Ceny nieruchomości Rachań według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Rachań wyniosła 70 000 zł w 2020 roku, na podstawie 11 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny spadły o 6,7%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 1 324 zł.
Mediana ceny sprzedaży
70 000 zł
2020
Mediana ceny za m²
1 324 zł/m²
2020
Zarejestrowane sprzedaże
11
2020
Ceny w ciągu roku
-6,7%
mediana
Od 2014 roku
+25%
mediana
Wobec mediany powiatu
-58,8%
Tomaszowski: 170 000 zł
Wobec mediany krajowej
-75,9%
Polska: 290 000 zł
Statystyki dla Rachań obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 70 000 zł, czyli 1 324 zł/m², w obserwowanym przedziale od 43 500 zł do 144 250 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 41 000 zł do 100 000 zł (około 75% rynku). W szczegółach: 41,7% transakcji zawarto między 54 000 zł a 85 000 zł, a 14,6% przekroczyło 100 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 40,4% sprzedanych lokali ma od 48 do 60 m², a 10,6% przekracza 78 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 58,8% niższa od mediany powiatu (Tomaszowski: 170 000 zł), a od mediany krajowej (290 000 zł) jest o 75,9% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Rachań rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2021 |
3 |
82 000 zł |
+17,1% |
1 581 zł/m² |
| 2020 |
11 |
70 000 zł |
-6,7% |
1 324 zł/m² |
| 2019 |
8 |
75 000 zł |
-8,5% |
1 332 zł/m² |
| 2018 |
5 |
82 000 zł |
+92,9% |
1 719 zł/m² |
| 2017 |
2 |
42 500 zł |
-50% |
1 098 zł/m² |
| 2016 |
5 |
85 000 zł |
+97,9% |
1 082 zł/m² |
| 2015 |
4 |
42 950 zł |
-23,3% |
965 zł/m² |
| 2014 |
5 |
56 000 zł |
— |
1 332 zł/m² |
| 2012 |
2 |
71 500 zł |
+19,2% |
1 198 zł/m² |
| 2011 |
1 |
60 000 zł |
-8,4% |
1 077 zł/m² |
| 2010 |
2 |
65 500 zł |
— |
1 506 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Rachanie: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2020) |
| Sprzedaże |
11 |
| Mediana ceny |
70 000 zł |
| Cena za m² |
1 324 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
54,9 m² |
| Typowy przedział |
43 500 – 144 250 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Rachań
Rozkład obliczony na podstawie 48 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 41 000 zł |
10,4% |
| 41 000 – 54 000 zł |
18,8% |
| 54 000 – 85 000 zł |
41,7% |
| 85 000 – 100 000 zł |
14,6% |
| Powyżej 100 000 zł |
14,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Rachań
Rozkład ceny za m² na podstawie 47 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 790 zł/m² |
10,6% |
| 790 – 1 100 zł/m² |
19,1% |
| 1 100 – 1 600 zł/m² |
46,8% |
| 1 600 – 1 800 zł/m² |
14,9% |
| Powyżej 1 800 zł/m² |
8,5% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Rachań
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 37 m² |
10,6% |
| 37 – 48 m² |
21,3% |
| 48 – 60 m² |
40,4% |
| 60 – 78 m² |
17% |
| Powyżej 78 m² |
10,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Rachanie: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,1% |
43 000 zł |
1 581 zł/m² |
| 2 izby |
14,6% |
46 000 zł |
1 187 zł/m² |
| 3 izby |
54,2% |
67 500 zł |
1 302 zł/m² |
| 4 izby |
25% |
80 000 zł |
1 268 zł/m² |
| 5 izb |
4,2% |
171 250 zł |
1 580 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Rachań
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Werechanie |
167 |
— |
1,8 zł/m² |
| Rachanie |
131 |
82 000 zł |
2,4 zł/m² |
| Michalów-Kolonia |
103 |
67 500 zł |
2,8 zł/m² |
| Grodysławice |
97 |
— |
2,4 zł/m² |
| Pawłówka |
89 |
— |
1,7 zł/m² |
| Siemierz |
83 |
— |
1,8 zł/m² |
| Wożuczyn |
64 |
— |
4,0 zł/m² |
| Siemnice |
63 |
— |
2,2 zł/m² |
| Józefówka |
49 |
— |
2,4 zł/m² |
| Michalów |
36 |
— |
2,1 zł/m² |
Ceny działek na terenie Rachań: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
23 |
4,4 zł/m² |
28 000 zł |
4 500 m² |
| Grunty rolne |
861 |
2,1 zł/m² |
20 000 zł |
10 709 m² |
| Grunty leśne |
5 |
2,2 zł/m² |
8 000 zł |
4 361 m² |
| Wszystkie działki |
889 |
2,2 zł/m² |
20 000 zł |
10 700 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Rachań
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
84 |
4 |
0 |
56 |
24 |
| 2026 (do 17.08) |
13 |
1 |
0 |
10 |
2 |
| Razem 2010–2026 |
1 199 |
69 |
0 |
918 |
212 |
Między obrębami ewidencyjnymi na terenie Rachań różnice są wyraźne: najdroższy obręb to Rachanie, z medianą 82 000 zł przy 5 sprzedażach mieszkań. Najwięcej transakcji przypada na obręb Werechanie (167). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości w okolicach Rachań: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w okolicach Rachań?
Licz się ze średnią kwotą 613 759 zł, aby kupić nieruchomość w okolicach Rachań, czyli około 4 670 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta w okolicach Rachań?
W tej chwili do wyboru są 140 nieruchomości: 84 domy i 56 mieszkań.
Jaki jest przedział cen w okolicach Rachań?
Oferty zaczynają się od 70 000 zł i sięgają 10 300 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 131 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 179 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 60 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku w okolicach Rachań:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 54 m² | 265 500 zł |
| 2 pokoje | 51 m² | 322 577 zł |
| 3 pokoje | 69 m² | 395 206 zł |
| 4 pokoje | 130 m² | 656 381 zł |
| 5 pokoi | 169 m² | 622 188 zł |
| 6 pokoi | 239 m² | 753 941 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy w okolicach Rachań?
Wynosi ona około 4 670 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 013 zł/m², a dla domów spada do 4 150 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w okolicach Rachań?
Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 6-pokojowy dom.