Znajdź swoją nieruchomość na terenie Alwernii: 43 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 135 000 zł do 1 550 000 zł, średnio 701 093 zł.
Mediana ceny sprzedaży
297 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 090 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
6
2025
Ceny w ciągu roku
-21,2%
mediana
Od 2012 roku
+209,4%
mediana
Wobec mediany powiatu
+4,4%
Chrzanowski: 284 492 zł
Wobec mediany krajowej
-34%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Alwernii obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 297 000 zł, czyli 7 090 zł/m², w obserwowanym przedziale od 150 000 zł do 482 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 88 000 zł do 380 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,4% transakcji zawarto między 150 000 zł a 250 000 zł, a 9,6% przekroczyło 380 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami trzyizbowymi. Pod względem powierzchni 47% sprzedanych lokali ma od 28 do 56 m², a 9,6% przekracza 63 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Chrzanowski: 284 492 zł) o 4,4%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 34% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Alwernii rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2025 |
6 |
297 000 zł |
-21,2% |
7 090 zł/m² |
| 2024 |
5 |
377 000 zł |
+11,7% |
7 572 zł/m² |
| 2023 |
8 |
337 500 zł |
+20,3% |
6 301 zł/m² |
| 2022 |
4 |
280 500 zł |
+27,5% |
5 092 zł/m² |
| 2021 |
4 |
220 000 zł |
+27,2% |
5 196 zł/m² |
| 2020 |
5 |
173 000 zł |
+1,8% |
3 552 zł/m² |
| 2019 |
4 |
170 000 zł |
-8,1% |
3 906 zł/m² |
| 2018 |
8 |
185 000 zł |
+15,6% |
3 254 zł/m² |
| 2017 |
5 |
160 000 zł |
+33,3% |
4 000 zł/m² |
| 2016 |
6 |
120 000 zł |
-33,3% |
3 320 zł/m² |
| 2015 |
9 |
180 000 zł |
-14,3% |
3 486 zł/m² |
| 2014 |
3 |
210 000 zł |
+45,1% |
3 781 zł/m² |
| 2013 |
9 |
144 750 zł |
+50,8% |
3 158 zł/m² |
| 2012 |
5 |
96 000 zł |
-48,1% |
3 100 zł/m² |
| 2011 |
2 |
185 000 zł |
— |
3 897 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Alwernia: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
6 |
| Mediana ceny |
297 000 zł |
| Cena za m² |
7 090 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
39,7 m² |
| Typowy przedział |
150 000 – 482 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Alwernii
Rozkład obliczony na podstawie 83 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 88 000 zł |
10,8% |
| 88 000 – 150 000 zł |
16,9% |
| 150 000 – 250 000 zł |
43,4% |
| 250 000 – 380 000 zł |
19,3% |
| Powyżej 380 000 zł |
9,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Alwernii
Rozkład ceny za m² na podstawie 83 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 000 zł/m² |
9,6% |
| 3 000 – 3 200 zł/m² |
14,5% |
| 3 200 – 5 600 zł/m² |
49,4% |
| 5 600 – 7 300 zł/m² |
14,5% |
| Powyżej 7 300 zł/m² |
12% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Alwernii
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 25 m² |
3,6% |
| 25 – 28 m² |
16,9% |
| 28 – 56 m² |
47% |
| 56 – 63 m² |
22,9% |
| Powyżej 63 m² |
9,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Alwernia: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
4,8% |
103 500 zł |
4 612 zł/m² |
| 2 izby |
28,9% |
100 000 zł |
4 526 zł/m² |
| 3 izby |
16,9% |
191 500 zł |
5 850 zł/m² |
| 4 izby |
45,8% |
210 000 zł |
5 096 zł/m² |
| 5 izb |
3,6% |
281 500 zł |
4 803 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Alwernii
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Alwernia |
336 |
180 000 zł |
56 zł/m² |
| Poręba Żegoty |
168 |
— |
53 zł/m² |
| Regulice |
151 |
— |
29 zł/m² |
| Kwaczała |
128 |
— |
31 zł/m² |
| Grojec |
126 |
— |
25 zł/m² |
| Brodła |
122 |
— |
35 zł/m² |
| Nieporaz |
82 |
— |
44 zł/m² |
| Okleśna |
72 |
— |
34 zł/m² |
| Mirów |
47 |
— |
31 zł/m² |
| Podłęże |
38 |
— |
40 zł/m² |
Ceny działek na terenie Alwernii: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
68 |
36 zł/m² |
52 750 zł |
1 484 m² |
| Grunty rolne |
753 |
39 zł/m² |
69 000 zł |
1 900 m² |
| Grunty leśne |
6 |
14 zł/m² |
37 500 zł |
4 422 m² |
| Wszystkie działki |
1 045 |
40 zł/m² |
70 000 zł |
1 828 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Alwernii
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Alwernia |
177 |
56 zł/m² |
80 000 zł |
| Alwernia (obszar wiejski) |
868 |
35 zł/m² |
65 500 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Alwernii
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
143 |
7 |
0 |
102 |
34 |
| Razem 2010–2026 |
1 588 |
85 |
0 |
1 219 |
284 |
Między 2012 a 2025 rokiem mediana na terenie Alwernii przeszła z 96 000 zł na 297 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Alwernii w liczbach
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Alwernii?
Nieruchomości na terenie Alwernii kosztują średnio około 701 093 zł, czyli około 4 286 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 43: 37 domów i 6 mieszkań.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Alwernii?
Znajdziesz tu oferty od 135 000 zł do 1 550 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Alwernii?
Średnia powierzchnia to około 164 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 177 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 79 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Alwernii:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 90 m² | 287 667 zł |
| 3 pokoje | 161 m² | 582 000 zł |
| 4 pokoje | 122 m² | 394 000 zł |
| 5 pokoi | 196 m² | 1 129 167 zł |
| 6 pokoi | 157 m² | 473 833 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnia cena to 4 286 zł/m². Dla mieszkań spada do 3 523 zł/m², a dla domów rośnie do 4 341 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Alwernii?
Największym zainteresowaniem cieszy się 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 2-pokojowy dom.