Kup nieruchomość na terenie Nowej Rudy: 28 nieruchomości w cenach od 110 000 zł do 1 899 000 zł, przy średniej cenie 714 107 zł.
Ceny nieruchomości Nowej Rudy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Nowej Rudy wyniosła 72 500 zł w 2024 roku, na podstawie 28 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny spadły o 14,2%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 1 587 zł.
Mediana ceny sprzedaży
72 500 zł
2024
Mediana ceny za m²
1 587 zł/m²
2024
Zarejestrowane sprzedaże
28
2024
Ceny w ciągu roku
-14,2%
mediana
Od 2010 roku
+20,8%
mediana
Wobec mediany powiatu
-67%
Kłodzki: 219 500 zł
Wobec mediany krajowej
-82,5%
Polska: 415 000 zł
Statystyki dla Nowej Rudy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 72 500 zł, czyli 1 587 zł/m², w obserwowanym przedziale od 27 350 zł do 146 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 28 000 zł do 130 000 zł (około 78% rynku). W szczegółach: 43,8% transakcji zawarto między 45 000 zł a 90 000 zł, a 11,5% przekroczyło 130 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 43,8% sprzedanych lokali ma od 41 do 64 m², a 10% przekracza 81 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 67% niższa od mediany powiatu (Kłodzki: 219 500 zł), a od mediany krajowej (415 000 zł) jest o 82,5% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Nowej Rudy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2025 |
2 |
157 500 zł |
+117,2% |
2 662 zł/m² |
| 2024 |
28 |
72 500 zł |
-14,2% |
1 587 zł/m² |
| 2023 |
22 |
84 500 zł |
+14,2% |
1 387 zł/m² |
| 2022 |
27 |
74 000 zł |
+7,2% |
1 429 zł/m² |
| 2021 |
26 |
69 000 zł |
+19% |
1 427 zł/m² |
| 2020 |
21 |
58 000 zł |
+16% |
1 254 zł/m² |
| 2019 |
19 |
50 000 zł |
-7,4% |
988 zł/m² |
| 2018 |
19 |
54 000 zł |
+3,8% |
913 zł/m² |
| 2017 |
15 |
52 000 zł |
-1,9% |
1 127 zł/m² |
| 2016 |
19 |
53 000 zł |
+20,5% |
970 zł/m² |
| 2015 |
13 |
44 000 zł |
-20% |
1 278 zł/m² |
| 2014 |
14 |
55 000 zł |
+57,1% |
1 200 zł/m² |
| 2013 |
5 |
35 000 zł |
-46,2% |
855 zł/m² |
| 2012 |
9 |
65 000 zł |
-1,5% |
1 076 zł/m² |
| 2011 |
12 |
65 972 zł |
+10% |
1 134 zł/m² |
| 2010 |
9 |
60 000 zł |
— |
829 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Nowa Ruda: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2024) |
| Sprzedaże |
28 |
| Mediana ceny |
72 500 zł |
| Cena za m² |
1 587 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
46,6 m² |
| Typowy przedział |
27 350 – 146 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Nowej Rudy
Rozkład obliczony na podstawie 260 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 28 000 zł |
10% |
| 28 000 – 45 000 zł |
17,7% |
| 45 000 – 90 000 zł |
43,8% |
| 90 000 – 130 000 zł |
16,9% |
| Powyżej 130 000 zł |
11,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Nowej Rudy
Rozkład ceny za m² na podstawie 260 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 590 zł/m² |
10% |
| 590 – 890 zł/m² |
17,7% |
| 890 – 1 600 zł/m² |
43,5% |
| 1 600 – 2 300 zł/m² |
18,1% |
| Powyżej 2 300 zł/m² |
10,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Nowej Rudy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
10,4% |
| 33 – 41 m² |
18,1% |
| 41 – 64 m² |
43,8% |
| 64 – 81 m² |
17,7% |
| Powyżej 81 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Nowa Ruda: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,3% |
47 000 zł |
2 341 zł/m² |
| 2 izby |
25,1% |
50 000 zł |
1 458 zł/m² |
| 3 izby |
45,2% |
64 927 zł |
1 339 zł/m² |
| 4 izby |
22,4% |
70 000 zł |
1 248 zł/m² |
| 5 izb |
4,2% |
130 000 zł |
1 620 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,8% |
96 500 zł |
923 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Nowej Rudy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Ludwikowice |
219 |
67 017 zł |
21 zł/m² |
| Jugów |
197 |
60 000 zł |
27 zł/m² |
| Bożków |
197 |
58 000 zł |
14 zł/m² |
| Wolibórz |
116 |
50 000 zł |
12 zł/m² |
| Dzikowiec |
115 |
72 000 zł |
12 zł/m² |
| Włodowice |
96 |
55 000 zł |
24 zł/m² |
| Sokolec |
88 |
— |
39 zł/m² |
| Przygórze |
66 |
40 000 zł |
15 zł/m² |
| Świerki |
63 |
40 000 zł |
16 zł/m² |
| Krajanów |
55 |
— |
11 zł/m² |
Ceny działek na terenie Nowej Rudy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
265 |
38 zł/m² |
66 000 zł |
1 770 m² |
| Grunty rolne |
611 |
12 zł/m² |
50 000 zł |
3 300 m² |
| Grunty leśne |
11 |
7,1 zł/m² |
50 000 zł |
7 957 m² |
| Wszystkie działki |
921 |
19 zł/m² |
55 000 zł |
2 962 m² |
Ceny gruntu według osiedli na terenie Nowej Rudy
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Osiedle |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Rzędzina |
27 |
38 zł/m² |
100 000 zł |
| Sowina |
45 |
25 zł/m² |
80 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Nowej Rudy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
190 |
47 |
0 |
103 |
40 |
| 2026 (do 17.08) |
77 |
14 |
0 |
42 |
21 |
| Razem 2010–2026 |
2 706 |
803 |
0 |
1 406 |
497 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Nowej Rudy średnia bez wartości skrajnych wynosi 79 538 zł, przy medianie 72 500 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 1 587 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Nowej Rudy
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Nowej Rudy?
Nieruchomości na terenie Nowej Rudy kosztują średnio około 714 107 zł, czyli około 3 730 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 28: 23 domy i 5 mieszkań.
Jaki jest przedział cen na terenie Nowej Rudy?
Znajdziesz tu oferty od 110 000 zł do 1 899 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Nowej Rudy?
Średnio mają około 191 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 217 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 72 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Nowej Rudy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 134 m² | 299 500 zł |
| 4 pokoje | 102 m² | 539 429 zł |
| 5 pokoi | 207 m² | 720 625 zł |
| 6 pokoi | 282 m² | 805 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Nowej Rudy?
Wynosi ona około 3 730 zł/m². Dla mieszkań spada do 2 260 zł/m², a dla domów rośnie do 3 837 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Nowej Rudy?
Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.