Znajdź swoją nieruchomość na osiedlu Centrum: 112 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 99 000 zł do 3 200 000 zł, średnio 687 855 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Centrum według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 115 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 368 000 zł rynek osiedla Centrum najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 202,5%.
Mediana ceny sprzedaży
368 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 432 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
115
2025
Ceny w ciągu roku
+11,5%
mediana
Od 2010 roku
+202,5%
mediana
Wobec mediany gminy
-12,4%
Mikołów: 420 295 zł
Wobec mediany krajowej
-18,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Centrum obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 368 000 zł, czyli 7 432 zł/m², w obserwowanym przedziale od 213 000 zł do 1 114 330 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 410 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 44,8% transakcji zawarto między 150 000 zł a 290 000 zł, a 9,9% przekroczyło 410 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44% sprzedanych lokali ma od 44 do 60 m², a 10,1% przekracza 75 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 12,4% niższa od mediany gminy (Mikołów: 420 295 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 18,2% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 59 sprzedaży mieszkań, z medianą 400 000 zł i 7 539 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 400 000 zł (7 354 zł/m²) przy 106 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Centrum rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
59 |
400 000 zł |
+8,7% |
7 539 zł/m² |
| 2025 |
115 |
368 000 zł |
+11,5% |
7 432 zł/m² |
| 2024 |
112 |
330 000 zł |
+22,2% |
6 381 zł/m² |
| 2023 |
126 |
270 000 zł |
-2,4% |
5 686 zł/m² |
| 2022 |
134 |
276 500 zł |
+8,5% |
6 008 zł/m² |
| 2021 |
227 |
254 900 zł |
+12,3% |
5 494 zł/m² |
| 2020 |
135 |
227 000 zł |
+9,5% |
4 883 zł/m² |
| 2019 |
70 |
207 250 zł |
+15,6% |
3 773 zł/m² |
| 2018 |
117 |
179 300 zł |
+23,7% |
3 459 zł/m² |
| 2017 |
116 |
144 996 zł |
-20,3% |
3 020 zł/m² |
| 2016 |
72 |
182 000 zł |
-9% |
3 136 zł/m² |
| 2015 |
68 |
200 000 zł |
+53,1% |
3 589 zł/m² |
| 2014 |
82 |
130 626 zł |
-11,2% |
2 740 zł/m² |
| 2013 |
92 |
147 088 zł |
+5,1% |
2 730 zł/m² |
| 2012 |
85 |
140 000 zł |
+0% |
2 705 zł/m² |
| 2011 |
96 |
140 000 zł |
+15,1% |
2 714 zł/m² |
| 2010 |
147 |
121 640 zł |
— |
2 613 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Centrum: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
115 |
| Mediana ceny |
368 000 zł |
| Cena za m² |
7 432 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
49,3 m² |
| Typowy przedział |
213 000 – 1 114 330 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum
Rozkład obliczony na podstawie 1 853 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 110 000 zł |
9,1% |
| 110 000 – 150 000 zł |
18,4% |
| 150 000 – 290 000 zł |
44,8% |
| 290 000 – 410 000 zł |
17,8% |
| Powyżej 410 000 zł |
9,9% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Centrum
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 853 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 500 zł/m² |
10,8% |
| 2 500 – 2 900 zł/m² |
17,2% |
| 2 900 – 5 500 zł/m² |
43,9% |
| 5 500 – 7 200 zł/m² |
18% |
| Powyżej 7 200 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
8,1% |
| 35 – 44 m² |
19,6% |
| 44 – 60 m² |
44% |
| 60 – 75 m² |
18,2% |
| Powyżej 75 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Centrum: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,3% |
179 772 zł |
5 504 zł/m² |
| 2 izby |
14% |
173 840 zł |
4 589 zł/m² |
| 3 izby |
45,9% |
164 000 zł |
4 575 zł/m² |
| 4 izby |
33,4% |
230 000 zł |
3 912 zł/m² |
| 5 izb |
4,2% |
310 000 zł |
4 424 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,2% |
349 500 zł |
3 546 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Centrum
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Mikołów |
2 872 |
160 000 zł |
135 zł/m² |
| Łaziska Dolne |
3 |
— |
25 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Centrum: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
734 |
146 zł/m² |
148 000 zł |
1 039 m² |
| Grunty rolne |
104 |
66 zł/m² |
100 600 zł |
1 416 m² |
| Wszystkie działki |
853 |
135 zł/m² |
143 330 zł |
1 077 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Centrum
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
288 |
129 |
0 |
64 |
95 |
| 2026 (do 17.08) |
107 |
67 |
0 |
13 |
27 |
| Razem 2010–2026 |
4 461 |
2 135 |
0 |
1 117 |
1 209 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 368 000 zł (7 432 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (45,9% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na osiedlu Centrum — ceny i metraże
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum?
Licz się ze średnią kwotą 687 855 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum, czyli około 5 845 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na osiedlu Centrum?
Aktualna oferta to około 112 nieruchomości: 69 mieszkań i 43 domy.
Jaki jest przedział cen na osiedlu Centrum?
Znajdziesz tu oferty od 99 000 zł do 3 200 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Centrum?
Średnio mają około 118 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 213 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 58 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Centrum:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 47 m² | 403 412 zł |
| 3 pokoje | 63 m² | 448 848 zł |
| 4 pokoje | 128 m² | 902 861 zł |
| 5 pokoi | 185 m² | 898 818 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 5 845 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 510 zł/m², a dla domów spada do 5 117 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Centrum?
Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.