Kup nieruchomość na osiedlu Centrum: 280 nieruchomości w cenach od 85 000 zł do 2 999 000 zł, przy średniej cenie 476 527 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Centrum według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości osiedla Centrum zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 290 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 305 674 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji spadła o 4,3% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
290 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 167 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
268
2025
Ceny w ciągu roku
-5,8%
mediana
Od 2010 roku
+123,1%
mediana
Wobec mediany gminy
+1,8%
Chorzów: 285 000 zł
Wobec mediany krajowej
-35,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Centrum obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 290 000 zł, czyli 6 167 zł/m², w obserwowanym przedziale od 116 485 zł do 585 393 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 90 000 zł do 440 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45,5% transakcji zawarto między 130 000 zł a 280 000 zł, a 10,1% przekroczyło 440 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,5% sprzedanych lokali ma od 39 do 59 m², a 10% przekracza 83 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Chorzów: 285 000 zł) o 1,8%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 35,6% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 263 sprzedaże mieszkań, z medianą 350 504 zł i 7 407 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 350 000 zł (7 407 zł/m²) przy 381 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Centrum rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
263 |
350 504 zł |
+20,9% |
7 407 zł/m² |
| 2025 |
268 |
290 000 zł |
-5,8% |
6 167 zł/m² |
| 2024 |
280 |
307 779 zł |
+39,9% |
6 301 zł/m² |
| 2023 |
237 |
220 002 zł |
-13,4% |
4 734 zł/m² |
| 2022 |
261 |
254 000 zł |
+44,7% |
5 251 zł/m² |
| 2021 |
243 |
175 500 zł |
-4,8% |
4 055 zł/m² |
| 2020 |
212 |
184 350 zł |
+9,1% |
3 998 zł/m² |
| 2019 |
207 |
169 000 zł |
+20,7% |
3 354 zł/m² |
| 2018 |
173 |
140 000 zł |
+7,7% |
3 097 zł/m² |
| 2017 |
170 |
130 000 zł |
-3,7% |
2 740 zł/m² |
| 2016 |
123 |
135 000 zł |
+3,8% |
2 701 zł/m² |
| 2015 |
121 |
130 000 zł |
-3,7% |
2 766 zł/m² |
| 2014 |
123 |
135 000 zł |
+15,9% |
2 804 zł/m² |
| 2013 |
120 |
116 500 zł |
-10,4% |
2 682 zł/m² |
| 2012 |
79 |
130 000 zł |
-5,5% |
2 753 zł/m² |
| 2011 |
90 |
137 500 zł |
+5,8% |
2 800 zł/m² |
| 2010 |
66 |
130 000 zł |
— |
2 859 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Centrum: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
268 |
| Mediana ceny |
290 000 zł |
| Cena za m² |
6 167 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
46,7 m² |
| Typowy przedział |
116 485 – 585 393 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum
Rozkład obliczony na podstawie 3 036 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 90 000 zł |
9,6% |
| 90 000 – 130 000 zł |
16,3% |
| 130 000 – 280 000 zł |
45,5% |
| 280 000 – 440 000 zł |
18,5% |
| Powyżej 440 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Centrum
Rozkład ceny za m² na podstawie 3 036 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 000 zł/m² |
9,2% |
| 2 000 – 2 900 zł/m² |
20,1% |
| 2 900 – 5 500 zł/m² |
42,4% |
| 5 500 – 8 400 zł/m² |
18,3% |
| Powyżej 8 400 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
10,7% |
| 33 – 39 m² |
17,1% |
| 39 – 59 m² |
44,5% |
| 59 – 83 m² |
17,6% |
| Powyżej 83 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Centrum: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,7% |
130 000 zł |
5 363 zł/m² |
| 2 izby |
27,2% |
160 000 zł |
4 937 zł/m² |
| 3 izby |
44,9% |
175 000 zł |
4 389 zł/m² |
| 4 izby |
19,9% |
245 500 zł |
4 459 zł/m² |
| 5 izb |
4,1% |
300 000 zł |
3 660 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,3% |
300 000 zł |
2 734 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Centrum
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 4 |
209 |
— |
390 zł/m² |
| 1 |
26 |
— |
238 zł/m² |
| 2 |
24 |
— |
554 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Centrum: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
50 |
389 zł/m² |
383 837 zł |
688 m² |
| Wszystkie działki |
55 |
390 zł/m² |
394 000 zł |
688 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Centrum
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
373 |
289 |
0 |
4 |
80 |
| 2026 (do 17.08) |
335 |
282 |
0 |
2 |
51 |
| Razem 2010–2026 |
4 423 |
3 324 |
0 |
123 |
976 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na osiedlu Centrum to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 175 000 zł. W ciągu roku mediana straciła 5,8%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na osiedlu Centrum: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum?
Licz się ze średnią kwotą 476 527 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum, czyli około 7 048 zł/m².
Jak duża jest oferta na osiedlu Centrum?
Obecnie dostępnych ofert: 280: 267 mieszkań i 13 domów.
Jaki jest przedział cen na osiedlu Centrum?
Ceny wahają się od około 85 000 zł do 2 999 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Centrum?
Średnia powierzchnia to około 68 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 318 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 55 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Centrum:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 32 m² | 229 689 zł |
| 2 pokoje | 47 m² | 365 286 zł |
| 3 pokoje | 67 m² | 457 987 zł |
| 4 pokoje | 97 m² | 878 296 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Centrum?
Wynosi ona około 7 048 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 484 zł/m², a dla domów spada do 5 486 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Centrum?
Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.