Zobacz 298 nieruchomości na sprzedaż na terenie Opatowic: ceny od 273 000 zł do 1 250 000 zł, średnio 675 833 zł.
Ceny nieruchomości Opatowic według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile kosztuje nieruchomość na terenie Opatowic? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 560 000 zł — to mediana wyliczona z 24 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2019 roku zmiana wynosi +93,3%.
Mediana ceny sprzedaży
560 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 205 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
24
2025
Ceny w ciągu roku
+12,2%
mediana
Od 2019 roku
+93,3%
mediana
Wobec mediany gminy
+45,5%
Tarnowskie Góry: 385 000 zł
Wobec mediany krajowej
+24,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Opatowic obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 560 000 zł, czyli 7 205 zł/m², w obserwowanym przedziale od 491 365 zł do 766 850 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 300 000 zł do 590 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 41,2% transakcji zawarto między 390 000 zł a 540 000 zł, a 10,6% przekroczyło 590 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 48,2% sprzedanych lokali ma od 72 do 93 m², a 9,4% przekracza 110 m².
Te poziomy cen plasują lokalny rynek wyraźnie powyżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Tarnowskie Góry: 385 000 zł) o 45,5%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 24,4%.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 571 000 zł (7 242 zł/m²) przy 8 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Opatowic rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2025 |
24 |
560 000 zł |
+12,2% |
7 205 zł/m² |
| 2024 |
21 |
499 000 zł |
+17,7% |
5 342 zł/m² |
| 2023 |
10 |
424 000 zł |
+7,1% |
7 036 zł/m² |
| 2022 |
7 |
396 000 zł |
-7,1% |
6 096 zł/m² |
| 2021 |
4 |
426 185 zł |
+25,6% |
4 777 zł/m² |
| 2020 |
10 |
339 272 zł |
+17,1% |
4 584 zł/m² |
| 2019 |
9 |
289 632 zł |
— |
4 433 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Opatowice: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
24 |
| Mediana ceny |
560 000 zł |
| Cena za m² |
7 205 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
82 m² |
| Typowy przedział |
491 365 – 766 850 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Opatowic
Rozkład obliczony na podstawie 85 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 300 000 zł |
8,2% |
| 300 000 – 390 000 zł |
21,2% |
| 390 000 – 540 000 zł |
41,2% |
| 540 000 – 590 000 zł |
18,8% |
| Powyżej 590 000 zł |
10,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Opatowic
Rozkład ceny za m² na podstawie 85 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 900 zł/m² |
10,6% |
| 3 900 – 4 700 zł/m² |
17,6% |
| 4 700 – 6 900 zł/m² |
44,7% |
| 6 900 – 7 800 zł/m² |
16,5% |
| Powyżej 7 800 zł/m² |
10,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Opatowic
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 62 m² |
11,8% |
| 62 – 72 m² |
15,3% |
| 72 – 93 m² |
48,2% |
| 93 – 110 m² |
15,3% |
| Powyżej 110 m² |
9,4% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Opatowice: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
9,5% |
389 000 zł |
6 385 zł/m² |
| 3 izby |
19% |
545 100 zł |
6 826 zł/m² |
| 4 izby |
60,7% |
472 000 zł |
5 694 zł/m² |
| 5 izb |
8,3% |
452 000 zł |
3 923 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
2,4% |
205 062 zł |
2 034 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Opatowic
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Opatowice |
537 |
— |
52 zł/m² |
| Tarnowskie Góry |
58 |
— |
100 zł/m² |
Ceny działek na terenie Opatowic: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
195 |
94 zł/m² |
148 000 zł |
1 753 m² |
| Grunty rolne |
289 |
42 zł/m² |
89 250 zł |
2 143 m² |
| Wszystkie działki |
491 |
57 zł/m² |
106 100 zł |
2 012 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Opatowic
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
52 |
24 |
0 |
18 |
10 |
| 2026 (do 17.08) |
5 |
0 |
0 |
2 |
3 |
| Razem 2010–2026 |
786 |
85 |
0 |
541 |
160 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na terenie Opatowic to lokal czteroizbowy, z medianą ceny 472 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 12,2%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Opatowic w liczbach
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Opatowic?
Nieruchomości na terenie Opatowic kosztują średnio około 675 833 zł, czyli około 7 440 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 298 nieruchomości: 13 mieszkań i 5 domów oraz 280 innych nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na terenie Opatowic?
Ceny wahają się od około 273 000 zł do 1 250 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 91 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 139 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 72 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Opatowic:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 72 m² | 597 200 zł |
| 4 pokoje | 130 m² | 843 167 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 7 440 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 158 zł/m², a dla domów spada do 6 467 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Opatowic?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 4-pokojowe mieszkanie.