Domy i mieszkania na sprzedaż Jelenia Góra

Kup nieruchomość na terenie Jeleniej Góry: 792 nieruchomości w cenach od 179 900 zł do 11 500 000 zł, przy średniej cenie 623 578 zł.

Średnia cena 623 578 zł cena sprzedaży
Przedział cen 179 900–11 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 106 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 856 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

792 łącznie
84% mieszkania
  • Mieszkania 84,2%
    667 nieruchomości
  • Domy 15,8%
    125 nieruchomości

Ile pokoi

792 łącznie
40% 2 pokoje
  • 1 pokój 9,2%
    73 nieruchomości
  • 2 pokoje 39,8%
    315 nieruchomości
  • 3 pokoje 29,3%
    232 nieruchomości
  • 4 pokoje 10,7%
    85 nieruchomości
  • 5+ pokoi 11,0%
    87 nieruchomości

Przedziały cenowe

792 łącznie
  • 175 000–330 000 zł 20,5%
    162 nieruchomości
  • 330 000–405 000 zł 19,7%
    156 nieruchomości
  • 405 000–495 000 zł 19,9%
    158 nieruchomości
  • 495 000–750 000 zł 20,7%
    164 nieruchomości
  • 750 000–11 505 000 zł 19,2%
    152 nieruchomości

Przedziały powierzchni

792 łącznie
  • 0–50 m² 26,9%
    213 nieruchomości
  • 50–60 m² 20,5%
    162 nieruchomości
  • 60–70 m² 14,5%
    115 nieruchomości
  • 70–120 m² 20,3%
    161 nieruchomości
  • 120–3 510 m² 17,8%
    141 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 64 m² 334 m²
Cena za metr kwadratowy 7 152 zł/m² 4 533 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż na terenie Jeleniej Góry liczy 792 nieruchomości, w tym 667 mieszkań i 125 domów, a mieszkania stanowią 84%. Średnia powierzchnia mieszkań wynosi około 64 m², przy cenie 7 152 zł/m², wobec 334 m² i 4 533 zł/m² w przypadku domów.

Mieszkania 2-pokojowe dominują, a za nimi plasują się opcje 3- i 4-pokojowe.

Akty notarialne zarejestrowane dla Jeleniej Góry obejmują 868 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 360 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 6 986 zł. To o 20% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).

Mediana ceny sprzedaży 360 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 986 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 868 2025
Ceny w ciągu roku +3,2% mediana
Od 2010 roku +154,1% mediana
Wobec mediany województwa -16,1% dolnośląskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej -20% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Jeleniej Góry obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 360 000 zł, czyli 6 986 zł/m², w obserwowanym przedziale od 160 000 zł do 684 650 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 80 000 zł do 390 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 46,9% transakcji zawarto między 120 000 zł a 260 000 zł, a 10,2% przekroczyło 390 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,3% sprzedanych lokali ma od 43 do 65 m², a 10,1% przekracza 88 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 16,1% niższa od mediany województwa (dolnośląskie: 429 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 20% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi osiedlami. Najdroższa lokalizacja to Czarne — mediana 358 100 zł (4 602 zł/m², 91 transakcji od 2010 roku), dalej Paulinów z medianą 315 000 zł (4 788 zł/m²). Cieplice Śląskie-Zdrój: 200 000 zł (3 700 zł/m²). Na drugim biegunie Jagniątków ma najbardziej przystępną medianę: 129 000 zł (2 530 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 179 sprzedaży mieszkań, z medianą 340 000 zł i 6 842 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 349 500 zł (7 012 zł/m²) przy 468 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Jeleniej Góry rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 179 340 000 zł -5,6% 6 842 zł/m²
2025 868 360 000 zł +3,2% 6 986 zł/m²
2024 875 348 680 zł +23,5% 6 977 zł/m²
2023 684 282 386 zł +1% 5 812 zł/m²
2022 766 279 645 zł +11,9% 5 533 zł/m²
2021 1 088 250 000 zł +24,2% 4 868 zł/m²
2020 753 201 283 zł +15% 4 122 zł/m²
2019 914 175 000 zł +16,7% 3 484 zł/m²
2018 757 150 000 zł +15,4% 2 985 zł/m²
2017 1 096 130 000 zł +1,6% 2 573 zł/m²
2016 943 128 000 zł +6,5% 2 471 zł/m²
2015 860 120 135 zł -4,8% 2 339 zł/m²
2014 721 126 200 zł -2,5% 2 493 zł/m²
2013 712 129 500 zł -2,8% 2 392 zł/m²
2012 784 133 250 zł -4,8% 2 619 zł/m²
2011 809 140 000 zł -1,2% 2 653 zł/m²
2010 246 141 670 zł — 2 810 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Jelenia Góra: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 868
Mediana ceny 360 000 zł
Cena za m² 6 986 zł/m²
Mediana powierzchni 52,9 m²
Typowy przedział 160 000 –
684 650 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Jeleniej Góry

