Kup nieruchomość na terenie Lelowa: 35 nieruchomości w cenach od 109 000 zł do 915 000 zł, przy średniej cenie 341 315 zł.
Ceny nieruchomości Lelowa według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Lelowa wyniosła 33 404 zł w 2015 roku, na podstawie 6 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. Mediana ceny metra kwadratowego to około 765 zł.
Mediana ceny sprzedaży
33 404 zł
2015
Mediana ceny za m²
765 zł/m²
2015
Zarejestrowane sprzedaże
6
2015
Wobec mediany powiatu
-53,6%
Częstochowski: 72 020 zł
Wobec mediany krajowej
-83,7%
Polska: 204 873 zł
Statystyki dla Lelowa obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 33 404 zł, czyli 765 zł/m², w obserwowanym przedziale od 17 434 zł do 119 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 23 000 zł do 190 000 zł (około 79% rynku).
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Mediana powierzchni użytkowej wynosi około 49,9 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 53,6% niższa od mediany powiatu (Częstochowski: 72 020 zł), a od mediany krajowej (204 873 zł) jest o 83,7% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Lelowa rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2024 |
1 |
175 000 zł |
-32,7% |
4 167 zł/m² |
| 2023 |
1 |
260 000 zł |
+103,3% |
3 355 zł/m² |
| 2022 |
2 |
127 900 zł |
— |
2 669 zł/m² |
| 2020 |
2 |
54 600 zł |
-98,3% |
1 456 zł/m² |
| 2019 |
1 |
3 217 680 zł |
+5 496% |
83 794 zł/m² |
| 2018 |
2 |
57 500 zł |
+20,3% |
1 679 zł/m² |
| 2017 |
3 |
47 802 zł |
-4,4% |
863 zł/m² |
| 2016 |
1 |
50 000 zł |
+49,7% |
1 276 zł/m² |
| 2015 |
6 |
33 404 zł |
— |
765 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Lelów: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2015) |
| Sprzedaże |
6 |
| Mediana ceny |
33 404 zł |
| Cena za m² |
765 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
49,9 m² |
| Typowy przedział |
17 434 – 119 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Lelowa
Rozkład obliczony na podstawie 19 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 23 000 zł |
10,5% |
| 23 000 – 41 000 zł |
15,8% |
| 41 000 – 120 000 zł |
42,1% |
| 120 000 – 190 000 zł |
21,1% |
| Powyżej 190 000 zł |
10,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Lelowa
Rozkład ceny za m² na podstawie 19 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 440 zł/m² |
15,8% |
| 440 – 990 zł/m² |
15,8% |
| 990 – 2 100 zł/m² |
36,8% |
| 2 100 – 3 500 zł/m² |
21,1% |
| Powyżej 3 500 zł/m² |
10,5% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Lelowa
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
10,5% |
| 36 – 38 m² |
15,8% |
| 38 – 55 m² |
36,8% |
| 55 – 66 m² |
26,3% |
| Powyżej 66 m² |
10,5% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Lelów: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
21,1% |
54 600 zł |
21 983 zł/m² |
| 3 izby |
36,8% |
41 000 zł |
985 zł/m² |
| 4 izby |
36,8% |
121 000 zł |
2 169 zł/m² |
| 5 izb |
5,3% |
260 000 zł |
3 355 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Lelowa
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Biała Wielka |
99 |
41 000 zł |
6,4 zł/m² |
| Drochlin |
97 |
92 500 zł |
1,8 zł/m² |
| Lelów |
94 |
70 154 zł |
6,3 zł/m² |
| Podlesie |
77 |
— |
2,0 zł/m² |
| Turzyn |
46 |
— |
3,8 zł/m² |
| Skrajniwa |
36 |
— |
2,8 zł/m² |
| Zbyczyce |
28 |
— |
3,3 zł/m² |
| Gródek |
27 |
— |
12 zł/m² |
| Nakło |
22 |
— |
4,2 zł/m² |
| Ślęzany |
21 |
— |
5,1 zł/m² |
Ceny działek na terenie Lelowa: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
218 |
10 zł/m² |
35 000 zł |
3 100 m² |
| Grunty rolne |
306 |
2,3 zł/m² |
20 000 zł |
9 964 m² |
| Grunty leśne |
14 |
5,5 zł/m² |
39 750 zł |
4 834 m² |
| Wszystkie działki |
543 |
2,9 zł/m² |
28 000 zł |
6 600 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Lelowa
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
58 |
0 |
0 |
43 |
15 |
| 2026 (do 17.08) |
35 |
0 |
0 |
31 |
4 |
| Razem 2010–2026 |
769 |
23 |
0 |
577 |
169 |
W porównaniu z medianą powiatu (Częstochowski: 72 020 zł) ceny Lelowa są o 53,6% niższe. Mediana krajowa wynosi 204 873 zł, różnica to -83,7%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na terenie Lelowa — ceny i metraże
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Lelowa?
Na zakup nieruchomości na terenie Lelowa trzeba przeznaczyć średnio 341 315 zł, czyli około 2 931 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 35 nieruchomości: 8 domów i 1 mieszkanie oraz 26 innych nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na terenie Lelowa?
Oferty zaczynają się od 109 000 zł i sięgają 915 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 116 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 127 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 29 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Lelowa?
Wynosi ona około 2 931 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 3 759 zł/m², a dla domów spada do 2 908 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Lelowa?
Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 1-pokojowy dom i 3-pokojowy dom.