Domy i mieszkania na sprzedaż Górniak

Zobacz 554 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Górniak: ceny od 89 900 zł do 2 899 000 zł, średnio 510 867 zł.

Średnia cena 510 867 zł cena sprzedaży
Przedział cen 89 900–2 899 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 50 m² na nieruchomość
Cena za m² 10 313 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

554 łącznie
88% mieszkania
  • Mieszkania 88,4%
    490 nieruchomości
  • Domy 0,7%
    4 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 10,8%
    60 nieruchomości

Ile pokoi

494 łącznie
45% 2 pokoje
  • 1 pokój 25,1%
    124 nieruchomości
  • 2 pokoje 45,3%
    224 nieruchomości
  • 3 pokoje 19,4%
    96 nieruchomości
  • 4 pokoje 9,1%
    45 nieruchomości
  • 5+ pokoi 1,0%
    5 nieruchomości

Przedziały cenowe

494 łącznie
  • 85 000–360 000 zł 20,0%
    99 nieruchomości
  • 360 000–465 000 zł 21,7%
    107 nieruchomości
  • 465 000–510 000 zł 18,8%
    93 nieruchomości
  • 510 000–630 000 zł 20,6%
    102 nieruchomości
  • 630 000–2 900 000 zł 18,8%
    93 nieruchomości

Przedziały powierzchni

494 łącznie
  • 10–40 m² 37,9%
    187 nieruchomości
  • 40–50 m² 23,9%
    118 nieruchomości
  • 50–70 m² 26,1%
    129 nieruchomości
  • 70–460 m² 12,1%
    60 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 47 m² 335 m²
Cena za metr kwadratowy 10 592 zł/m² 5 507 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Rynek sprzedaży osiedla Górniak obejmuje 554 nieruchomości, ze zdecydowaną przewagą mieszkań (99% całości): 490 mieszkań i 4 domy oraz 60 innych nieruchomości. Mieszkania mają średnią powierzchnię 47 m² i cenę 10 592 zł/m²; domy natomiast około 335 m² i 5 507 zł/m².

Pod względem typu największą część oferty stanowią mieszkania 2-pokojowe, a dalej opcje 1- i 3-pokojowe.

Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie na osiedlu Górniak sprzedawano w 2025 roku za medianę 300 000 zł. Typowa nieruchomość: 42,5 m², 2 izby. Ceny zyskały 14,8% w ciągu roku.

Mediana ceny sprzedaży 300 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 8 032 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 58 2025
Ceny w ciągu roku +14,8% mediana
Od 2010 roku +95,4% mediana
Wobec mediany dzielnicy -6,7% Górna: 321 500 zł
Wobec mediany krajowej -33,3% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla osiedla Górniak obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 300 000 zł, czyli 8 032 zł/m², w obserwowanym przedziale od 154 250 zł do 613 522 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 70 000 zł do 330 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,8% transakcji zawarto między 120 000 zł a 220 000 zł, a 10,4% przekroczyło 330 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami jednoizbowymi. Pod względem powierzchni 42,7% sprzedanych lokali ma od 37 do 54 m², a 9,6% przekracza 69 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 6,7% niższa od mediany dzielnicy (Górna: 321 500 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 33,3% niższa.

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 77 sprzedaży mieszkań, z medianą 304 822 zł i 8 244 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 310 000 zł (8 065 zł/m²) przy 133 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Górniak rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 77 304 822 zł +1,6% 8 244 zł/m²
2025 58 300 000 zł +14,8% 8 032 zł/m²
2024 1 261 228 zł — 6 617 zł/m²
2018 175 170 000 zł -13,3% 3 862 zł/m²
2017 197 196 000 zł +43,1% 4 510 zł/m²
2016 99 137 000 zł +35,6% 3 137 zł/m²
2015 128 101 000 zł -12,9% 2 533 zł/m²
2014 119 116 000 zł -21,6% 2 995 zł/m²
2013 99 148 000 zł -3% 3 203 zł/m²
2012 127 152 500 zł -12,9% 3 147 zł/m²
2011 111 175 000 zł +14% 3 659 zł/m²
2010 120 153 550 zł — 3 332 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Górniak: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 58
Mediana ceny 300 000 zł
Cena za m² 8 032 zł/m²
Mediana powierzchni 42,5 m²
Typowy przedział 154 250 –
613 522 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Górniak

Rozkład obliczony na podstawie 1 311 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 70 000 zł 9,8%
70 000 – 120 000 zł 18,9%
120 000 – 220 000 zł 43,8%
220 000 – 330 000 zł 17,1%
Powyżej 330 000 zł 10,4%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Górniak

Rozkład ceny za m² na podstawie 1 311 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 000 zł/m² 10,3%
2 000 – 2 900 zł/m² 18,8%
2 900 – 4 500 zł/m² 43%
4 500 – 6 000 zł/m² 17,8%
Powyżej 6 000 zł/m² 10,1%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Górniak

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 25 m² 10%
25 – 37 m² 19,1%
37 – 54 m² 42,7%
54 – 69 m² 18,6%
Powyżej 69 m² 9,6%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Górniak: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 14,8% 80 000 zł 4 199 zł/m²
2 izby 33,7% 126 600 zł 3 987 zł/m²
3 izby 36,5% 163 000 zł 3 816 zł/m²
4 izby 14,3% 246 600 zł 4 005 zł/m²
5 izb 0,6% 310 000 zł 4 529 zł/m²
6 izb i więcej 0,2% 644 646 zł 6 359 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Górniak

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
G-5 89 137 000 zł 392 zł/m²
G-3 89 157 895 zł —
G-2 86 137 000 zł 327 zł/m²
G-4 69 113 518 zł 240 zł/m²

Ceny działek na osiedlu Górniak: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 18 275 zł/m² 245 000 zł 694 m²
Wszystkie działki 18 275 zł/m² 245 000 zł 694 m²

Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Górniak

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 85 67 0 0 18
2026 (do 17.08) 108 86 0 1 21
Razem 2010–2026 2 107 1 715 0 23 369

Typowa nieruchomość sprzedana na osiedlu Górniak: 42,5 m², 2 izby, za 300 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na osiedlu Górniak?

Licz się ze średnią kwotą 510 867 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Górniak, czyli około 10 313 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta na osiedlu Górniak?

Obecnie dostępnych ofert: 554: 490 mieszkań i 4 domy oraz 60 innych nieruchomości.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na osiedlu Górniak?

Znajdziesz tu oferty od 89 900 zł do 2 899 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Górniak?

Zazwyczaj oferują około 50 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 335 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 47 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Górniak:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój31 m²362 941 zł
2 pokoje43 m²475 175 zł
3 pokoje63 m²611 408 zł
4 pokoje76 m²730 528 zł
5 pokoi165 m²864 630 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Górniak?

Średnio wychodzi około 10 313 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 10 592 zł/m², a dla domów spada do 5 507 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży osiedla Górniak?

Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 1-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.