Kup nieruchomość na terenie Zgorzelca: 119 nieruchomości w cenach od 129 000 zł do 8 000 000 zł, przy średniej cenie 608 315 zł.
Ceny nieruchomości Zgorzelca według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Zgorzelca wyniosła 325 000 zł w 2025 roku, na podstawie 237 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 4,8%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 6 870 zł.
Mediana ceny sprzedaży
325 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 870 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
237
2025
Ceny w ciągu roku
+4,8%
mediana
Od 2016 roku
+161%
mediana
Wobec mediany powiatu
+24,8%
Zgorzelecki: 260 500 zł
Wobec mediany krajowej
-27,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Zgorzelca obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 325 000 zł, czyli 6 870 zł/m², w obserwowanym przedziale od 178 000 zł do 590 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 120 000 zł do 410 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 42,8% transakcji zawarto między 170 000 zł a 300 000 zł, a 10,1% przekroczyło 410 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,7% sprzedanych lokali ma od 40 do 59 m², a 10% przekracza 71 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Zgorzelecki: 260 500 zł) o 24,8%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 27,8% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 129 sprzedaży mieszkań, z medianą 315 000 zł i 6 682 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 322 500 zł (6 695 zł/m²) przy 170 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Zgorzelca rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
129 |
315 000 zł |
-3,1% |
6 682 zł/m² |
| 2025 |
237 |
325 000 zł |
+4,8% |
6 870 zł/m² |
| 2024 |
269 |
310 000 zł |
+14,8% |
6 286 zł/m² |
| 2023 |
286 |
270 000 zł |
+8% |
5 980 zł/m² |
| 2022 |
421 |
250 000 zł |
+8,7% |
5 303 zł/m² |
| 2021 |
372 |
230 000 zł |
+14,7% |
4 662 zł/m² |
| 2020 |
242 |
200 500 zł |
+11,4% |
4 268 zł/m² |
| 2019 |
265 |
180 000 zł |
+20% |
3 902 zł/m² |
| 2018 |
179 |
150 000 zł |
+9,5% |
3 207 zł/m² |
| 2017 |
203 |
137 000 zł |
+10% |
3 012 zł/m² |
| 2016 |
84 |
124 500 zł |
— |
2 820 zł/m² |
| 2014 |
3 |
105 000 zł |
-33,1% |
2 163 zł/m² |
| 2013 |
1 |
157 000 zł |
-20,5% |
1 859 zł/m² |
| 2012 |
4 |
197 500 zł |
— |
5 058 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Zgorzelec: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
237 |
| Mediana ceny |
325 000 zł |
| Cena za m² |
6 870 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
50,3 m² |
| Typowy przedział |
178 000 – 590 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Zgorzelca
Rozkład obliczony na podstawie 2 695 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 120 000 zł |
10,3% |
| 120 000 – 170 000 zł |
17,7% |
| 170 000 – 300 000 zł |
42,8% |
| 300 000 – 410 000 zł |
19% |
| Powyżej 410 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Zgorzelca
Rozkład ceny za m² na podstawie 2 684 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 700 zł/m² |
9,6% |
| 2 700 – 3 800 zł/m² |
18,2% |
| 3 800 – 5 900 zł/m² |
43,7% |
| 5 900 – 7 300 zł/m² |
18,3% |
| Powyżej 7 300 zł/m² |
10,2% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Zgorzelca
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 30 m² |
9,8% |
| 30 – 40 m² |
18,7% |
| 40 – 59 m² |
43,7% |
| 59 – 71 m² |
17,8% |
| Powyżej 71 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Zgorzelec: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
6% |
165 094 zł |
5 428 zł/m² |
| 2 izby |
22,3% |
171 618 zł |
5 184 zł/m² |
| 3 izby |
44,1% |
240 000 zł |
5 104 zł/m² |
| 4 izby |
23,4% |
280 000 zł |
4 723 zł/m² |
| 5 izb |
3,6% |
305 000 zł |
4 212 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,5% |
394 500 zł |
3 265 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Zgorzelca
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| V |
616 |
167 000 zł |
8,5 zł/m² |
| IV |
527 |
180 000 zł |
286 zł/m² |
| VI |
418 |
199 020 zł |
50 zł/m² |
| X |
392 |
207 000 zł |
38 zł/m² |
| II |
346 |
241 440 zł |
75 zł/m² |
| IX |
300 |
247 500 zł |
85 zł/m² |
| XI |
219 |
172 500 zł |
66 zł/m² |
| VII |
208 |
177 000 zł |
87 zł/m² |
| XII |
106 |
167 900 zł |
82 zł/m² |
| I |
80 |
187 000 zł |
147 zł/m² |
Ceny działek na terenie Zgorzelca: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
309 |
68 zł/m² |
81 000 zł |
1 227 m² |
| Grunty rolne |
163 |
76 zł/m² |
110 600 zł |
1 241 m² |
| Wszystkie działki |
485 |
70 zł/m² |
93 985 zł |
1 241 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Zgorzelca
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
359 |
251 |
0 |
29 |
79 |
| 2026 (do 17.08) |
213 |
138 |
0 |
20 |
55 |
| Razem 2010–2026 |
5 415 |
2 919 |
0 |
737 |
1 759 |
W porównaniu z medianą powiatu (Zgorzelecki: 260 500 zł) ceny Zgorzelca są o 24,8% wyższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -27,8%. Od 2016 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +161%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Zgorzelca
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Zgorzelca?
Na zakup nieruchomości na terenie Zgorzelca trzeba przeznaczyć średnio 608 315 zł, czyli około 6 492 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Zgorzelca?
Aktualna oferta to około 119 nieruchomości: 95 mieszkań i 24 domy.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Zgorzelca?
Ceny wahają się od około 129 000 zł do 8 000 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Zgorzelca?
Zazwyczaj oferują około 94 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 211 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 64 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Zgorzelca:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 28 m² | 230 418 zł |
| 2 pokoje | 46 m² | 295 532 zł |
| 3 pokoje | 66 m² | 392 615 zł |
| 4 pokoje | 112 m² | 611 438 zł |
| 5 pokoi | 149 m² | 761 033 zł |
| 6 pokoi | 215 m² | 1 417 500 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Zgorzelca?
Średnia cena to 6 492 zł/m². Dla mieszkań spada do 5 886 zł/m², a dla domów rośnie do 7 223 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Zgorzelca?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.