Znajdź swoją nieruchomość na terenie Starego Sącza: 161 domów na sprzedaż w cenach od 310 000 zł do 2 949 900 zł, średnio 823 927 zł.
Ceny nieruchomości Starego Sącza według rzeczywistych cen transakcyjnych
Mediana ceny sprzedaży na terenie Starego Sącza wyniosła 443 550 zł w 2025 roku według oficjalnego rejestru cen nieruchomości (RCiWN). Na poziomie powiatu (Nowosądecki) mediana to 370 000 zł. Zmiana roczna: +12,4%.
Mediana ceny sprzedaży
443 550 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 076 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
24
2025
Ceny w ciągu roku
+12,4%
mediana
Od 2010 roku
+260,6%
mediana
Wobec mediany powiatu
+19,9%
Nowosądecki: 370 000 zł
Wobec mediany krajowej
-1,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Starego Sącza obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 443 550 zł, czyli 7 076 zł/m², w obserwowanym przedziale od 270 368 zł do 717 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 97 000 zł do 490 000 zł (około 78% rynku). W szczegółach: 44,6% transakcji zawarto między 140 000 zł a 360 000 zł, a 12% przekroczyło 490 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 42,9% sprzedanych lokali ma od 42 do 59 m², a 10,9% przekracza 100 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Nowosądecki: 370 000 zł) o 19,9%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 1,4% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Stary Sącz — mediana 230 000 zł (4 221 zł/m², 149 transakcji od 2010 roku), dalej Stary Sącz (obszar wiejski) z medianą 167 500 zł (2 888 zł/m²).
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 433 600 zł (8 166 zł/m²) przy 8 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Starego Sącza rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
415 200 zł |
-6,4% |
8 238 zł/m² |
| 2025 |
24 |
443 550 zł |
+12,4% |
7 076 zł/m² |
| 2024 |
41 |
394 554 zł |
-1,4% |
8 855 zł/m² |
| 2023 |
14 |
400 000 zł |
+90,5% |
4 782 zł/m² |
| 2022 |
1 |
210 000 zł |
-8,5% |
3 962 zł/m² |
| 2021 |
6 |
229 500 zł |
+48,1% |
4 793 zł/m² |
| 2020 |
8 |
155 000 zł |
-18,4% |
3 560 zł/m² |
| 2019 |
7 |
190 000 zł |
+45% |
3 019 zł/m² |
| 2018 |
8 |
131 000 zł |
-15,5% |
2 697 zł/m² |
| 2017 |
10 |
155 000 zł |
+3,3% |
3 194 zł/m² |
| 2016 |
13 |
150 000 zł |
+28,2% |
2 924 zł/m² |
| 2015 |
11 |
117 000 zł |
+22,4% |
2 619 zł/m² |
| 2014 |
8 |
95 625 zł |
-20,3% |
2 320 zł/m² |
| 2013 |
7 |
120 000 zł |
+29,7% |
2 878 zł/m² |
| 2012 |
4 |
92 500 zł |
-20,9% |
2 520 zł/m² |
| 2011 |
7 |
117 000 zł |
-4,9% |
2 910 zł/m² |
| 2010 |
5 |
123 000 zł |
— |
2 503 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Stary Sącz: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
24 |
| Mediana ceny |
443 550 zł |
| Cena za m² |
7 076 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
60,8 m² |
| Typowy przedział |
270 368 – 717 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Starego Sącza
Rozkład obliczony na podstawie 175 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 97 000 zł |
10,3% |
| 97 000 – 140 000 zł |
17,1% |
| 140 000 – 360 000 zł |
44,6% |
| 360 000 – 490 000 zł |
16% |
| Powyżej 490 000 zł |
12% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Starego Sącza
Rozkład ceny za m² na podstawie 175 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 400 zł/m² |
10,3% |
| 2 400 – 2 900 zł/m² |
16,6% |
| 2 900 – 6 800 zł/m² |
45,1% |
| 6 800 – 9 200 zł/m² |
17,7% |
| Powyżej 9 200 zł/m² |
10,3% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Starego Sącza
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
13,1% |
| 36 – 42 m² |
14,9% |
| 42 – 59 m² |
42,9% |
| 59 – 100 m² |
18,3% |
| Powyżej 100 m² |
10,9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Stary Sącz: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,3% |
152 000 zł |
5 462 zł/m² |
| 2 izby |
23,1% |
86 500 zł |
4 576 zł/m² |
| 3 izby |
34,6% |
145 000 zł |
3 809 zł/m² |
| 4 izby |
33,3% |
156 500 zł |
3 169 zł/m² |
| 5 izb |
6,4% |
230 000 zł |
3 556 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,3% |
340 000 zł |
3 410 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Starego Sącza
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Stary Sącz |
883 |
145 000 zł |
45 zł/m² |
| Barcice |
172 |
— |
33 zł/m² |
| Gaboń |
116 |
— |
15 zł/m² |
| Przysietnica |
114 |
— |
15 zł/m² |
| Łazy Biegonickie |
106 |
— |
50 zł/m² |
| Gołkowice Dolne |
106 |
152 500 zł |
34 zł/m² |
| Moszczenica Niżna |
101 |
— |
35 zł/m² |
| Gołkowice Górne |
73 |
— |
28 zł/m² |
| Barcice Dolne |
69 |
— |
30 zł/m² |
| Popowice |
58 |
— |
13 zł/m² |
Mediana ceny według miejscowości na terenie Starego Sącza
Ceny działek na terenie Starego Sącza: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
144 |
100 zł/m² |
136 590 zł |
1 362 m² |
| Grunty rolne |
971 |
25 zł/m² |
50 000 zł |
2 000 m² |
| Grunty leśne |
59 |
5,5 zł/m² |
28 000 zł |
5 100 m² |
| Wszystkie działki |
1 713 |
32 zł/m² |
60 000 zł |
1 934 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Starego Sącza
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Stary Sącz |
680 |
45 zł/m² |
82 000 zł |
| Stary Sącz (obszar wiejski) |
1 033 |
28 zł/m² |
50 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Starego Sącza
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
218 |
32 |
0 |
134 |
52 |
| 2026 (do 17.08) |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
| Razem 2010–2026 |
3 619 |
231 |
0 |
2 498 |
890 |
W porównaniu z medianą powiatu (Nowosądecki: 370 000 zł) ceny Starego Sącza są o 19,9% wyższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -1,4%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +260,6%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Starego Sącza: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Starego Sącza?
Licz się ze średnią kwotą 823 927 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Starego Sącza, czyli około 4 364 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 161 nieruchomości: 14 domów i 1 mieszkanie oraz 146 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Starego Sącza?
Ceny wahają się od około 310 000 zł do 2 949 900 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Starego Sącza?
Średnia powierzchnia to około 189 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 197 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 70 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 4 364 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 429 zł/m², a dla domów spada do 4 337 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Starego Sącza?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 3-pokojowy dom i 2-pokojowy dom.