Zobacz 34 nieruchomości na sprzedaż na terenie Łap: ceny od 381 000 zł do 3 999 999 zł, średnio 1 190 062 zł.
Ceny nieruchomości Łap według rzeczywistych cen transakcyjnych
W 2025 roku 59 mieszkań zmieniło właściciela na terenie Łap, przy medianie ceny 270 000 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2010 roku ceny wzrosły o 200%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 5 649 zł.
Mediana ceny sprzedaży
270 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 649 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
59
2025
Ceny w ciągu roku
+17,4%
mediana
Od 2010 roku
+200%
mediana
Wobec mediany powiatu
-33,3%
Białostocki: 405 000 zł
Wobec mediany krajowej
-40%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Łap obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 270 000 zł, czyli 5 649 zł/m², w obserwowanym przedziale od 120 500 zł do 376 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 65 000 zł do 260 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 46,7% transakcji zawarto między 95 000 zł a 180 000 zł, a 11% przekroczyło 260 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,5% sprzedanych lokali ma od 38 do 50 m², a 11,8% przekracza 60 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 33,3% niższa od mediany powiatu (Białostocki: 405 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 40% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 25 sprzedaży mieszkań, z medianą 240 000 zł i 4 954 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 254 000 zł (5 305 zł/m²) przy 44 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Łap rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
25 |
240 000 zł |
-11,1% |
4 954 zł/m² |
| 2025 |
59 |
270 000 zł |
+17,4% |
5 649 zł/m² |
| 2024 |
51 |
230 000 zł |
+17,8% |
5 294 zł/m² |
| 2023 |
52 |
195 200 zł |
+13,5% |
4 633 zł/m² |
| 2022 |
41 |
172 000 zł |
-7% |
4 047 zł/m² |
| 2021 |
51 |
185 000 zł |
+42,3% |
4 000 zł/m² |
| 2020 |
23 |
130 000 zł |
-3,7% |
3 488 zł/m² |
| 2019 |
53 |
135 000 zł |
+35% |
2 817 zł/m² |
| 2018 |
59 |
100 000 zł |
-7% |
2 432 zł/m² |
| 2017 |
44 |
107 500 zł |
-8,3% |
2 241 zł/m² |
| 2016 |
49 |
117 292 zł |
+13,4% |
2 472 zł/m² |
| 2015 |
69 |
103 400 zł |
+5% |
2 353 zł/m² |
| 2014 |
47 |
98 500 zł |
-0,8% |
2 069 zł/m² |
| 2013 |
38 |
99 250 zł |
-1,7% |
2 256 zł/m² |
| 2012 |
28 |
101 000 zł |
-2,4% |
2 361 zł/m² |
| 2011 |
30 |
103 500 zł |
+15% |
2 423 zł/m² |
| 2010 |
47 |
90 000 zł |
— |
2 373 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Łapy: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
59 |
| Mediana ceny |
270 000 zł |
| Cena za m² |
5 649 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47 m² |
| Typowy przedział |
120 500 – 376 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Łap
Rozkład obliczony na podstawie 766 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 65 000 zł |
9,7% |
| 65 000 – 95 000 zł |
17% |
| 95 000 – 180 000 zł |
46,7% |
| 180 000 – 260 000 zł |
15,7% |
| Powyżej 260 000 zł |
11% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Łap
Rozkład ceny za m² na podstawie 765 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 600 zł/m² |
10,3% |
| 1 600 – 2 200 zł/m² |
16,9% |
| 2 200 – 3 900 zł/m² |
44,2% |
| 3 900 – 5 400 zł/m² |
18,7% |
| Powyżej 5 400 zł/m² |
9,9% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Łap
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
11,5% |
| 34 – 38 m² |
17% |
| 38 – 50 m² |
43,5% |
| 50 – 60 m² |
16,2% |
| Powyżej 60 m² |
11,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Łapy: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
3,3% |
100 000 zł |
3 245 zł/m² |
| 2 izby |
17,8% |
91 100 zł |
2 900 zł/m² |
| 3 izby |
38,4% |
126 000 zł |
3 311 zł/m² |
| 4 izby |
25,6% |
138 500 zł |
3 099 zł/m² |
| 5 izb |
12% |
137 000 zł |
3 044 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
2,9% |
182 500 zł |
3 276 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Łap
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Łapy II |
333 |
125 000 zł |
170 zł/m² |
| Łapy I |
249 |
135 000 zł |
220 zł/m² |
| Uhowo |
120 |
— |
5,7 zł/m² |
| Łapy Dębowina |
61 |
— |
3,0 zł/m² |
| Wólka Waniewska |
51 |
— |
0,80 zł/m² |
| Gąsówka Stara |
44 |
— |
50 zł/m² |
| Płonka Strumianka |
41 |
— |
3,5 zł/m² |
| Gąsówka Osse Bagno |
39 |
— |
24 zł/m² |
| Gąsówka Skwarki |
37 |
— |
5,2 zł/m² |
| Płonka Kościelna |
32 |
— |
8,0 zł/m² |
Ceny działek na terenie Łap: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
784 |
66 zł/m² |
70 000 zł |
1 008 m² |
| Grunty rolne |
439 |
3,2 zł/m² |
30 000 zł |
9 800 m² |
| Grunty leśne |
20 |
2,9 zł/m² |
23 000 zł |
6 100 m² |
| Wszystkie działki |
1 264 |
20 zł/m² |
50 000 zł |
2 100 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Łap
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Łapy |
519 |
85 zł/m² |
75 000 zł |
| Łapy (obszar wiejski) |
745 |
4,5 zł/m² |
33 579 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Łap
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
198 |
60 |
0 |
79 |
59 |
| 2026 (do 17.08) |
79 |
26 |
0 |
30 |
23 |
| Razem 2010–2026 |
2 774 |
787 |
0 |
1 381 |
606 |
Między obrębami ewidencyjnymi na terenie Łap różnice są wyraźne: najdroższy obręb to Łapy I, z medianą 135 000 zł przy 211 sprzedażach mieszkań. Najwięcej transakcji przypada na obręb Łapy II (333). Rynek pierwotny odpowiada za 4,5% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Łap w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Łap?
Na zakup nieruchomości na terenie Łap trzeba przeznaczyć średnio 1 190 062 zł, czyli około 5 805 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Łap?
W tej chwili do wyboru są 34 nieruchomości: 10 domów i 3 mieszkania oraz 21 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Łap?
Oferty zaczynają się od 381 000 zł i sięgają 3 999 999 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Łap?
Zazwyczaj oferują około 205 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 249 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Łap?
Średnia cena to 5 805 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 057 zł/m², a dla domów spada do 5 719 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Łap?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowe mieszkanie.