Rozkład obliczony na podstawie 13 055 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 80 000 zł 9,4%
80 000 – 120 000 zł 14,7%
120 000 – 260 000 zł 46,9%
260 000 – 390 000 zł 18,7%
Powyżej 390 000 zł 10,2%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Jeleniej Góry

Rozkład ceny za m² na podstawie 13 039 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 600 zł/m² 10,1%
1 600 – 2 500 zł/m² 18,7%
2 500 – 4 700 zł/m² 42,9%
4 700 – 7 200 zł/m² 18,4%
Powyżej 7 200 zł/m² 9,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Jeleniej Góry

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 34 m² 9,3%
34 – 43 m² 18,7%
43 – 65 m² 44,3%
65 – 88 m² 17,7%
Powyżej 88 m² 10,1%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Jelenia Góra: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 3,3% 137 000 zł 4 758 zł/m²
2 izby 23,2% 163 000 zł 4 688 zł/m²
3 izby 44,4% 171 000 zł 3 935 zł/m²
4 izby 23% 200 000 zł 3 361 zł/m²
5 izb 4,8% 250 000 zł 3 039 zł/m²
6 izb i więcej 1,4% 273 000 zł 2 532 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Jeleniej Góry

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
60 3 763 161 568 zł 91 zł/m²
28 Ne 2 374 170 000 zł 115 zł/m²
Jelenia Góra 1 1 227 170 000 zł 435 zł/m²
Jelenia Góra 3 1 152 260 000 zł 85 zł/m²
Cieplice - VII 914 220 000 zł 112 zł/m²
33 900 175 000 zł 220 zł/m²
Cieplice - V 754 200 000 zł 110 zł/m²
40 727 160 000 zł 71 zł/m²
Cieplice - IV 715 165 000 zł 150 zł/m²
Jelenia Góra 2 694 150 000 zł 60 zł/m²

Najdroższe osiedla na terenie Jeleniej Góry

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Czarne 91 358 100 zł 4 602 zł/m²
Paulinów 241 315 000 zł 4 788 zł/m²
Cieplice Śląskie-Zdrój 2 369 200 000 zł 3 700 zł/m²
Maciejowa 88 180 000 zł 3 019 zł/m²
Zabobrze 3 169 162 000 zł 3 325 zł/m²

Najtańsze osiedla na terenie Jeleniej Góry

Osiedle Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Jagniątków 37 129 000 zł 2 530 zł/m²
Sobieszów 423 155 000 zł 2 576 zł/m²
Zabobrze 3 169 162 000 zł 3 325 zł/m²
Maciejowa 88 180 000 zł 3 019 zł/m²
Cieplice Śląskie-Zdrój 2 369 200 000 zł 3 700 zł/m²

Ceny działek na terenie Jeleniej Góry: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 1 066 75 zł/m² 115 500 zł 1 625 m²
Grunty rolne 103 20 zł/m² 117 099 zł 5 740 m²
Wszystkie działki 1 196 71 zł/m² 116 000 zł 1 723 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: osiedla na terenie Jeleniej Góry

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Zabobrze 28 280 zł/m² 192 500 zł
Czarne 174 81 zł/m² 107 500 zł
Cieplice Śląskie-Zdrój 296 73 zł/m² 123 300 zł
Sobieszów 119 60 zł/m² 92 642 zł
Jagniątków 69 54 zł/m² 160 000 zł
Sobieszów 119 60 zł/m² 92 642 zł
Jagniątków 69 54 zł/m² 160 000 zł
Maciejowa 122 50 zł/m² 95 000 zł
Goduszyn 44 47 zł/m² 94 000 zł
Strupice 34 37 zł/m² 134 500 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Jeleniej Góry

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 345 978 0 120 247
2026 (do 17.08) 252 196 0 25 31
Razem 2010–2026 23 365 16 802 0 1 927 4 636

Trajektorię cen Jeleniej Góry widać w dłuższej perspektywie: 141 670 zł mediany w 2010 roku, 360 000 zł w 2025 roku, czyli +154,1%. Pod względem liczby transakcji rynek skurczył się o 0,8% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Jeleniej Góry?

Na zakup nieruchomości na terenie Jeleniej Góry trzeba przeznaczyć średnio 623 578 zł, czyli około 5 856 zł/m².

Jak duża jest oferta na terenie Jeleniej Góry?

W tej chwili do wyboru są 792 nieruchomości: 667 mieszkań i 125 domów.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Jeleniej Góry?

Ceny wahają się od około 179 900 zł do 11 500 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Jeleniej Góry?

Zazwyczaj oferują około 106 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 334 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 64 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Jeleniej Góry:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój36 m²309 590 zł
2 pokoje53 m²390 158 zł
3 pokoje73 m²513 551 zł
4 pokoje107 m²692 085 zł
5 pokoi206 m²1 133 146 zł
6 pokoi220 m²1 550 150 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Jeleniej Góry?

Średnia cena to 5 856 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 152 zł/m², a dla domów spada do 4 533 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Jeleniej Góry?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.