Zobacz 50 nieruchomości na sprzedaż na terenie Olszanicy: ceny od 280 000 zł do 4 400 000 zł, średnio 1 083 333 zł.
Ceny nieruchomości Olszanicy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie na terenie Olszanicy sprzedawano w 2021 roku za medianę 93 000 zł. Typowa nieruchomość: 37,5 m², 3 izby.
Mediana ceny sprzedaży
93 000 zł
2021
Mediana ceny za m²
2 590 zł/m²
2021
Zarejestrowane sprzedaże
5
2021
Wobec mediany powiatu
-20,5%
Leski: 117 000 zł
Wobec mediany krajowej
-70,9%
Polska: 320 000 zł
Statystyki dla Olszanicy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 93 000 zł, czyli 2 590 zł/m², w obserwowanym przedziale od 57 800 zł do 225 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 60 000 zł do 220 000 zł (około 75% rynku).
Mediana powierzchni użytkowej wynosi około 37,5 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 20,5% niższa od mediany powiatu (Leski: 117 000 zł), a od mediany krajowej (320 000 zł) jest o 70,9% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Olszanicy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2024 |
2 |
140 000 zł |
-29,6% |
4 016 zł/m² |
| 2023 |
3 |
199 000 zł |
+2,1% |
5 484 zł/m² |
| 2022 |
1 |
195 000 zł |
+109,7% |
4 323 zł/m² |
| 2021 |
5 |
93 000 zł |
— |
2 590 zł/m² |
| 2015 |
1 |
11 171 zł |
-84% |
188 zł/m² |
| 2014 |
1 |
70 000 zł |
-30% |
1 272 zł/m² |
| 2013 |
1 |
100 000 zł |
+29% |
2 107 zł/m² |
| 2012 |
2 |
77 500 zł |
— |
1 560 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Olszanica: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2021) |
| Sprzedaże |
5 |
| Mediana ceny |
93 000 zł |
| Cena za m² |
2 590 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
37,5 m² |
| Typowy przedział |
57 800 – 225 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Olszanicy
Rozkład obliczony na podstawie 16 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 60 000 zł |
12,5% |
| 60 000 – 72 000 zł |
18,8% |
| 72 000 – 190 000 zł |
37,5% |
| 190 000 – 220 000 zł |
18,8% |
| Powyżej 220 000 zł |
12,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Olszanicy
Rozkład ceny za m² na podstawie 16 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 200 zł/m² |
12,5% |
| 1 200 – 1 600 zł/m² |
18,8% |
| 1 600 – 4 100 zł/m² |
37,5% |
| 4 100 – 5 600 zł/m² |
18,8% |
| Powyżej 5 600 zł/m² |
12,5% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Olszanicy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
18,8% |
| 36 – 37 m² |
6,2% |
| 37 – 47 m² |
43,8% |
| 47 – 57 m² |
18,8% |
| Powyżej 57 m² |
12,5% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Olszanica: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
7,1% |
80 000 zł |
2 346 zł/m² |
| 3 izby |
71,4% |
143 500 zł |
3 258 zł/m² |
| 4 izby |
14,3% |
77 500 zł |
1 560 zł/m² |
| 5 izb |
7,1% |
93 000 zł |
2 590 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Olszanicy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Uherce Mineralne |
62 |
197 000 zł |
21 zł/m² |
| Olszanica |
39 |
— |
12 zł/m² |
| Zwierzyń |
16 |
— |
27 zł/m² |
| Wańkowa |
16 |
— |
23 zł/m² |
| Rudenka |
14 |
— |
7,1 zł/m² |
| Paszowa |
12 |
— |
10 zł/m² |
| Orelec |
9 |
— |
6,6 zł/m² |
| Stefkowa |
8 |
— |
12 zł/m² |
Ceny działek na terenie Olszanicy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
5 |
26 zł/m² |
30 000 zł |
1 169 m² |
| Grunty rolne |
118 |
16 zł/m² |
47 100 zł |
2 567 m² |
| Wszystkie działki |
126 |
15 zł/m² |
42 962 zł |
2 498 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Olszanicy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
30 |
0 |
0 |
23 |
7 |
| 2026 (do 17.08) |
27 |
0 |
0 |
19 |
8 |
| Razem 2010–2026 |
240 |
18 |
0 |
161 |
61 |
Zasadnicza część sprzedaży na terenie Olszanicy zamyka się między 57 800 zł a 225 000 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 12,5% nieruchomości sprzedano poniżej 60 000 zł, a 12,5% powyżej 220 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Olszanicy w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Olszanicy?
Na zakup nieruchomości na terenie Olszanicy trzeba przeznaczyć średnio 1 083 333 zł, czyli około 1 225 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 50: 7 domów i 2 mieszkania oraz 41 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Ceny wahają się od około 280 000 zł do 4 400 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 884 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 1 117 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 70 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Olszanicy?
Wynosi ona około 1 225 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 000 zł/m², a dla domów spada do 1 175 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Olszanicy?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 7-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.