 321 zł/m² |
| 2020 |
2 |
70 000 zł |
+12,9% |
1 140 zł/m² |
| 2019 |
6 |
62 000 zł |
-38% |
1 434 zł/m² |
| 2018 |
3 |
100 000 zł |
+2,6% |
1 842 zł/m² |
| 2017 |
8 |
97 500 zł |
-44,3% |
1 608 zł/m² |
| 2016 |
5 |
175 000 zł |
+18,6% |
2 555 zł/m² |
| 2015 |
4 |
147 500 zł |
+9,3% |
2 324 zł/m² |
| 2014 |
2 |
135 000 zł |
+22,7% |
2 082 zł/m² |
| 2013 |
5 |
110 000 zł |
+94,7% |
1 976 zł/m² |
| 2012 |
6 |
56 500 zł |
-11,7% |
1 219 zł/m² |
| 2011 |
9 |
64 000 zł |
-64,4% |
1 112 zł/m² |
| 2010 |
8 |
180 000 zł |
— |
2 386 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Leśnica: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2022) |
| Sprzedaże |
9 |
| Mediana ceny |
150 000 zł |
| Cena za m² |
2 237 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
53,5 m² |
| Typowy przedział |
45 800 – 206 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Leśnicy
Rozkład obliczony na podstawie 82 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 45 000 zł |
8,5% |
| 45 000 – 80 000 zł |
18,3% |
| 80 000 – 170 000 zł |
43,9% |
| 170 000 – 200 000 zł |
18,3% |
| Powyżej 200 000 zł |
11% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Leśnicy
Rozkład ceny za m² na podstawie 82 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 980 zł/m² |
11% |
| 980 – 1 600 zł/m² |
18,3% |
| 1 600 – 2 800 zł/m² |
42,7% |
| 2 800 – 3 200 zł/m² |
17,1% |
| Powyżej 3 200 zł/m² |
11% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Leśnicy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
9,8% |
| 34 – 53 m² |
18,3% |
| 53 – 66 m² |
45,1% |
| 66 – 77 m² |
15,9% |
| Powyżej 77 m² |
11% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Leśnica: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,5% |
49 500 zł |
2 468 zł/m² |
| 2 izby |
15,2% |
55 400 zł |
2 081 zł/m² |
| 3 izby |
22,8% |
97 500 zł |
1 827 zł/m² |
| 4 izby |
51,9% |
140 000 zł |
2 148 zł/m² |
| 5 izb |
6,3% |
90 000 zł |
2 104 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,3% |
210 000 zł |
2 100 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Leśnicy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Leśnica |
350 |
130 000 zł |
4,8 zł/m² |
| Zalesie Śląskie |
175 |
91 750 zł |
4,5 zł/m² |
| Raszowa |
123 |
110 000 zł |
7,3 zł/m² |
| Łąki Kozielskie |
77 |
— |
2,9 zł/m² |
| Wysoka |
58 |
— |
4,2 zł/m² |
| Kadłubiec |
55 |
— |
3,9 zł/m² |
| Czarnocin |
42 |
— |
4,0 zł/m² |
| Dolna |
40 |
— |
4,4 zł/m² |
| Poręba |
39 |
— |
6,3 zł/m² |
| Lichynia |
36 |
— |
5,0 zł/m² |
Mediana ceny według miejscowości na terenie Leśnicy
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Leśnica |
59 |
130 000 zł |
2 164 zł/m² |
| Leśnica (obszar wiejski) |
23 |
93 500 zł |
1 675 zł/m² |
Ceny działek na terenie Leśnicy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
158 |
31 zł/m² |
49 692 zł |
1 200 m² |
| Grunty rolne |
503 |
3,3 zł/m² |
34 000 zł |
9 340 m² |
| Wszystkie działki |
700 |
4,5 zł/m² |
40 000 zł |
6 115 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Leśnicy
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Leśnica |
207 |
4,9 zł/m² |
40 000 zł |
| Leśnica (obszar wiejski) |
493 |
4,3 zł/m² |
40 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Leśnicy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
91 |
6 |
0 |
57 |
28 |
| 2026 (do 17.08) |
42 |
4 |
0 |
20 |
18 |
| Razem 2010–2026 |
1 318 |
92 |
0 |
876 |
350 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 150 000 zł (2 237 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale czteroizbowe (51,9% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Leśnicy: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Leśnicy?
Nieruchomości na terenie Leśnicy kosztują średnio około 609 144 zł, czyli około 3 059 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Leśnicy?
Obecnie dostępnych ofert: 25: 19 domów i 6 mieszkań.
Jaki jest przedział cen na terenie Leśnicy?
Oferty zaczynają się od 220 000 zł i sięgają 1 250 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Leśnicy?
Średnia powierzchnia to około 199 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 233 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 92 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Leśnicy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 4 pokoje | 101 m² | 367 625 zł |
| 6 pokoi | 191 m² | 496 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Leśnicy?
Wynosi ona około 3 059 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 3 606 zł/m², a dla domów spada do 2 990 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Leśnicy?
Największym zainteresowaniem cieszy się 6-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 8-pokojowy dom i 4-pokojowe mieszkanie.