Mamy 227 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Śródmieście, w cenach od 219 000 zł do 3 650 000 zł, przy średniej cenie 511 063 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Śródmieście według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na osiedlu Śródmieście wyniosła 350 000 zł w 2025 roku, na podstawie 599 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 0,3%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 7 479 zł.
Mediana ceny sprzedaży
350 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 479 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
599
2025
Ceny w ciągu roku
+0,3%
mediana
Od 2010 roku
+114,7%
mediana
Wobec mediany gminy
-10,9%
Tychy: 392 986 zł
Wobec mediany krajowej
-22,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Śródmieście obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 350 000 zł, czyli 7 479 zł/m², w obserwowanym przedziale od 210 000 zł do 582 420 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 120 000 zł do 390 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 42,9% transakcji zawarto między 160 000 zł a 280 000 zł, a 10,2% przekroczyło 390 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,3% sprzedanych lokali ma od 38 do 54 m², a 10,4% przekracza 65 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 10,9% niższa od mediany gminy (Tychy: 392 986 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 22,2% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 229 sprzedaży mieszkań, z medianą 339 000 zł i 7 216 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 339 000 zł (7 155 zł/m²) przy 428 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Śródmieście rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
229 |
339 000 zł |
-3,1% |
7 216 zł/m² |
| 2025 |
599 |
350 000 zł |
+0,3% |
7 479 zł/m² |
| 2024 |
738 |
349 000 zł |
+26,6% |
7 528 zł/m² |
| 2023 |
544 |
275 690 zł |
+4% |
6 071 zł/m² |
| 2022 |
487 |
265 000 zł |
+4,3% |
5 837 zł/m² |
| 2021 |
711 |
254 000 zł |
+15,5% |
5 424 zł/m² |
| 2020 |
517 |
220 000 zł |
+14,6% |
4 712 zł/m² |
| 2019 |
523 |
192 000 zł |
+6,7% |
4 294 zł/m² |
| 2018 |
567 |
180 000 zł |
+13,9% |
3 964 zł/m² |
| 2017 |
447 |
158 000 zł |
+2,8% |
3 491 zł/m² |
| 2016 |
493 |
153 700 zł |
+6% |
3 309 zł/m² |
| 2015 |
429 |
145 000 zł |
-2,4% |
3 123 zł/m² |
| 2014 |
379 |
148 500 zł |
+0,3% |
3 153 zł/m² |
| 2013 |
435 |
148 000 zł |
+2,2% |
3 207 zł/m² |
| 2012 |
306 |
144 750 zł |
-12,3% |
3 348 zł/m² |
| 2011 |
346 |
165 000 zł |
+1,2% |
3 535 zł/m² |
| 2010 |
431 |
163 000 zł |
— |
3 532 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Śródmieście: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
599 |
| Mediana ceny |
350 000 zł |
| Cena za m² |
7 479 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47 m² |
| Typowy przedział |
210 000 – 582 420 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Rozkład obliczony na podstawie 8 181 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 120 000 zł |
10,3% |
| 120 000 – 160 000 zł |
17,6% |
| 160 000 – 280 000 zł |
42,9% |
| 280 000 – 390 000 zł |
19% |
| Powyżej 390 000 zł |
10,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Śródmieście
Rozkład ceny za m² na podstawie 8 181 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 900 zł/m² |
9,9% |
| 2 900 – 3 500 zł/m² |
18,3% |
| 3 500 – 5 800 zł/m² |
43,5% |
| 5 800 – 7 600 zł/m² |
18,2% |
| Powyżej 7 600 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
11% |
| 34 – 38 m² |
16,8% |
| 38 – 54 m² |
44,3% |
| 54 – 65 m² |
17,4% |
| Powyżej 65 m² |
10,4% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Śródmieście: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,4% |
122 500 zł |
5 127 zł/m² |
| 2 izby |
23,6% |
154 000 zł |
4 820 zł/m² |
| 3 izby |
50,1% |
200 000 zł |
4 610 zł/m² |
| 4 izby |
22% |
260 000 zł |
4 605 zł/m² |
| 5 izb |
2,6% |
340 000 zł |
4 661 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,3% |
430 000 zł |
4 490 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Śródmieście
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Tychy |
4 977 |
167 000 zł |
333 zł/m² |
| Paprocany |
1 036 |
162 000 zł |
141 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Śródmieście: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
35 |
430 zł/m² |
530 745 zł |
1 866 m² |
| Grunty rolne |
13 |
36 zł/m² |
191 001 zł |
4 276 m² |
| Wszystkie działki |
130 |
257 zł/m² |
234 026 zł |
1 628 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
779 |
653 |
0 |
10 |
116 |
| 2026 (do 17.08) |
297 |
245 |
0 |
2 |
50 |
| Razem 2010–2026 |
11 983 |
9 818 |
0 |
167 |
1 998 |
Trajektorię cen osiedla Śródmieście widać w dłuższej perspektywie: 163 000 zł mediany w 2010 roku, 350 000 zł w 2025 roku, czyli +114,7%. Pod względem liczby transakcji rynek skurczył się o 18,8% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Śródmieście
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Śródmieście?
Nieruchomości na osiedlu Śródmieście kosztują średnio około 511 063 zł, czyli około 8 434 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 227: 214 mieszkań i 13 domów.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 219 000 zł i sięgają 3 650 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Śródmieście?
Średnia powierzchnia to około 61 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 212 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 51 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Śródmieście:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 34 m² | 332 548 zł |
| 2 pokoje | 45 m² | 406 257 zł |
| 3 pokoje | 64 m² | 552 031 zł |
| 4 pokoje | 85 m² | 885 459 zł |
| 5 pokoi | 119 m² | 921 833 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 8 434 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 9 046 zł/m², a dla domów spada do 5 992 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na osiedlu Śródmieście?
Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.