Ceny nieruchomości Kotlina według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Kotlina wyniosła 292 500 zł w 2025 roku, na podstawie 9 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 39,3%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 4 998 zł.
Mediana ceny sprzedaży
292 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
4 998 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
9
2025
Ceny w ciągu roku
+39,3%
mediana
Od 2018 roku
+126,7%
mediana
Wobec mediany powiatu
-10%
Jarociński: 325 000 zł
Wobec mediany krajowej
-35%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Kotlina obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 292 500 zł, czyli 4 998 zł/m², w obserwowanym przedziale od 67 056 zł do 381 200 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 36 000 zł do 300 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 42,7% transakcji zawarto między 60 000 zł a 200 000 zł, a 10,7% przekroczyło 300 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 45,3% sprzedanych lokali ma od 46 do 63 m², a 10,7% przekracza 77 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 10% niższa od mediany powiatu (Jarociński: 325 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 35% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Kotlina rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
80 000 zł |
-72,6% |
1 491 zł/m² |
| 2025 |
9 |
292 500 zł |
+39,3% |
4 998 zł/m² |
| 2024 |
11 |
210 000 zł |
+27,3% |
4 839 zł/m² |
| 2023 |
3 |
165 000 zł |
+50% |
4 637 zł/m² |
| 2022 |
11 |
110 000 zł |
-15,4% |
3 069 zł/m² |
| 2021 |
6 |
130 000 zł |
-2,6% |
2 076 zł/m² |
| 2020 |
8 |
133 500 zł |
+125,1% |
2 221 zł/m² |
| 2019 |
9 |
59 320 zł |
-54% |
1 007 zł/m² |
| 2018 |
10 |
129 000 zł |
+72,7% |
2 211 zł/m² |
| 2017 |
4 |
74 700 zł |
+81,1% |
2 891 zł/m² |
| 2016 |
2 |
41 250 zł |
-6,7% |
1 256 zł/m² |
| 2015 |
1 |
44 210 zł |
— |
807 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Kotlin: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
9 |
| Mediana ceny |
292 500 zł |
| Cena za m² |
4 998 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
58,2 m² |
| Typowy przedział |
67 056 – 381 200 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Kotlina
Rozkład obliczony na podstawie 75 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 000 zł |
10,7% |
| 36 000 – 60 000 zł |
17,3% |
| 60 000 – 200 000 zł |
42,7% |
| 200 000 – 300 000 zł |
18,7% |
| Powyżej 300 000 zł |
10,7% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Kotlina
Rozkład ceny za m² na podstawie 75 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 870 zł/m² |
9,3% |
| 870 – 1 500 zł/m² |
16% |
| 1 500 – 3 800 zł/m² |
46,7% |
| 3 800 – 5 100 zł/m² |
17,3% |
| Powyżej 5 100 zł/m² |
10,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Kotlina
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 26 m² |
9,3% |
| 26 – 46 m² |
18,7% |
| 46 – 63 m² |
45,3% |
| 63 – 77 m² |
16% |
| Powyżej 77 m² |
10,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Kotlin: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,7% |
40 000 zł |
2 454 zł/m² |
| 2 izby |
22,7% |
79 000 zł |
2 902 zł/m² |
| 3 izby |
45,3% |
100 000 zł |
2 292 zł/m² |
| 4 izby |
21,3% |
184 000 zł |
3 147 zł/m² |
| 5 izb |
8% |
330 000 zł |
4 320 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Kotlina
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Wyszki |
46 |
— |
9,4 zł/m² |
| Wilcza |
45 |
— |
6,2 zł/m² |
| Magnuszewice |
42 |
113 500 zł |
4,2 zł/m² |
| Wola Książęca |
36 |
— |
6,0 zł/m² |
| Racendów |
36 |
— |
6,7 zł/m² |
| Sławoszew |
28 |
— |
4,8 zł/m² |
| Kotlin |
24 |
224 000 zł |
107 zł/m² |
| Parzew |
20 |
— |
6,8 zł/m² |
| Kurcew |
16 |
— |
7,4 zł/m² |
| Wysogotówek |
14 |
— |
15 zł/m² |
Ceny działek na terenie Kotlina: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
29 |
44 zł/m² |
40 000 zł |
785 m² |
| Grunty rolne |
471 |
11 zł/m² |
67 500 zł |
3 238 m² |
| Wszystkie działki |
504 |
14 zł/m² |
64 175 zł |
2 998 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Kotlina
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
94 |
15 |
0 |
60 |
19 |
| 2026 (do 17.08) |
22 |
3 |
0 |
14 |
5 |
| Razem 2010–2026 |
934 |
95 |
0 |
560 |
279 |
W porównaniu z medianą powiatu (Jarociński: 325 000 zł) ceny Kotlina są o 10% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -35%. Od 2018 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +126,7%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Kotlina: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Kotlina?
Nieruchomości na terenie Kotlina kosztują średnio około 619 000 zł, czyli około 3 174 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Kotlina?
Aktualna oferta to około 34 nieruchomości.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Kotlina?
Średnia powierzchnia to około 195 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 3 174 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Kotlina?
Zdecydowanym faworytem jest 6-pokojowy dom.