Kup nieruchomość na terenie Środuli: 28 nieruchomości w cenach od 79 000 zł do 734 405 zł, przy średniej cenie 405 889 zł.
Ceny nieruchomości Środuli według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na terenie Środuli? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 368 526 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 131 250 zł a 544 750 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
368 526 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 917 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
106
2025
Ceny w ciągu roku
+6,1%
mediana
Od 2010 roku
+136,2%
mediana
Wobec mediany gminy
+30,2%
Sosnowiec: 282 947 zł
Wobec mediany krajowej
-18,1%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Środuli obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 368 526 zł, czyli 6 917 zł/m², w obserwowanym przedziale od 131 250 zł do 544 750 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 120 000 zł do 440 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 45,1% transakcji zawarto między 190 000 zł a 350 000 zł, a 9,9% przekroczyło 440 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 46,2% sprzedanych lokali ma od 43 do 59 m², a 9,8% przekracza 70 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Sosnowiec: 282 947 zł) o 30,2%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 18,1% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 22 sprzedaże mieszkań, z medianą 362 500 zł i 7 088 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 320 000 zł (6 650 zł/m²) przy 48 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Środuli rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
22 |
362 500 zł |
-1,6% |
7 088 zł/m² |
| 2025 |
106 |
368 526 zł |
+6,1% |
6 917 zł/m² |
| 2024 |
192 |
347 365 zł |
+12,1% |
7 025 zł/m² |
| 2023 |
243 |
310 000 zł |
+14,7% |
6 435 zł/m² |
| 2022 |
141 |
270 208 zł |
+17,5% |
6 000 zł/m² |
| 2021 |
46 |
230 000 zł |
+27,8% |
4 318 zł/m² |
| 2020 |
34 |
180 000 zł |
+9,1% |
3 724 zł/m² |
| 2019 |
27 |
165 000 zł |
+13,8% |
3 201 zł/m² |
| 2018 |
13 |
145 000 zł |
-18,1% |
2 758 zł/m² |
| 2017 |
1 |
177 000 zł |
+67% |
2 402 zł/m² |
| 2016 |
2 |
106 000 zł |
-18,1% |
2 659 zł/m² |
| 2015 |
34 |
129 500 zł |
+2,8% |
2 555 zł/m² |
| 2014 |
27 |
126 000 zł |
-8% |
2 484 zł/m² |
| 2013 |
21 |
137 000 zł |
-5,5% |
2 589 zł/m² |
| 2012 |
47 |
145 000 zł |
-4,6% |
2 703 zł/m² |
| 2011 |
55 |
152 000 zł |
-2,6% |
2 705 zł/m² |
| 2010 |
24 |
156 000 zł |
— |
2 806 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Środula: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
106 |
| Mediana ceny |
368 526 zł |
| Cena za m² |
6 917 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
55 m² |
| Typowy przedział |
131 250 – 544 750 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Środuli
Rozkład obliczony na podstawie 1 035 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 120 000 zł |
7,8% |
| 120 000 – 190 000 zł |
20,5% |
| 190 000 – 350 000 zł |
45,1% |
| 350 000 – 440 000 zł |
16,7% |
| Powyżej 440 000 zł |
9,9% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Środuli
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 035 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 600 zł/m² |
11,6% |
| 2 600 – 3 600 zł/m² |
16,7% |
| 3 600 – 6 600 zł/m² |
42,9% |
| 6 600 – 7 800 zł/m² |
18,9% |
| Powyżej 7 800 zł/m² |
9,9% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Środuli
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
13,5% |
| 35 – 43 m² |
11,7% |
| 43 – 59 m² |
46,2% |
| 59 – 70 m² |
18,8% |
| Powyżej 70 m² |
9,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Środula: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
9,8% |
229 000 zł |
7 119 zł/m² |
| 2 izby |
18% |
260 370 zł |
5 862 zł/m² |
| 3 izby |
44,5% |
274 000 zł |
5 262 zł/m² |
| 4 izby |
22% |
285 000 zł |
4 694 zł/m² |
| 5 izb |
5,2% |
265 500 zł |
3 707 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,5% |
287 000 zł |
3 753 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Środuli
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 10 |
1 101 |
265 684 zł |
162 zł/m² |
| Zagórze |
114 |
— |
— |
| 11 |
90 |
151 000 zł |
69 zł/m² |
Ceny działek na terenie Środuli: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
20 |
111 zł/m² |
105 220 zł |
718 m² |
| Grunty rolne |
5 |
306 zł/m² |
1 025 820 zł |
2 875 m² |
| Wszystkie działki |
65 |
150 zł/m² |
70 000 zł |
556 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Środuli
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
149 |
113 |
0 |
7 |
29 |
| 2026 (do 17.08) |
32 |
22 |
0 |
3 |
7 |
| Razem 2010–2026 |
1 975 |
1 587 |
0 |
92 |
296 |
Typowa nieruchomość sprzedana na terenie Środuli: 55 m², 3 izby, za 368 526 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Środuli
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Środuli?
Na zakup nieruchomości na terenie Środuli trzeba przeznaczyć średnio 405 889 zł, czyli około 8 055 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Środuli?
Obecnie dostępnych ofert: 28: 27 mieszkań i 1 dom.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Środuli?
Znajdziesz tu oferty od 79 000 zł do 734 405 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Środuli?
Średnio mają około 50 m². Najwięcej przestrzeni oferują mieszkania — około 51 m² — podczas gdy domy mają zwykle około 35 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Środuli:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 46 m² | 349 938 zł |
| 3 pokoje | 59 m² | 553 575 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Środuli?
Wynosi ona około 8 055 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 202 zł/m², a dla domów spada do 2 257 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Środuli?
Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.