Znajdź swoją nieruchomość na terenie Śmiłowic: 198 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 400 000 zł do 2 650 000 zł, średnio 969 285 zł.
Ceny nieruchomości Śmiłowic według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie na terenie Śmiłowic sprzedawano w 2025 roku za medianę 523 625 zł. Typowa nieruchomość: 70,8 m², 2 izby. Ceny zyskały 30,9% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
523 625 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 569 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
19
2025
Ceny w ciągu roku
+30,9%
mediana
Od 2024 roku
+30,9%
mediana
Wobec mediany gminy
+24,6%
Mikołów: 420 295 zł
Wobec mediany krajowej
+16,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Śmiłowic obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 523 625 zł, czyli 7 569 zł/m², w obserwowanym przedziale od 370 000 zł do 620 921 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 130 000 zł do 570 000 zł (około 77% rynku). W szczegółach: 44,2% transakcji zawarto między 210 000 zł a 510 000 zł, a 11,6% przekroczyło 570 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 55,8% sprzedanych lokali ma od 56 do 71 m², a 11,6% przekracza 78 m².
Te poziomy cen plasują lokalny rynek wyraźnie powyżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Mikołów: 420 295 zł) o 24,6%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 16,4%.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 540 501 zł (7 597 zł/m²) przy 9 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Śmiłowic rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
4 |
505 751 zł |
-3,4% |
7 644 zł/m² |
| 2025 |
19 |
523 625 zł |
+30,9% |
7 569 zł/m² |
| 2024 |
7 |
400 000 zł |
+135,3% |
7 129 zł/m² |
| 2023 |
3 |
170 000 zł |
— |
2 952 zł/m² |
| 2020 |
1 |
174 000 zł |
+480% |
3 850 zł/m² |
| 2019 |
1 |
30 000 zł |
-78,6% |
921 zł/m² |
| 2018 |
1 |
140 000 zł |
-22,2% |
2 513 zł/m² |
| 2017 |
1 |
180 000 zł |
+40,6% |
3 041 zł/m² |
| 2016 |
1 |
128 000 zł |
— |
3 048 zł/m² |
| 2013 |
2 |
148 000 zł |
— |
2 369 zł/m² |
| 2011 |
3 |
135 000 zł |
— |
2 300 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Śmiłowice: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
19 |
| Mediana ceny |
523 625 zł |
| Cena za m² |
7 569 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
70,8 m² |
| Typowy przedział |
370 000 – 620 921 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Śmiłowic
Rozkład obliczony na podstawie 43 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 130 000 zł |
11,6% |
| 130 000 – 210 000 zł |
16,3% |
| 210 000 – 510 000 zł |
44,2% |
| 510 000 – 570 000 zł |
16,3% |
| Powyżej 570 000 zł |
11,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Śmiłowic
Rozkład ceny za m² na podstawie 43 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 300 zł/m² |
11,6% |
| 2 300 – 3 100 zł/m² |
16,3% |
| 3 100 – 7 600 zł/m² |
44,2% |
| 7 600 – 8 700 zł/m² |
18,6% |
| Powyżej 8 700 zł/m² |
9,3% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Śmiłowic
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 50 m² |
9,3% |
| 50 – 56 m² |
20,9% |
| 56 – 71 m² |
55,8% |
| 71 – 78 m² |
2,3% |
| Powyżej 78 m² |
11,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Śmiłowice: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
35,7% |
540 501 zł |
5 435 zł/m² |
| 3 izby |
42,9% |
137 500 zł |
2 770 zł/m² |
| 4 izby |
21,4% |
180 000 zł |
2 911 zł/m² |
Ceny działek na terenie Śmiłowic: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
342 |
40 zł/m² |
130 306 zł |
4 098 m² |
| Grunty rolne |
15 |
28 zł/m² |
104 830 zł |
5 946 m² |
| Wszystkie działki |
357 |
40 zł/m² |
130 000 zł |
4 235 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Śmiłowic
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
45 |
19 |
0 |
9 |
17 |
| 2026 (do 17.08) |
15 |
4 |
0 |
3 |
8 |
| Razem 2010–2026 |
754 |
43 |
0 |
450 |
261 |
Zasadnicza część sprzedaży na terenie Śmiłowic zamyka się między 370 000 zł a 620 921 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 11,6% nieruchomości sprzedano poniżej 130 000 zł, a 11,6% powyżej 570 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Śmiłowic w liczbach
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Śmiłowic?
Na zakup nieruchomości na terenie Śmiłowic trzeba przeznaczyć średnio 969 285 zł, czyli około 7 890 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 198 nieruchomości: 9 domów i 5 mieszkań oraz 184 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Ceny wahają się od około 400 000 zł do 2 650 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 123 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 161 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 55 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 7 890 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 713 zł/m², a dla domów spada do 7 733 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Śmiłowic?
Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.