Porównaj 198 nieruchomości na sprzedaż na terenie Olszanki — średnia cena to 444 250 zł, a ceny sięgają od 70 000 zł do 1 900 000 zł.
Ceny nieruchomości Olszanki według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Olszanki wyniosła 189 000 zł w 2025 roku, na podstawie 8 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 110%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 3 324 zł.
Mediana ceny sprzedaży
189 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 324 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
8
2025
Ceny w ciągu roku
+110%
mediana
Od 2013 roku
+114,8%
mediana
Wobec mediany powiatu
-37%
Brzeski: 300 000 zł
Wobec mediany krajowej
-58%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Olszanki obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 189 000 zł, czyli 3 324 zł/m², w obserwowanym przedziale od 46 300 zł do 253 800 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 40 000 zł do 180 000 zł (około 83% rynku). W szczegółach: 44,3% transakcji zawarto między 60 000 zł a 140 000 zł, a 10,3% przekroczyło 180 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 48,5% sprzedanych lokali ma od 48 do 68 m², a 10,3% przekracza 80 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 37% niższa od mediany powiatu (Brzeski: 300 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 58% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Olszanki rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
2 |
242 500 zł |
+28,3% |
4 019 zł/m² |
| 2025 |
8 |
189 000 zł |
+110% |
3 324 zł/m² |
| 2024 |
5 |
90 000 zł |
-18,9% |
1 331 zł/m² |
| 2023 |
10 |
111 000 zł |
-32,7% |
1 986 zł/m² |
| 2022 |
7 |
165 000 zł |
+69,2% |
2 153 zł/m² |
| 2021 |
9 |
97 500 zł |
-31,8% |
1 672 zł/m² |
| 2020 |
5 |
143 000 zł |
+130,6% |
1 824 zł/m² |
| 2019 |
11 |
62 000 zł |
-40,1% |
1 636 zł/m² |
| 2018 |
8 |
103 500 zł |
+64,3% |
1 286 zł/m² |
| 2017 |
6 |
63 000 zł |
+10,5% |
1 240 zł/m² |
| 2016 |
6 |
57 000 zł |
-36,7% |
1 171 zł/m² |
| 2015 |
5 |
90 000 zł |
+80% |
1 466 zł/m² |
| 2014 |
1 |
50 000 zł |
-43,2% |
1 389 zł/m² |
| 2013 |
6 |
88 000 zł |
+60% |
1 662 zł/m² |
| 2012 |
3 |
55 000 zł |
-10,6% |
1 185 zł/m² |
| 2011 |
2 |
61 500 zł |
+207,5% |
1 289 zł/m² |
| 2010 |
3 |
20 000 zł |
— |
631 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Olszanka: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
8 |
| Mediana ceny |
189 000 zł |
| Cena za m² |
3 324 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
54,4 m² |
| Typowy przedział |
46 300 – 253 800 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Olszanki
Rozkład obliczony na podstawie 97 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 40 000 zł |
7,2% |
| 40 000 – 60 000 zł |
19,6% |
| 60 000 – 140 000 zł |
44,3% |
| 140 000 – 180 000 zł |
18,6% |
| Powyżej 180 000 zł |
10,3% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Olszanki
Rozkład ceny za m² na podstawie 97 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 840 zł/m² |
9,3% |
| 840 – 1 100 zł/m² |
12,4% |
| 1 100 – 2 000 zł/m² |
46,4% |
| 2 000 – 3 300 zł/m² |
22,7% |
| Powyżej 3 300 zł/m² |
9,3% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Olszanki
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 38 m² |
10,3% |
| 38 – 48 m² |
18,6% |
| 48 – 68 m² |
48,5% |
| 68 – 80 m² |
12,4% |
| Powyżej 80 m² |
10,3% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Olszanka: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
26,6% |
55 000 zł |
2 005 zł/m² |
| 3 izby |
39,4% |
90 000 zł |
1 783 zł/m² |
| 4 izby |
26,6% |
95 000 zł |
1 550 zł/m² |
| 5 izb |
7,4% |
162 000 zł |
2 343 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Olszanki
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Przylesie |
120 |
— |
4,9 zł/m² |
| Pogorzela |
94 |
85 500 zł |
5,0 zł/m² |
| Michałów |
91 |
— |
3,9 zł/m² |
| Czeska Wieś |
81 |
156 500 zł |
5,0 zł/m² |
| Krzyżowice |
65 |
77 500 zł |
5,7 zł/m² |
| Jankowice Wielkie |
61 |
93 750 zł |
6,8 zł/m² |
| Gierszowice |
59 |
81 000 zł |
4,7 zł/m² |
| Obórki |
58 |
50 000 zł |
4,3 zł/m² |
| Olszanka |
58 |
135 000 zł |
6,5 zł/m² |
| Janów |
33 |
95 000 zł |
2,9 zł/m² |
Ceny działek na terenie Olszanki: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
22 |
47 zł/m² |
54 350 zł |
1 122 m² |
| Grunty rolne |
433 |
4,9 zł/m² |
65 000 zł |
12 100 m² |
| Wszystkie działki |
457 |
5,0 zł/m² |
63 500 zł |
11 300 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Olszanki
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
88 |
9 |
0 |
49 |
30 |
| 2026 (do 17.08) |
29 |
2 |
0 |
22 |
5 |
| Razem 2010–2026 |
966 |
105 |
0 |
557 |
304 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na terenie Olszanki to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 90 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 110%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Olszanki w liczbach
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Olszanki?
Na zakup nieruchomości na terenie Olszanki trzeba przeznaczyć średnio 444 250 zł, czyli około 2 411 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 198: 9 domów i 3 mieszkania oraz 186 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Olszanki?
Ceny wahają się od około 70 000 zł do 1 900 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Olszanki?
Średnia powierzchnia to około 184 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 230 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 46 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 2 411 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 3 745 zł/m², a dla domów spada do 2 323 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Olszanki?
Zdecydowanym faworytem jest 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 9-pokojowy dom.