Odkryj 152 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Śródmieście – Centrum. Ceny wahają się od 105 000 zł do 2 499 000 zł, a średnia cena to 671 693 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Śródmieście – Centrum według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na osiedlu Śródmieście – Centrum? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 312 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 158 800 zł a 650 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
312 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 052 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
95
2025
Ceny w ciągu roku
-10,9%
mediana
Od 2010 roku
+264,1%
mediana
Wobec mediany gminy
-19%
Tarnowskie Góry: 385 000 zł
Wobec mediany krajowej
-30,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Śródmieście – Centrum obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 312 000 zł, czyli 6 052 zł/m², w obserwowanym przedziale od 158 800 zł do 650 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 69 000 zł do 390 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 46,4% transakcji zawarto między 100 000 zł a 230 000 zł, a 10,2% przekroczyło 390 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 48% sprzedanych lokali ma od 40 do 63 m², a 10,3% przekracza 86 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 19% niższa od mediany gminy (Tarnowskie Góry: 385 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 30,7% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 7 sprzedaży mieszkań, z medianą 340 000 zł i 6 533 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 330 000 zł (5 574 zł/m²) przy 39 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Śródmieście – Centrum rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
7 |
340 000 zł |
+9% |
6 533 zł/m² |
| 2025 |
95 |
312 000 zł |
-10,9% |
6 052 zł/m² |
| 2024 |
152 |
350 000 zł |
+23,7% |
5 783 zł/m² |
| 2023 |
163 |
282 913 zł |
+25,7% |
5 439 zł/m² |
| 2022 |
120 |
225 000 zł |
+13,1% |
4 636 zł/m² |
| 2021 |
97 |
199 000 zł |
+17,1% |
4 185 zł/m² |
| 2020 |
67 |
170 000 zł |
+21,4% |
3 603 zł/m² |
| 2019 |
81 |
140 000 zł |
+4,5% |
3 114 zł/m² |
| 2018 |
84 |
134 000 zł |
+8,9% |
2 699 zł/m² |
| 2017 |
113 |
123 000 zł |
-2,8% |
2 770 zł/m² |
| 2016 |
54 |
126 500 zł |
+15,3% |
2 479 zł/m² |
| 2015 |
86 |
109 692 zł |
+37,1% |
2 296 zł/m² |
| 2014 |
120 |
80 000 zł |
-34% |
1 940 zł/m² |
| 2013 |
87 |
121 200 zł |
+12,2% |
2 309 zł/m² |
| 2012 |
114 |
108 042 zł |
+4,2% |
2 515 zł/m² |
| 2011 |
104 |
103 675 zł |
+21% |
2 339 zł/m² |
| 2010 |
141 |
85 680 zł |
— |
1 511 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Śródmieście – Centrum: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
95 |
| Mediana ceny |
312 000 zł |
| Cena za m² |
6 052 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
51,4 m² |
| Typowy przedział |
158 800 – 650 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Śródmieście – Centrum
Rozkład obliczony na podstawie 1 685 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 69 000 zł |
10% |
| 69 000 – 100 000 zł |
15,1% |
| 100 000 – 230 000 zł |
46,4% |
| 230 000 – 390 000 zł |
18,3% |
| Powyżej 390 000 zł |
10,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Śródmieście – Centrum
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 682 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 500 zł/m² |
7,6% |
| 1 500 – 2 200 zł/m² |
19,8% |
| 2 200 – 4 400 zł/m² |
44,1% |
| 4 400 – 6 500 zł/m² |
18,9% |
| Powyżej 6 500 zł/m² |
9,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Śródmieście – Centrum
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 32 m² |
11,2% |
| 32 – 40 m² |
16,6% |
| 40 – 63 m² |
48% |
| 63 – 86 m² |
13,9% |
| Powyżej 86 m² |
10,3% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Śródmieście – Centrum: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
4,2% |
154 500 zł |
5 801 zł/m² |
| 2 izby |
24,7% |
116 000 zł |
5 417 zł/m² |
| 3 izby |
45,1% |
135 957 zł |
3 502 zł/m² |
| 4 izby |
20,3% |
185 000 zł |
3 279 zł/m² |
| 5 izb |
4,9% |
350 001 zł |
3 586 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,9% |
260 000 zł |
2 421 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Śródmieście – Centrum
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Tarnowskie Góry |
1 322 |
— |
137 zł/m² |
| Opatowice |
9 |
— |
246 zł/m² |
| Sowice |
4 |
— |
— |
| Lasowice |
3 |
— |
— |
Ceny działek na osiedlu Śródmieście – Centrum: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
235 |
149 zł/m² |
180 000 zł |
1 019 m² |
| Grunty rolne |
169 |
91 zł/m² |
108 963 zł |
1 534 m² |
| Wszystkie działki |
514 |
133 zł/m² |
145 000 zł |
1 008 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Śródmieście – Centrum
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
192 |
96 |
0 |
13 |
83 |
| 2026 (do 17.08) |
10 |
7 |
0 |
2 |
1 |
| Razem 2010–2026 |
3 493 |
1 724 |
0 |
552 |
1 217 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na osiedlu Śródmieście – Centrum to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 135 957 zł. W ciągu roku mediana straciła 10,9%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na osiedlu Śródmieście – Centrum — ceny i metraże
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Śródmieście – Centrum?
Nieruchomości na osiedlu Śródmieście – Centrum kosztują średnio około 671 693 zł, czyli około 5 851 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 152: 93 mieszkania i 59 domów.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na osiedlu Śródmieście – Centrum?
Znajdziesz tu oferty od 105 000 zł do 2 499 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Śródmieście – Centrum?
Średnio mają około 115 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 191 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 67 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Śródmieście – Centrum:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 34 m² | 210 829 zł |
| 2 pokoje | 57 m² | 330 059 zł |
| 3 pokoje | 74 m² | 540 507 zł |
| 4 pokoje | 112 m² | 747 363 zł |
| 5 pokoi | 155 m² | 946 995 zł |
| 6 pokoi | 211 m² | 1 252 933 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 5 851 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 835 zł/m², a dla domów spada do 5 308 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na osiedlu Śródmieście – Centrum?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 5-pokojowy dom.