Porównaj 118 nieruchomości na sprzedaż na terenie Starego Lesieńca — średnia cena to 2 176 667 zł, a ceny sięgają od 165 000 zł do 6 200 000 zł.
Ceny nieruchomości Starego Lesieńca według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości Starego Lesieńca zamknął 2010 rok medianą ceny sprzedaży 25 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 24 667 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo.
Mediana ceny sprzedaży
25 000 zł
2010
Mediana ceny za m²
403 zł/m²
2010
Zarejestrowane sprzedaże
7
2010
Wobec mediany gminy
-58,3%
Boguszów-Gorce: 59 997 zł
Wobec mediany krajowej
-87,4%
Polska: 198 800 zł
Statystyki dla Starego Lesieńca obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 25 000 zł, czyli 403 zł/m², w obserwowanym przedziale od 20 000 zł do 81 400 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 20 000 zł do 190 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 41,9% transakcji zawarto między 30 000 zł a 120 000 zł, a 12,9% przekroczyło 190 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 22,6% sprzedanych lokali ma od 49 do 62 m², a 9,7% przekracza 73 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 58,3% niższa od mediany gminy (Boguszów-Gorce: 59 997 zł), a od mediany krajowej (198 800 zł) jest o 87,4% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Starego Lesieńca rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2025 |
1 |
124 000 zł |
-37,2% |
2 487 zł/m² |
| 2024 |
4 |
197 500 zł |
+6,8% |
3 813 zł/m² |
| 2023 |
1 |
185 000 zł |
+85% |
3 793 zł/m² |
| 2022 |
3 |
100 000 zł |
-42,9% |
1 761 zł/m² |
| 2021 |
1 |
175 000 zł |
+264,6% |
2 425 zł/m² |
| 2020 |
1 |
48 000 zł |
+5,3% |
1 324 zł/m² |
| 2019 |
1 |
45 600 zł |
-0,9% |
883 zł/m² |
| 2018 |
2 |
46 000 zł |
-52,6% |
950 zł/m² |
| 2017 |
1 |
97 000 zł |
+56,5% |
1 586 zł/m² |
| 2016 |
2 |
62 000 zł |
-46,1% |
1 131 zł/m² |
| 2015 |
1 |
115 000 zł |
+187,5% |
1 444 zł/m² |
| 2014 |
1 |
40 000 zł |
-27,3% |
1 180 zł/m² |
| 2013 |
1 |
55 000 zł |
-63,3% |
826 zł/m² |
| 2012 |
1 |
150 000 zł |
+581,8% |
2 388 zł/m² |
| 2011 |
3 |
22 000 zł |
-12% |
354 zł/m² |
| 2010 |
7 |
25 000 zł |
— |
403 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Stary Lesieniec: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2010) |
| Sprzedaże |
7 |
| Mediana ceny |
25 000 zł |
| Cena za m² |
403 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
62,1 m² |
| Typowy przedział |
20 000 – 81 400 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Starego Lesieńca
Rozkład obliczony na podstawie 31 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 20 000 zł |
6,5% |
| 20 000 – 30 000 zł |
22,6% |
| 30 000 – 120 000 zł |
41,9% |
| 120 000 – 190 000 zł |
16,1% |
| Powyżej 190 000 zł |
12,9% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Starego Lesieńca
Rozkład ceny za m² na podstawie 31 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 350 zł/m² |
9,7% |
| 350 – 450 zł/m² |
19,4% |
| 450 – 2 100 zł/m² |
41,9% |
| 2 100 – 3 800 zł/m² |
22,6% |
| Powyżej 3 800 zł/m² |
6,5% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Starego Lesieńca
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 39 m² |
16,1% |
| 39 – 49 m² |
12,9% |
| 49 – 62 m² |
22,6% |
| 62 – 73 m² |
38,7% |
| Powyżej 73 m² |
9,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Stary Lesieniec: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
6,5% |
79 500 zł |
2 059 zł/m² |
| 2 izby |
9,7% |
38 000 zł |
914 zł/m² |
| 3 izby |
41,9% |
97 000 zł |
2 193 zł/m² |
| 4 izby |
35,5% |
25 000 zł |
959 zł/m² |
| 5 izb |
6,5% |
145 000 zł |
1 934 zł/m² |
Ceny działek na terenie Starego Lesieńca: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Grunty rolne |
14 |
4,8 zł/m² |
20 000 zł |
7 160 m² |
| Wszystkie działki |
17 |
7,0 zł/m² |
25 000 zł |
5 740 m² |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Starego Lesieńca średnia bez wartości skrajnych wynosi 24 667 zł, przy medianie 25 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 403 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Starego Lesieńca: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Starego Lesieńca?
Licz się ze średnią kwotą 2 176 667 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Starego Lesieńca, czyli około 5 054 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Starego Lesieńca?
Aktualna oferta to około 118 nieruchomości: 2 mieszkania i 1 dom oraz 115 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 165 000 zł i sięgają 6 200 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Starego Lesieńca?
Średnio mają około 431 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 1 200 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 46 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Starego Lesieńca?
Średnio wychodzi około 5 054 zł/m². Dla mieszkań spada do 3 587 zł/m², a dla domów rośnie do 5 167 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Starego Lesieńca?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie.