Kup nieruchomość na osiedlu Centrum: 53 nieruchomości w cenach od 109 000 zł do 2 640 000 zł, przy średniej cenie 434 764 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Centrum według rzeczywistych cen transakcyjnych
Mediana ceny sprzedaży na osiedlu Centrum wyniosła 192 500 zł w 2025 roku według oficjalnego rejestru cen nieruchomości (RCiWN). Na poziomie gminy (Świętochłowice) mediana to 250 500 zł. Zmiana roczna: -5,1%.
Mediana ceny sprzedaży
192 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
4 223 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
114
2025
Ceny w ciągu roku
-5,1%
mediana
Od 2020 roku
+11,9%
mediana
Wobec mediany gminy
-23,2%
Świętochłowice: 250 500 zł
Wobec mediany krajowej
-57,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Centrum obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 192 500 zł, czyli 4 223 zł/m², w obserwowanym przedziale od 81 894 zł do 351 138 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 100 000 zł do 300 000 zł (około 78% rynku). W szczegółach: 43,8% transakcji zawarto między 140 000 zł a 240 000 zł, a 13,4% przekroczyło 300 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 47,5% sprzedanych lokali ma od 37 do 51 m², a 10,3% przekracza 66 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 23,2% niższa od mediany gminy (Świętochłowice: 250 500 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 57,2% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 48 sprzedaży mieszkań, z medianą 225 500 zł i 4 441 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 205 000 zł (4 475 zł/m²) przy 89 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Centrum rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
48 |
225 500 zł |
+17,1% |
4 441 zł/m² |
| 2025 |
114 |
192 500 zł |
-5,1% |
4 223 zł/m² |
| 2024 |
94 |
202 850 zł |
+4,3% |
4 469 zł/m² |
| 2023 |
78 |
194 500 zł |
+2,9% |
4 150 zł/m² |
| 2022 |
62 |
189 000 zł |
+23,9% |
4 208 zł/m² |
| 2021 |
82 |
152 500 zł |
-11,3% |
3 598 zł/m² |
| 2020 |
14 |
172 000 zł |
-14% |
3 971 zł/m² |
| 2019 |
1 |
200 000 zł |
— |
5 693 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Centrum: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
114 |
| Mediana ceny |
192 500 zł |
| Cena za m² |
4 223 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
44,2 m² |
| Typowy przedział |
81 894 – 351 138 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum
Rozkład obliczony na podstawie 493 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 100 000 zł |
8,5% |
| 100 000 – 140 000 zł |
18,1% |
| 140 000 – 240 000 zł |
43,8% |
| 240 000 – 300 000 zł |
16,2% |
| Powyżej 300 000 zł |
13,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Centrum
Rozkład ceny za m² na podstawie 493 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 500 zł/m² |
10,8% |
| 2 500 – 3 300 zł/m² |
16,2% |
| 3 300 – 4 900 zł/m² |
45,4% |
| 4 900 – 5 900 zł/m² |
17,2% |
| Powyżej 5 900 zł/m² |
10,3% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
10,1% |
| 35 – 37 m² |
15% |
| 37 – 51 m² |
47,5% |
| 51 – 66 m² |
17% |
| Powyżej 66 m² |
10,3% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Centrum: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,4% |
82 618 zł |
3 434 zł/m² |
| 2 izby |
30,6% |
136 000 zł |
3 831 zł/m² |
| 3 izby |
49,5% |
204 200 zł |
4 438 zł/m² |
| 4 izby |
15% |
276 500 zł |
4 269 zł/m² |
| 5 izb |
2% |
344 416 zł |
3 910 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,4% |
244 500 zł |
2 535 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Centrum: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
14 |
188 zł/m² |
532 377 zł |
3 220 m² |
| Wszystkie działki |
20 |
189 zł/m² |
432 000 zł |
1 994 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Centrum
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
220 |
170 |
0 |
9 |
41 |
| 2026 (do 17.08) |
89 |
62 |
0 |
2 |
25 |
| Razem 2010–2026 |
969 |
751 |
0 |
35 |
183 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla osiedla Centrum średnia bez wartości skrajnych wynosi 202 578 zł, przy medianie 192 500 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 4 223 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na osiedlu Centrum: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Centrum?
Na zakup nieruchomości na osiedlu Centrum trzeba przeznaczyć średnio 434 764 zł, czyli około 4 759 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 53: 48 mieszkań i 5 domów.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na osiedlu Centrum?
Ceny wahają się od około 109 000 zł do 2 640 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Centrum?
Średnio mają około 91 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 525 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 46 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Centrum:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 36 m² | 161 380 zł |
| 2 pokoje | 43 m² | 249 997 zł |
| 3 pokoje | 69 m² | 345 238 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Centrum?
Średnio wychodzi około 4 759 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 454 zł/m², a dla domów spada do 4 171 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na osiedlu Centrum?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 1-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.