Kup nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn: 22 domy w cenach od 310 000 zł do 2 600 000 zł, przy średniej cenie 905 833 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Stawiszyn według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn sprzedawano w 2023 roku za medianę 151 000 zł. Typowa nieruchomość: 52,8 m², 3 izby. Ceny zyskały 71,6% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
151 000 zł
2023
Mediana ceny za m²
3 162 zł/m²
2023
Zarejestrowane sprzedaże
6
2023
Ceny w ciągu roku
+71,6%
mediana
Od 2012 roku
+151,7%
mediana
Wobec mediany gminy
+0,7%
Stawiszyn: 150 000 zł
Wobec mediany krajowej
-60,2%
Polska: 379 000 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Stawiszyn obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 151 000 zł, czyli 3 162 zł/m², w obserwowanym przedziale od 126 750 zł do 237 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 37 000 zł do 240 000 zł (około 77% rynku). W szczegółach: 43,4% transakcji zawarto między 70 000 zł a 150 000 zł, a 11,3% przekroczyło 240 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,1% sprzedanych lokali ma od 45 do 72 m², a 9,8% przekracza 82 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Stawiszyn: 150 000 zł) o 0,7%, a od mediany krajowej (379 000 zł) jest o 60,2% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 6 sprzedaży mieszkań, z medianą 215 000 zł i 4 260 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 243 000 zł (3 918 zł/m²) przy 9 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Stawiszyn rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
6 |
215 000 zł |
-19,3% |
4 260 zł/m² |
| 2025 |
4 |
266 500 zł |
+48,1% |
3 493 zł/m² |
| 2024 |
1 |
180 000 zł |
+19,2% |
3 396 zł/m² |
| 2023 |
6 |
151 000 zł |
+71,6% |
3 162 zł/m² |
| 2022 |
1 |
88 000 zł |
-12% |
2 304 zł/m² |
| 2021 |
1 |
100 000 zł |
— |
1 645 zł/m² |
| 2018 |
5 |
80 000 zł |
+39,1% |
1 081 zł/m² |
| 2017 |
1 |
57 500 zł |
-47,7% |
1 085 zł/m² |
| 2016 |
1 |
110 000 zł |
+63,6% |
1 447 zł/m² |
| 2015 |
4 |
67 250 zł |
-43,7% |
1 290 zł/m² |
| 2014 |
4 |
119 500 zł |
+241,4% |
2 021 zł/m² |
| 2013 |
5 |
35 000 zł |
-41,7% |
897 zł/m² |
| 2012 |
7 |
60 000 zł |
-25% |
1 250 zł/m² |
| 2011 |
3 |
80 000 zł |
-8,6% |
1 600 zł/m² |
| 2010 |
4 |
87 500 zł |
— |
1 280 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Stawiszyn (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2023) |
| Sprzedaże |
6 |
| Mediana ceny |
151 000 zł |
| Cena za m² |
3 162 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,8 m² |
| Typowy przedział |
126 750 – 237 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn
Rozkład obliczony na podstawie 53 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 37 000 zł |
11,3% |
| 37 000 – 70 000 zł |
15,1% |
| 70 000 – 150 000 zł |
43,4% |
| 150 000 – 240 000 zł |
18,9% |
| Powyżej 240 000 zł |
11,3% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn
Rozkład ceny za m² na podstawie 51 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 810 zł/m² |
7,8% |
| 810 – 1 200 zł/m² |
19,6% |
| 1 200 – 3 000 zł/m² |
45,1% |
| 3 000 – 4 300 zł/m² |
15,7% |
| Powyżej 4 300 zł/m² |
11,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
7,8% |
| 36 – 45 m² |
17,6% |
| 45 – 72 m² |
45,1% |
| 72 – 82 m² |
19,6% |
| Powyżej 82 m² |
9,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Stawiszyn (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
18% |
35 000 zł |
1 461 zł/m² |
| 3 izby |
42% |
90 000 zł |
2 226 zł/m² |
| 4 izby |
40% |
137 000 zł |
2 351 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Zbiersk Cukrownia |
152 |
87 500 zł |
12 zł/m² |
| Zbiersk |
109 |
— |
5,5 zł/m² |
| Petryki |
77 |
136 500 zł |
12 zł/m² |
| Zbiersk Kolonia |
51 |
— |
11 zł/m² |
| Długa Wieś II |
47 |
— |
6,3 zł/m² |
| Wyrów |
35 |
— |
5,2 zł/m² |
| Długa Wieś I |
24 |
— |
4,8 zł/m² |
| Werginki |
21 |
— |
7,2 zł/m² |
| Piątek Mały |
20 |
— |
4,0 zł/m² |
| Długa Wieś III |
18 |
— |
3,9 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
23 |
16 zł/m² |
50 000 zł |
3 059 m² |
| Grunty rolne |
415 |
6,3 zł/m² |
45 000 zł |
8 300 m² |
| Grunty leśne |
9 |
3,7 zł/m² |
60 000 zł |
10 400 m² |
| Wszystkie działki |
459 |
6,5 zł/m² |
45 000 zł |
7 122 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
78 |
4 |
0 |
61 |
13 |
| 2026 (do 17.08) |
30 |
6 |
0 |
17 |
7 |
| Razem 2010–2026 |
747 |
61 |
0 |
513 |
173 |
W porównaniu z medianą gminy (Stawiszyn: 150 000 zł) ceny obszaru wiejskiego gminy Stawiszyn są o 0,7% wyższe. Mediana krajowa wynosi 379 000 zł, różnica to -60,2%. Od 2012 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +151,7%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn?
Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn kosztują średnio około 905 833 zł, czyli około 5 009 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn?
W tej chwili do wyboru są 22 nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn?
Oferty zaczynają się od 310 000 zł i sięgają 2 600 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn?
Zazwyczaj oferują około 181 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 5 009 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na obszarze wiejskim gminy Stawiszyn?
Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 7-pokojowy dom.