Mamy 132 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum, w cenach od 100 000 zł do 1 730 000 zł, przy średniej cenie 519 580 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Piekary Śląskie - Centrum według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum sprzedawano w 2025 roku za medianę 240 000 zł. Typowa nieruchomość: 48,2 m², 3 izby. Ceny zyskały 11,6% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
240 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 103 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
200
2025
Ceny w ciągu roku
+11,6%
mediana
Od 2023 roku
+25,7%
mediana
Wobec mediany gminy
tyle samo
Piekary Śląskie: 240 000 zł
Wobec mediany krajowej
-46,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Piekary Śląskie - Centrum obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 240 000 zł, czyli 5 103 zł/m², w obserwowanym przedziale od 118 910 zł do 472 736 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 130 000 zł do 360 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 44,4% transakcji zawarto między 170 000 zł a 280 000 zł, a 10,8% przekroczyło 360 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,7% sprzedanych lokali ma od 42 do 54 m², a 10,1% przekracza 64 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest równa medianie gminy (Piekary Śląskie: 240 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 46,7% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 17 sprzedaży mieszkań, z medianą 200 000 zł i 4 484 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 247 000 zł (5 393 zł/m²) przy 101 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Piekary Śląskie - Centrum rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
17 |
200 000 zł |
-16,7% |
4 484 zł/m² |
| 2025 |
200 |
240 000 zł |
+11,6% |
5 103 zł/m² |
| 2024 |
210 |
215 000 zł |
+12,6% |
4 631 zł/m² |
| 2023 |
202 |
190 958 zł |
+42,6% |
4 013 zł/m² |
| 2022 |
2 |
133 953 zł |
— |
2 616 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Piekary Śląskie - Centrum: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
200 |
| Mediana ceny |
240 000 zł |
| Cena za m² |
5 103 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
48,2 m² |
| Typowy przedział |
118 910 – 472 736 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum
Rozkład obliczony na podstawie 631 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 130 000 zł |
7,6% |
| 130 000 – 170 000 zł |
20,3% |
| 170 000 – 280 000 zł |
44,4% |
| 280 000 – 360 000 zł |
17% |
| Powyżej 360 000 zł |
10,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum
Rozkład ceny za m² na podstawie 631 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 200 zł/m² |
10% |
| 3 200 – 3 800 zł/m² |
17% |
| 3 800 – 5 400 zł/m² |
45% |
| 5 400 – 6 900 zł/m² |
18,2% |
| Powyżej 6 900 zł/m² |
9,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
9,4% |
| 35 – 42 m² |
18,2% |
| 42 – 54 m² |
43,7% |
| 54 – 64 m² |
18,5% |
| Powyżej 64 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Piekary Śląskie - Centrum: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
0,8% |
180 870 zł |
6 092 zł/m² |
| 2 izby |
18,9% |
160 000 zł |
4 902 zł/m² |
| 3 izby |
55,6% |
210 000 zł |
4 718 zł/m² |
| 4 izby |
19,8% |
290 000 zł |
4 718 zł/m² |
| 5 izb |
4,1% |
305 000 zł |
4 356 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,8% |
300 000 zł |
4 128 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Piekary Wielkie 6 |
21 |
235 000 zł |
— |
| Piekary Wielkie 9 |
11 |
190 002 zł |
— |
| Piekary Wielkie 2 |
9 |
— |
— |
| Radzionków |
6 |
— |
32 zł/m² |
| Piekary Wielkie 1 |
5 |
— |
— |
| Piekary Wielkie Józefka |
5 |
— |
— |
| Osiedle Wyzwolenia |
5 |
— |
— |
| Piekary Wielkie Bazylika |
4 |
300 000 zł |
— |
| Piekary Wielkie 15 |
3 |
— |
— |
| Piekary Wielkie 14 |
3 |
— |
— |
Ceny działek na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
38 |
265 zł/m² |
239 293 zł |
933 m² |
| Grunty rolne |
5 |
110 zł/m² |
182 500 zł |
726 m² |
| Wszystkie działki |
46 |
253 zł/m² |
227 873 zł |
878 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
359 |
237 |
0 |
21 |
101 |
| 2026 (do 17.08) |
35 |
17 |
0 |
3 |
15 |
| Razem 2010–2026 |
1 179 |
752 |
0 |
82 |
345 |
Zasadnicza część sprzedaży na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum zamyka się między 118 910 zł a 472 736 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 7,6% nieruchomości sprzedano poniżej 130 000 zł, a 10,8% powyżej 360 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum?
Na zakup nieruchomości na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum trzeba przeznaczyć średnio 519 580 zł, czyli około 4 274 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum?
W tej chwili do wyboru są 132 nieruchomości: 81 mieszkań i 46 domów oraz 5 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 100 000 zł i sięgają 1 730 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum?
Średnia powierzchnia to około 122 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 236 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 56 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Piekary Śląskie - Centrum:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 303 m² | 371 765 zł |
| 2 pokoje | 43 m² | 253 871 zł |
| 3 pokoje | 64 m² | 419 318 zł |
| 4 pokoje | 112 m² | 648 075 zł |
| 5 pokoi | 150 m² | 778 993 zł |
| 6 pokoi | 150 m² | 550 600 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum?
Średnio wychodzi około 4 274 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 468 zł/m², a dla domów spada do 3 350 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Piekary Śląskie - Centrum?
Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 5-pokojowy dom.