Zobacz 35 nieruchomości na sprzedaż na terenie Olszyny: ceny od 110 000 zł do 1 450 000 zł, średnio 381 786 zł.
Ceny nieruchomości Olszyny według rzeczywistych cen transakcyjnych
Mediana ceny sprzedaży na terenie Olszyny wyniosła 187 500 zł w 2025 roku według oficjalnego rejestru cen nieruchomości (RCiWN). Na poziomie gminy (Olszyna) mediana to 172 500 zł. Zmiana roczna: -15,4%.
Mediana ceny sprzedaży
187 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 587 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
28
2025
Ceny w ciągu roku
-15,4%
mediana
Od 2012 roku
+141,9%
mediana
Wobec mediany gminy
+8,7%
Olszyna: 172 500 zł
Wobec mediany krajowej
-58,3%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Olszyny obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 187 500 zł, czyli 3 587 zł/m², w obserwowanym przedziale od 52 200 zł do 302 550 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 38 000 zł do 250 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 44,1% transakcji zawarto między 63 000 zł a 170 000 zł, a 10,7% przekroczyło 250 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 48,2% sprzedanych lokali ma od 38 do 58 m², a 10,6% przekracza 68 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Olszyna: 172 500 zł) o 8,7%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 58,3% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 9 sprzedaży mieszkań, z medianą 235 000 zł i 5 641 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 235 000 zł (5 032 zł/m²) przy 17 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Olszyny rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
9 |
235 000 zł |
+25,3% |
5 641 zł/m² |
| 2025 |
28 |
187 500 zł |
-15,4% |
3 587 zł/m² |
| 2024 |
28 |
221 750 zł |
+32,9% |
5 900 zł/m² |
| 2023 |
22 |
166 800 zł |
+1,1% |
3 596 zł/m² |
| 2022 |
30 |
165 000 zł |
+37,5% |
3 193 zł/m² |
| 2021 |
27 |
120 000 zł |
+84,6% |
2 692 zł/m² |
| 2020 |
27 |
65 000 zł |
-23,5% |
1 734 zł/m² |
| 2019 |
26 |
85 000 zł |
+26,9% |
1 533 zł/m² |
| 2018 |
16 |
67 000 zł |
-23,2% |
1 550 zł/m² |
| 2017 |
22 |
87 250 zł |
+24,6% |
1 751 zł/m² |
| 2016 |
7 |
70 000 zł |
+7,7% |
1 411 zł/m² |
| 2015 |
15 |
65 000 zł |
+24,4% |
1 346 zł/m² |
| 2014 |
14 |
52 250 zł |
-22,6% |
1 094 zł/m² |
| 2013 |
10 |
67 500 zł |
-12,9% |
1 556 zł/m² |
| 2012 |
8 |
77 500 zł |
+158,3% |
2 073 zł/m² |
| 2011 |
1 |
30 000 zł |
— |
1 852 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Olszyna: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
28 |
| Mediana ceny |
187 500 zł |
| Cena za m² |
3 587 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
48,8 m² |
| Typowy przedział |
52 200 – 302 550 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Olszyny
Rozkład obliczony na podstawie 290 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 38 000 zł |
10% |
| 38 000 – 63 000 zł |
17,9% |
| 63 000 – 170 000 zł |
44,1% |
| 170 000 – 250 000 zł |
17,2% |
| Powyżej 250 000 zł |
10,7% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Olszyny
Rozkład ceny za m² na podstawie 284 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 910 zł/m² |
10,6% |
| 910 – 1 500 zł/m² |
18% |
| 1 500 – 3 500 zł/m² |
43,3% |
| 3 500 – 5 400 zł/m² |
17,6% |
| Powyżej 5 400 zł/m² |
10,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Olszyny
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 27 m² |
9,9% |
| 27 – 38 m² |
16,9% |
| 38 – 58 m² |
48,2% |
| 58 – 68 m² |
14,4% |
| Powyżej 68 m² |
10,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Olszyna: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
4% |
155 000 zł |
5 860 zł/m² |
| 2 izby |
19,5% |
60 000 zł |
2 458 zł/m² |
| 3 izby |
52,9% |
101 500 zł |
2 594 zł/m² |
| 4 izby |
20,6% |
162 000 zł |
2 995 zł/m² |
| 5 izb |
1,8% |
110 000 zł |
1 487 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,1% |
227 000 zł |
2 210 zł/m² |
Ceny działek na terenie Olszyny: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
205 |
28 zł/m² |
47 250 zł |
1 504 m² |
| Grunty rolne |
38 |
5,5 zł/m² |
40 000 zł |
3 029 m² |
| Wszystkie działki |
244 |
27 zł/m² |
46 500 zł |
1 598 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Olszyny
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
90 |
34 |
0 |
33 |
23 |
| 2026 (do 17.08) |
14 |
9 |
0 |
5 |
0 |
| Razem 2010–2026 |
918 |
328 |
0 |
387 |
203 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na terenie Olszyny to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 101 500 zł. W ciągu roku mediana straciła 15,4%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Olszyny: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Olszyny?
Na zakup nieruchomości na terenie Olszyny trzeba przeznaczyć średnio 381 786 zł, czyli około 2 797 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Olszyny?
Aktualna oferta to około 35 nieruchomości: 21 domów i 14 mieszkań.
Jaki jest przedział cen na terenie Olszyny?
Ceny wahają się od około 110 000 zł do 1 450 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Olszyny?
Zazwyczaj oferują około 137 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 192 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 53 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Olszyny:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 63 m² | 172 714 zł |
| 3 pokoje | 59 m² | 275 063 zł |
| 4 pokoje | 170 m² | 529 000 zł |
| 5 pokoi | 186 m² | 498 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnia cena to 2 797 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 3 773 zł/m², a dla domów spada do 2 616 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Olszyny?
Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.