Kup nieruchomość na terenie Ustronia: 441 nieruchomości w cenach od 185 000 zł do 4 499 000 zł, przy średniej cenie 880 596 zł.
Ceny nieruchomości Ustronia według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na terenie Ustronia? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 490 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 230 000 zł a 800 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
490 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
10 390 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
121
2025
Ceny w ciągu roku
-10,6%
mediana
Od 2021 roku
+30,7%
mediana
Wobec mediany powiatu
+31,4%
Cieszyński: 373 000 zł
Wobec mediany krajowej
+8,9%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Ustronia obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 490 000 zł, czyli 10 390 zł/m², w obserwowanym przedziale od 230 000 zł do 800 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 300 000 zł do 700 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43,2% transakcji zawarto między 390 000 zł a 570 000 zł, a 10,9% przekroczyło 700 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 43% sprzedanych lokali ma od 43 do 60 m², a 10,3% przekracza 78 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Cieszyński: 373 000 zł) o 31,4%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 8,9%.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 38 sprzedaży mieszkań, z medianą 500 000 zł i 10 315 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 491 792 zł (10 388 zł/m²) przy 88 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Ustronia rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
38 |
500 000 zł |
+2% |
10 315 zł/m² |
| 2025 |
121 |
490 000 zł |
-10,6% |
10 390 zł/m² |
| 2024 |
119 |
548 000 zł |
+20,8% |
10 248 zł/m² |
| 2023 |
104 |
453 615 zł |
+8% |
8 220 zł/m² |
| 2022 |
91 |
420 000 zł |
+12% |
7 640 zł/m² |
| 2021 |
43 |
375 000 zł |
— |
7 274 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Ustroń: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
121 |
| Mediana ceny |
490 000 zł |
| Cena za m² |
10 390 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
51,9 m² |
| Typowy przedział |
230 000 – 800 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Ustronia
Rozkład obliczony na podstawie 516 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 300 000 zł |
10,3% |
| 300 000 – 390 000 zł |
18% |
| 390 000 – 570 000 zł |
43,2% |
| 570 000 – 700 000 zł |
17,6% |
| Powyżej 700 000 zł |
10,9% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Ustronia
Rozkład ceny za m² na podstawie 516 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 5 500 zł/m² |
10,1% |
| 5 500 – 7 600 zł/m² |
18,4% |
| 7 600 – 11 000 zł/m² |
42,4% |
| 11 000 – 13 000 zł/m² |
22,1% |
| Powyżej 13 000 zł/m² |
7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Ustronia
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 37 m² |
10,3% |
| 37 – 43 m² |
18,4% |
| 43 – 60 m² |
43% |
| 60 – 78 m² |
18% |
| Powyżej 78 m² |
10,3% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Ustroń: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
4,8% |
400 000 zł |
10 293 zł/m² |
| 2 izby |
40,5% |
455 000 zł |
9 771 zł/m² |
| 3 izby |
40,5% |
503 000 zł |
9 076 zł/m² |
| 4 izby |
12,4% |
483 500 zł |
7 751 zł/m² |
| 5 izb |
1,4% |
620 000 zł |
5 522 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,4% |
351 010 zł |
4 541 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Ustronia
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Ustroń |
541 |
500 000 zł |
176 zł/m² |
| Lipowiec |
91 |
— |
119 zł/m² |
| Hermanice |
63 |
— |
152 zł/m² |
| Nierodzim |
55 |
— |
139 zł/m² |
Ceny działek na terenie Ustronia: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
137 |
176 zł/m² |
267 000 zł |
1 564 m² |
| Grunty rolne |
177 |
150 zł/m² |
220 000 zł |
1 544 m² |
| Grunty leśne |
19 |
16 zł/m² |
100 000 zł |
5 596 m² |
| Wszystkie działki |
343 |
147 zł/m² |
220 900 zł |
1 552 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Ustronia
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
301 |
123 |
0 |
78 |
100 |
| 2026 (do 17.08) |
94 |
38 |
0 |
28 |
28 |
| Razem 2010–2026 |
1 445 |
525 |
0 |
447 |
473 |
W porównaniu z medianą powiatu (Cieszyński: 373 000 zł) ceny Ustronia są o 31,4% wyższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to +8,9%. Od 2021 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +30,7%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Ustronia w liczbach
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Ustronia?
Licz się ze średnią kwotą 880 596 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Ustronia, czyli około 8 406 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Ustronia?
Aktualna oferta to około 441 nieruchomości: 308 mieszkań i 133 domy.
Jaki jest przedział cen na terenie Ustronia?
Ceny wahają się od około 185 000 zł do 4 499 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Ustronia?
Średnia powierzchnia to około 105 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 213 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 58 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Ustronia:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 70 m² | 866 192 zł |
| 2 pokoje | 53 m² | 580 397 zł |
| 3 pokoje | 67 m² | 771 506 zł |
| 4 pokoje | 125 m² | 928 976 zł |
| 5 pokoi | 176 m² | 1 481 168 zł |
| 6 pokoi | 209 m² | 1 584 083 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 8 406 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 12 074 zł/m², a dla domów spada do 6 092 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Ustronia?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 5-pokojowy dom.