Domy i mieszkania na sprzedaż Centrum

Kup nieruchomość na osiedlu Centrum: 83 nieruchomości w cenach od 109 000 zł do 2 600 000 zł, przy średniej cenie 355 078 zł.

Średnia cena 355 078 zł cena sprzedaży
Przedział cen 109 000–2 600 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 72 m² na nieruchomość
Cena za m² 4 929 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

83 łącznie
92% mieszkania
  • Mieszkania 91,6%
    76 nieruchomości
  • Domy 8,4%
    7 nieruchomości

Ile pokoi

83 łącznie
58% 2 pokoje
  • 1 pokój 27,7%
    23 nieruchomości
  • 2 pokoje 57,8%
    48 nieruchomości
  • 3 pokoje 10,8%
    9 nieruchomości
  • 4 pokoje 3,6%
    3 nieruchomości

Przedziały cenowe

83 łącznie
  • 105 000–180 000 zł 21,7%
    18 nieruchomości
  • 180 000–200 000 zł 19,3%
    16 nieruchomości
  • 200 000–260 000 zł 20,5%
    17 nieruchomości
  • 260 000–395 000 zł 19,3%
    16 nieruchomości
  • 410 000–2 605 000 zł 19,3%
    16 nieruchomości

Przedziały powierzchni

83 łącznie
  • 20–40 m² 51,8%
    43 nieruchomości
  • 40–50 m² 24,1%
    20 nieruchomości
  • 50–60 m² 7,2%
    6 nieruchomości
  • 60–1 110 m² 16,9%
    14 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 43 m² 388 m²
Cena za metr kwadratowy 5 931 zł/m² 3 724 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Rynek sprzedaży osiedla Centrum obejmuje 83 nieruchomości, ze zdecydowaną przewagą mieszkań (92% całości): 76 mieszkań i 7 domów. Mieszkania mają średnią powierzchnię 43 m² i cenę 5 931 zł/m²; domy natomiast około 388 m² i 3 724 zł/m².

Mieszkania 2-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 1- i 3-pokojowe.

Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny osiedla Centrum oscylowały w 2025 roku wokół 230 000 zł (mediana). To około 5 027 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 15,6% sprzedaży od 2010 roku.

Mediana ceny sprzedaży 230 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 027 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 214 2025
Ceny w ciągu roku +0,2% mediana
Od 2021 roku +25% mediana
Wobec mediany gminy -27,7% Siemianowice Śląskie: 318 000 zł
Wobec mediany krajowej -48,9% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla osiedla Centrum obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 230 000 zł, czyli 5 027 zł/m², w obserwowanym przedziale od 94 650 zł do 651 378 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 420 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 44,9% transakcji zawarto między 170 000 zł a 290 000 zł, a 10,2% przekroczyło 420 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 43,7% sprzedanych lokali ma od 38 do 53 m², a 9,9% przekracza 71 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 27,7% niższa od mediany gminy (Siemianowice Śląskie: 318 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 48,9% niższa.

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 117 sprzedaży mieszkań, z medianą 256 000 zł i 5 398 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 244 000 zł (5 249 zł/m²) przy 174 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Centrum rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 117 256 000 zł +11,3% 5 398 zł/m²
2025 214 230 000 zł +0,2% 5 027 zł/m²
2024 218 229 500 zł -4,4% 5 197 zł/m²
2023 287 240 000 zł +29,7% 5 014 zł/m²
2022 157 185 000 zł +0,5% 4 477 zł/m²
2021 77 184 000 zł +4,7% 4 250 zł/m²
2020 2 175 700 zł — 3 153 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Centrum: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 214
Mediana ceny 230 000 zł
Cena za m² 5 027 zł/m²
Mediana powierzchni 48 m²
Typowy przedział 94 650 –
651 378 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum

Rozkład obliczony na podstawie 1 072 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 110 000 zł 9%
110 000 – 170 000 zł 18,3%
170 000 – 290 000 zł 44,9%
290 000 – 420 000 zł 17,6%
Powyżej 420 000 zł 10,2%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Centrum

Rozkład ceny za m² na podstawie 1 072 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 800 zł/m² 10,2%
2 800 – 4 100 zł/m² 18,9%
4 100 – 5 800 zł/m² 42,7%
5 800 – 7 300 zł/m² 18,2%
Powyżej 7 300 zł/m² 10%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 33 m² 9,9%
33 – 38 m² 17,6%
38 – 53 m² 43,7%
53 – 71 m² 18,9%
Powyżej 71 m² 9,9%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Centrum: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 3,9% 120 000 zł 4 482 zł/m²
2 izby 30,4% 179 000 zł 4 940 zł/m²
3 izby 40,8% 230 000 zł 5 007 zł/m²
4 izby 21,4% 290 000 zł 5 234 zł/m²
5 izb 3,4% 432 000 zł 5 175 zł/m²
6 izb i więcej 0,2% 225 000 zł 2 986 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Centrum

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
53 55 — 153 zł/m²
55 33 133 000 zł 240 zł/m²
51 18 — 243 zł/m²
52 12 — 399 zł/m²
56 9 — —
21 8 — 422 zł/m²
57 7 — 191 zł/m²
11 7 — 453 zł/m²
54 3 — —

Ceny działek na osiedlu Centrum: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 45 245 zł/m² 350 000 zł 1 126 m²
Wszystkie działki 48 243 zł/m² 361 345 zł 1 172 m²

Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Centrum

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 334 245 0 26 63
2026 (do 17.08) 195 140 0 15 40
Razem 2010–2026 1 721 1 310 0 102 309

W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla osiedla Centrum średnia bez wartości skrajnych wynosi 251 479 zł, przy medianie 230 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 5 027 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum?

Licz się ze średnią kwotą 355 078 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum, czyli około 4 929 zł/m².

Jak duża jest oferta na osiedlu Centrum?

Obecnie dostępnych ofert: 83: 76 mieszkań i 7 domów.

Jaki jest przedział cen na osiedlu Centrum?

Oferty zaczynają się od 109 000 zł i sięgają 2 600 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Centrum?

Średnio mają około 72 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 388 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 43 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Centrum:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój33 m²186 195 zł
2 pokoje42 m²256 252 zł
3 pokoje81 m²450 833 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Centrum?

Średnio wychodzi około 4 929 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 931 zł/m², a dla domów spada do 3 724 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na osiedlu Centrum?

Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 1-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.