Znajdź swoją nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Olszyna: 139 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 145 000 zł do 1 772 000 zł, średnio 564 500 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Olszyna według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile kosztuje nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Olszyna? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 86 000 zł — to mediana wyliczona z 6 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2018 roku zmiana wynosi +1,2%.
Mediana ceny sprzedaży
86 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
1 765 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
6
2025
Ceny w ciągu roku
-53,5%
mediana
Od 2018 roku
+1,2%
mediana
Wobec mediany gminy
-50,1%
Olszyna: 172 500 zł
Wobec mediany krajowej
-80,9%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Olszyna obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 86 000 zł, czyli 1 765 zł/m², w obserwowanym przedziale od 58 250 zł do 176 250 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 24 000 zł do 160 000 zł (około 78% rynku). W szczegółach: 45,7% transakcji zawarto między 50 000 zł a 98 000 zł, a 10,9% przekroczyło 160 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 38,6% sprzedanych lokali ma od 43 do 75 m², a 11,4% przekracza 82 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 50,1% niższa od mediany gminy (Olszyna: 172 500 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 80,9% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Olszyna rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
55 000 zł |
-36% |
1 319 zł/m² |
| 2025 |
6 |
86 000 zł |
-53,5% |
1 765 zł/m² |
| 2024 |
2 |
185 000 zł |
+19,4% |
2 706 zł/m² |
| 2023 |
5 |
155 000 zł |
+313,3% |
2 374 zł/m² |
| 2022 |
2 |
37 500 zł |
-31,8% |
488 zł/m² |
| 2021 |
7 |
55 000 zł |
+1 331,5% |
757 zł/m² |
| 2020 |
3 |
3 842 zł |
-94,5% |
56 zł/m² |
| 2019 |
1 |
70 000 zł |
-17,6% |
1 942 zł/m² |
| 2018 |
5 |
85 000 zł |
-0,6% |
1 729 zł/m² |
| 2017 |
4 |
85 500 zł |
-5% |
1 182 zł/m² |
| 2016 |
2 |
90 000 zł |
+34,3% |
1 833 zł/m² |
| 2015 |
1 |
67 000 zł |
-0,7% |
1 605 zł/m² |
| 2014 |
2 |
67 500 zł |
-35,7% |
460 zł/m² |
| 2013 |
3 |
105 000 zł |
— |
1 268 zł/m² |
| 2011 |
2 |
31 000 zł |
— |
931 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Olszyna (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
6 |
| Mediana ceny |
86 000 zł |
| Cena za m² |
1 765 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
60,1 m² |
| Typowy przedział |
58 250 – 176 250 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olszyna
Rozkład obliczony na podstawie 46 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 24 000 zł |
10,9% |
| 24 000 – 50 000 zł |
15,2% |
| 50 000 – 98 000 zł |
45,7% |
| 98 000 – 160 000 zł |
17,4% |
| Powyżej 160 000 zł |
10,9% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Olszyna
Rozkład ceny za m² na podstawie 44 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 460 zł/m² |
11,4% |
| 460 – 760 zł/m² |
18,2% |
| 760 – 1 900 zł/m² |
40,9% |
| 1 900 – 2 600 zł/m² |
18,2% |
| Powyżej 2 600 zł/m² |
11,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olszyna
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
4,5% |
| 36 – 43 m² |
25% |
| 43 – 75 m² |
38,6% |
| 75 – 82 m² |
20,5% |
| Powyżej 82 m² |
11,4% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Olszyna (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
13% |
88 500 zł |
1 724 zł/m² |
| 3 izby |
39,1% |
62 500 zł |
1 483 zł/m² |
| 4 izby |
39,1% |
87 000 zł |
1 366 zł/m² |
| 5 izb |
6,5% |
95 000 zł |
1 965 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
2,2% |
50 000 zł |
502 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Olszyna
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Biedrzychowice |
179 |
80 000 zł |
10 zł/m² |
| Bożkowice |
86 |
— |
3,1 zł/m² |
| Olszyna Dolna |
46 |
100 000 zł |
18 zł/m² |
| Zapusta |
38 |
— |
2,0 zł/m² |
| Krzewie Małe |
34 |
— |
4,7 zł/m² |
| Kałużna |
31 |
95 000 zł |
4,4 zł/m² |
| Grodnica |
31 |
68 500 zł |
2,9 zł/m² |
| Nowa Świdnica |
18 |
— |
5,5 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Olszyna: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
102 |
18 zł/m² |
38 000 zł |
2 244 m² |
| Grunty rolne |
120 |
2,5 zł/m² |
40 000 zł |
14 816 m² |
| Wszystkie działki |
222 |
4,7 zł/m² |
40 000 zł |
5 764 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olszyna
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
47 |
6 |
0 |
18 |
23 |
| 2026 (do 17.08) |
6 |
1 |
0 |
1 |
4 |
| Razem 2010–2026 |
574 |
52 |
0 |
282 |
240 |
Trajektorię cen obszaru wiejskiego gminy Olszyna widać w dłuższej perspektywie: 85 000 zł mediany w 2018 roku, 86 000 zł w 2025 roku, czyli +1,2%. Pod względem liczby transakcji rynek urósł o 200% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olszyna: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Olszyna?
Licz się ze średnią kwotą 564 500 zł, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Olszyna, czyli około 3 816 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na obszarze wiejskim gminy Olszyna?
Aktualna oferta to około 139 nieruchomości: 10 domów i 2 mieszkania oraz 127 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na obszarze wiejskim gminy Olszyna?
Ceny wahają się od około 145 000 zł do 1 772 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olszyna?
Zazwyczaj oferują około 148 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 168 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 50 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na obszarze wiejskim gminy Olszyna?
Średnio wychodzi około 3 816 zł/m². Dla mieszkań spada do 2 900 zł/m², a dla domów rośnie do 3 871 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olszyna?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 7-pokojowy dom.