Domy i mieszkania na sprzedaż Żarski

Porównaj 256 nieruchomości na sprzedaż w powiecie żarskim — średnia cena to 548 685 zł, a ceny sięgają od 75 000 zł do 4 900 000 zł.

Średnia cena 548 685 zł cena sprzedaży
Przedział cen 75 000–4 900 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 126 m² na nieruchomość
Cena za m² 4 344 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

256 łącznie
53% domy
  • Mieszkania 46,9%
    120 nieruchomości
  • Domy 53,1%
    136 nieruchomości

Ile pokoi

256 łącznie
27% 5+ pokoi
  • 1 pokój 5,5%
    14 nieruchomości
  • 2 pokoje 23,8%
    61 nieruchomości
  • 3 pokoje 23,4%
    60 nieruchomości
  • 4 pokoje 19,9%
    51 nieruchomości
  • 5+ pokoi 27,3%
    70 nieruchomości

Przedziały cenowe

256 łącznie
  • 75 000–260 000 zł 20,3%
    52 nieruchomości
  • 260 000–340 000 zł 20,3%
    52 nieruchomości
  • 345 000–495 000 zł 19,9%
    51 nieruchomości
  • 495 000–700 000 zł 20,3%
    52 nieruchomości
  • 720 000–4 905 000 zł 19,1%
    49 nieruchomości

Przedziały powierzchni

256 łącznie
  • 30–60 m² 26,2%
    67 nieruchomości
  • 60–80 m² 19,1%
    49 nieruchomości
  • 80–120 m² 19,1%
    49 nieruchomości
  • 120–180 m² 15,6%
    40 nieruchomości
  • 180–910 m² 19,9%
    51 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 62 m² 183 m²
Cena za metr kwadratowy 5 480 zł/m² 4 004 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Dostępne oferty na sprzedaż w powiecie żarskim to 256 nieruchomości: 136 domów i 120 mieszkań. Domy stanowią 53% oferty. Pod względem powierzchni domy mają średnio 183 m² (4 004 zł/m²), a mieszkania około 62 m² (5 480 zł/m²).

Domy 4-pokojowe dominują, a za nimi plasują się opcje 5- i 3-pokojowe.

Akty notarialne zarejestrowane dla powiatu żarskiego obejmują 375 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 240 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 5 052 zł. To o 46,7% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).

Mediana ceny sprzedaży 240 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 052 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 375 2025
Wobec mediany województwa -25% lubuskie: 320 000 zł
Wobec mediany krajowej -46,7% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu żarskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 240 000 zł, czyli 5 052 zł/m², w obserwowanym przedziale od 90 000 zł do 461 723 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 420 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43,2% transakcji zawarto między 180 000 zł a 320 000 zł, a 11,2% przekroczyło 420 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,5% sprzedanych lokali ma od 42 do 61 m², a 9,3% przekracza 75 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 25% niższa od mediany województwa (lubuskie: 320 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 46,7% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Żary — mediana 267 000 zł (5 749 zł/m², 225 transakcji od 2010 roku), dalej Lubsko z medianą 200 000 zł (4 315 zł/m²).

W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 260 000 zł (5 331 zł/m²) przy 141 transakcjach.

Żarski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 375
Mediana ceny 240 000 zł
Cena za m² 5 052 zł/m²
Mediana powierzchni 50,7 m²
Typowy przedział 90 000 –
461 723 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie żarskim

Rozkład obliczony na podstawie 375 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 110 000 zł 9,3%
110 000 – 180 000 zł 17,3%
180 000 – 320 000 zł 43,2%
320 000 – 420 000 zł 18,9%
Powyżej 420 000 zł 11,2%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie żarskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 375 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 500 zł/m² 9,6%
2 500 – 4 000 zł/m² 19,2%
4 000 – 6 000 zł/m² 44,3%
6 000 – 7 200 zł/m² 16,8%
Powyżej 7 200 zł/m² 10,1%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie żarskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 32 m² 10,1%
32 – 42 m² 17,6%
42 – 61 m² 44,5%
61 – 75 m² 18,4%
Powyżej 75 m² 9,3%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Żarski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,4% 112 000 zł 4 626 zł/m²
2 izby 21,9% 196 500 zł 5 626 zł/m²
3 izby 44,4% 225 000 zł 4 722 zł/m²
4 izby 26,7% 300 000 zł 4 945 zł/m²
5 izb 2,9% 345 000 zł 5 167 zł/m²
6 izb i więcej 1,6% 280 000 zł 3 475 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie żarskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Żary 225 267 000 zł 5 749 zł/m²
Lubsko 74 200 000 zł 4 315 zł/m²
Żary 21 180 000 zł 3 843 zł/m²

Ceny działek w powiecie żarskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 53 60 zł/m² 85 000 zł 1 730 m²
Grunty rolne 213 28 zł/m² 70 000 zł 2 072 m²
Grunty leśne 6 4,9 zł/m² 23 500 zł 10 401 m²
Wszystkie działki 284 33 zł/m² 75 000 zł 2 010 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie żarskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Żary 33 112 zł/m² 175 000 zł
Żary 94 41 zł/m² 75 020 zł
Jasień 30 27 zł/m² 57 500 zł
Lipinki Łużyckie 22 20 zł/m² 54 560 zł
Trzebiel 22 20 zł/m² 41 000 zł
Żary 94 41 zł/m² 75 020 zł
Jasień 30 27 zł/m² 57 500 zł
Lipinki Łużyckie 22 20 zł/m² 54 560 zł
Trzebiel 22 20 zł/m² 41 000 zł
Lubsko 39 4,7 zł/m² 70 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie żarskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 110 437 0 384 289
Razem 2010–2026 1 110 437 0 384 289

Zasadnicza część sprzedaży w powiecie żarskim zamyka się między 90 000 zł a 461 723 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 9,3% nieruchomości sprzedano poniżej 110 000 zł, a 11,2% powyżej 420 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie żarskim?

Licz się ze średnią kwotą 548 685 zł, aby kupić nieruchomość w powiecie żarskim, czyli około 4 344 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie żarskim?

Obecnie dostępnych ofert: 256: 136 domów i 120 mieszkań.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie żarskim?

Znajdziesz tu oferty od 75 000 zł do 4 900 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Średnio mają około 126 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 183 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 62 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu żarskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój82 m²206 481 zł
2 pokoje50 m²309 029 zł
3 pokoje89 m²374 604 zł
4 pokoje116 m²646 431 zł
5 pokoi160 m²798 432 zł
6 pokoi241 m²722 455 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnia cena to 4 344 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 480 zł/m², a dla domów spada do 4 004 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w powiecie żarskim?

Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.