Mediana ceny sprzedaży
21 660 zł
2010
Mediana ceny za m²
496 zł/m²
2010
Zarejestrowane sprzedaże
8
2010
Wobec mediany powiatu
-51,1%
Lubartowski: 44 250 zł
Wobec mediany krajowej
-89,1%
Polska: 198 800 zł
Statystyki dla Sernik obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 21 660 zł, czyli 496 zł/m², w obserwowanym przedziale od 11 316 zł do 62 299 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 19 000 zł do 140 000 zł (około 79% rynku).
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami jednoizbowymi. Mediana powierzchni użytkowej wynosi około 44,1 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 51,1% niższa od mediany powiatu (Lubartowski: 44 250 zł), a od mediany krajowej (198 800 zł) jest o 89,1% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Sernik rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2025 |
2 |
128 355 zł |
— |
4 585 zł/m² |
| 2023 |
1 |
150 000 zł |
+25% |
2 778 zł/m² |
| 2022 |
1 |
120 000 zł |
— |
2 941 zł/m² |
| 2019 |
2 |
117 000 zł |
— |
1 194 zł/m² |
| 2013 |
3 |
45 800 zł |
+106% |
967 zł/m² |
| 2012 |
1 |
22 236 zł |
+10,2% |
412 zł/m² |
| 2011 |
1 |
20 172 zł |
-6,9% |
5 zł/m² |
| 2010 |
8 |
21 660 zł |
— |
496 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Serniki: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2010) |
| Sprzedaże |
8 |
| Mediana ceny |
21 660 zł |
| Cena za m² |
496 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
44,1 m² |
| Typowy przedział |
11 316 – 62 299 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Sernik
Rozkład obliczony na podstawie 19 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 19 000 zł |
10,5% |
| 19 000 – 20 000 zł |
10,5% |
| 20 000 – 80 000 zł |
47,4% |
| 80 000 – 140 000 zł |
21,1% |
| Powyżej 140 000 zł |
10,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Sernik
Rozkład ceny za m² na podstawie 19 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 320 zł/m² |
10,5% |
| 320 – 490 zł/m² |
21,1% |
| 490 – 1 400 zł/m² |
36,8% |
| 1 400 – 2 800 zł/m² |
21,1% |
| Powyżej 2 800 zł/m² |
10,5% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Sernik
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 19 m² |
15,8% |
| 19 – 41 m² |
21,1% |
| 41 – 57 m² |
36,8% |
| 57 – 870 m² |
15,8% |
| Powyżej 870 m² |
10,5% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Serniki: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
17,6% |
19 200 zł |
2 846 zł/m² |
| 2 izby |
23,5% |
47 586 zł |
865 zł/m² |
| 3 izby |
41,2% |
23 149 zł |
1 020 zł/m² |
| 5 izb |
11,8% |
111 950 zł |
1 668 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
5,9% |
22 236 zł |
412 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Sernik
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Wola Sernicka |
36 |
— |
3,1 zł/m² |
| Nowa Wola |
32 |
— |
2,7 zł/m² |
| Brzostówka |
31 |
— |
3,2 zł/m² |
| Serniki Wieś |
26 |
— |
13 zł/m² |
| Wólka Zawieprzycka |
21 |
— |
1,5 zł/m² |
| Wola Sernicka Kol. |
20 |
— |
3,1 zł/m² |
| Nowa Wieś |
18 |
— |
2,8 zł/m² |
| Serniki Kolonia |
15 |
— |
15 zł/m² |
| Czerniejów |
7 |
— |
8,2 zł/m² |
| Wólka Zabłocka |
7 |
— |
3,0 zł/m² |
Ceny działek na terenie Sernik: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
184 |
9,0 zł/m² |
26 000 zł |
2 480 m² |
| Grunty rolne |
516 |
1,3 zł/m² |
10 000 zł |
7 500 m² |
| Grunty leśne |
10 |
1,5 zł/m² |
4 750 zł |
3 750 m² |
| Wszystkie działki |
716 |
1,7 zł/m² |
12 000 zł |
5 600 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Sernik
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
61 |
2 |
0 |
49 |
10 |
| 2026 (do 17.08) |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
| Razem 2010–2026 |
901 |
19 |
0 |
770 |
112 |
Zasadnicza część sprzedaży na terenie Sernik zamyka się między 11 316 zł a 62 299 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 10,5% nieruchomości sprzedano poniżej 19 000 zł, a 10,5% powyżej 140 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości w okolicach Sernik: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w okolicach Sernik?
Na zakup nieruchomości w okolicach Sernik trzeba przeznaczyć średnio 746 902 zł, czyli około 1 717 zł/m².
Jak duża jest oferta w okolicach Sernik?
Aktualna oferta to około 53 nieruchomości: 46 domów i 7 mieszkań.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w okolicach Sernik?
Ceny wahają się od około 219 500 zł do 1 890 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w okolicach Sernik?
Zazwyczaj oferują około 435 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 493 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 54 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku w okolicach Sernik:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 1 539 m² | 295 164 zł |
| 3 pokoje | 81 m² | 422 500 zł |
| 4 pokoje | 208 m² | 1 015 400 zł |
| 5 pokoi | 166 m² | 1 079 727 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 1 717 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 412 zł/m², a dla domów spada do 1 604 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w okolicach Sernik?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowy dom i 3-pokojowy dom.