Domy i mieszkania na sprzedaż Żary

Zobacz 109 nieruchomości na sprzedaż na terenie Żar: ceny od 140 000 zł do 4 900 000 zł, średnio 682 038 zł.

Średnia cena 682 038 zł cena sprzedaży
Przedział cen 140 000–4 900 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 127 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 387 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

109 łącznie
54% mieszkania
  • Mieszkania 54,1%
    59 nieruchomości
  • Domy 45,9%
    50 nieruchomości

Ile pokoi

109 łącznie
27% 2 pokoje
  • 1 pokój 3,7%
    4 nieruchomości
  • 2 pokoje 26,6%
    29 nieruchomości
  • 3 pokoje 19,3%
    21 nieruchomości
  • 4 pokoje 26,6%
    29 nieruchomości
  • 5+ pokoi 23,9%
    26 nieruchomości

Przedziały cenowe

109 łącznie
  • 140 000–295 000 zł 20,2%
    22 nieruchomości
  • 295 000–455 000 zł 20,2%
    22 nieruchomości
  • 465 000–605 000 zł 20,2%
    22 nieruchomości
  • 625 000–825 000 zł 20,2%
    22 nieruchomości
  • 830 000–4 905 000 zł 19,3%
    21 nieruchomości

Przedziały powierzchni

109 łącznie
  • 30–50 m² 22,9%
    25 nieruchomości
  • 50–80 m² 29,4%
    32 nieruchomości
  • 80–100 m² 8,3%
    9 nieruchomości
  • 100–170 m² 20,2%
    22 nieruchomości
  • 170–910 m² 19,3%
    21 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 63 m² 202 m²
Cena za metr kwadratowy 6 033 zł/m² 5 149 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż na terenie Żar liczy 109 nieruchomości, w tym 59 mieszkań i 50 domów, a mieszkania stanowią 54%. Średnia powierzchnia mieszkań wynosi około 63 m², przy cenie 6 033 zł/m², wobec 202 m² i 5 149 zł/m² w przypadku domów.

Mieszkania 2-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 3- i 4-pokojowe.

Z 225 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 267 000 zł rynek Żar najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe.

Mediana ceny sprzedaży 267 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 749 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 225 2025
Wobec mediany powiatu +11,2% Żarski: 240 000 zł
Wobec mediany krajowej -40,7% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Żar obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 267 000 zł, czyli 5 749 zł/m², w obserwowanym przedziale od 120 000 zł do 518 200 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 150 000 zł do 450 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44,4% transakcji zawarto między 220 000 zł a 360 000 zł, a 10,2% przekroczyło 450 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,3% sprzedanych lokali ma od 42 do 60 m², a 10,7% przekracza 72 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Żarski: 240 000 zł) o 11,2%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 40,7% niższa.

W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 299 000 zł (6 016 zł/m²) przy 91 transakcjach.

Żary: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 225
Mediana ceny 267 000 zł
Cena za m² 5 749 zł/m²
Mediana powierzchni 49,5 m²
Typowy przedział 120 000 –
518 200 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Żar

Rozkład obliczony na podstawie 225 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 150 000 zł 10,2%
150 000 – 220 000 zł 16,9%
220 000 – 360 000 zł 44,4%
360 000 – 450 000 zł 18,2%
Powyżej 450 000 zł 10,2%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Żar

Rozkład ceny za m² na podstawie 225 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 3 600 zł/m² 9,8%
3 600 – 4 800 zł/m² 17,8%
4 800 – 6 400 zł/m² 44%
6 400 – 7 600 zł/m² 19,6%
Powyżej 7 600 zł/m² 8,9%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Żar

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 32 m² 10,2%
32 – 42 m² 17,8%
42 – 60 m² 45,3%
60 – 72 m² 16%
Powyżej 72 m² 10,7%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Żary: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 1,8% 157 762 zł 5 499 zł/m²
2 izby 26,3% 225 000 zł 6 396 zł/m²
3 izby 41,1% 260 000 zł 5 371 zł/m²
4 izby 27,7% 327 500 zł 5 525 zł/m²
5 izb 2,2% 376 000 zł 6 082 zł/m²
6 izb i więcej 0,9% 457 500 zł 5 697 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Żar

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
1 53 245 000 zł 80 zł/m²
2 40 253 750 zł —
3 37 356 000 zł 80 zł/m²
6 35 275 000 zł 119 zł/m²
7 28 242 500 zł 143 zł/m²
5 10 165 000 zł 140 zł/m²
4 8 — 74 zł/m²

Ceny działek na terenie Żar: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 9 186 zł/m² 300 000 zł 1 208 m²
Grunty rolne 24 99 zł/m² 140 000 zł 1 790 m²
Wszystkie działki 33 112 zł/m² 175 000 zł 1 730 m²

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Żar

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 404 257 0 47 100
Razem 2010–2026 404 257 0 47 100

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 267 000 zł (5 749 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (41,1% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Żar?

Licz się ze średnią kwotą 682 038 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Żar, czyli około 5 387 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Żar?

Aktualna oferta to około 109 nieruchomości: 59 mieszkań i 50 domów.

Jaki jest przedział cen na terenie Żar?

Ceny wahają się od około 140 000 zł do 4 900 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Żar?

Średnia powierzchnia to około 127 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 202 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 63 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Żar:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój35 m²166 250 zł
2 pokoje50 m²319 207 zł
3 pokoje86 m²467 333 zł
4 pokoje108 m²710 759 zł
5 pokoi190 m²1 130 923 zł
6 pokoi240 m²801 000 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Żar?

Wynosi ona około 5 387 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 033 zł/m², a dla domów spada do 5 149 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Żar?

Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 3-pokojowe mieszkanie.