Kup nieruchomość na terenie Opatowa: 70 nieruchomości w cenach od 190 000 zł do 649 000 zł, przy średniej cenie 351 333 zł.
Ceny nieruchomości Opatowa według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Opatowa wyniosła 243 000 zł w 2025 roku, na podstawie 18 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 42,9%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 5 119 zł.
Mediana ceny sprzedaży
243 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 119 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
18
2025
Ceny w ciągu roku
+42,9%
mediana
Od 2010 roku
+247,1%
mediana
Wobec mediany gminy
+21,5%
Opatów: 200 000 zł
Wobec mediany krajowej
-46%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Opatowa obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 243 000 zł, czyli 5 119 zł/m², w obserwowanym przedziale od 42 771 zł do 466 405 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 39 000 zł do 310 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 40,2% transakcji zawarto między 99 000 zł a 200 000 zł, a 10,5% przekroczyło 310 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 46,3% sprzedanych lokali ma od 39 do 56 m², a 10% przekracza 70 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Opatów: 200 000 zł) o 21,5%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 46% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 12 sprzedaży mieszkań, z medianą 290 384 zł i 6 750 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 285 000 zł (5 953 zł/m²) przy 16 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Opatowa rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
12 |
290 384 zł |
+19,5% |
6 750 zł/m² |
| 2025 |
18 |
243 000 zł |
+42,9% |
5 119 zł/m² |
| 2024 |
13 |
170 000 zł |
-5,6% |
4 165 zł/m² |
| 2023 |
7 |
180 000 zł |
-14,3% |
4 264 zł/m² |
| 2022 |
15 |
210 000 zł |
+50% |
4 578 zł/m² |
| 2021 |
35 |
140 000 zł |
-6,7% |
3 639 zł/m² |
| 2020 |
29 |
150 000 zł |
+22,7% |
3 151 zł/m² |
| 2019 |
23 |
122 294 zł |
-36,1% |
2 810 zł/m² |
| 2018 |
25 |
191 356 zł |
+86,7% |
3 489 zł/m² |
| 2017 |
10 |
102 500 zł |
+2,5% |
2 370 zł/m² |
| 2016 |
7 |
100 000 zł |
+33,3% |
2 200 zł/m² |
| 2015 |
5 |
75 000 zł |
-26,8% |
2 203 zł/m² |
| 2014 |
2 |
102 500 zł |
-5,7% |
2 509 zł/m² |
| 2013 |
2 |
108 750 zł |
-13,7% |
2 146 zł/m² |
| 2012 |
6 |
126 000 zł |
+14,5% |
2 870 zł/m² |
| 2011 |
9 |
110 000 zł |
+57,1% |
2 791 zł/m² |
| 2010 |
11 |
70 000 zł |
— |
2 182 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Opatów: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
18 |
| Mediana ceny |
243 000 zł |
| Cena za m² |
5 119 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
44,4 m² |
| Typowy przedział |
42 771 – 466 405 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Opatowa
Rozkład obliczony na podstawie 229 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 39 000 zł |
10% |
| 39 000 – 99 000 zł |
17,9% |
| 99 000 – 200 000 zł |
40,2% |
| 200 000 – 310 000 zł |
21,4% |
| Powyżej 310 000 zł |
10,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Opatowa
Rozkład ceny za m² na podstawie 229 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 000 zł/m² |
9,6% |
| 1 000 – 2 500 zł/m² |
19,7% |
| 2 500 – 4 000 zł/m² |
43,2% |
| 4 000 – 5 100 zł/m² |
17,5% |
| Powyżej 5 100 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Opatowa
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 31 m² |
9,6% |
| 31 – 39 m² |
17,9% |
| 39 – 56 m² |
46,3% |
| 56 – 70 m² |
16,2% |
| Powyżej 70 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Opatów: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,9% |
100 000 zł |
3 021 zł/m² |
| 2 izby |
27,2% |
110 000 zł |
3 524 zł/m² |
| 3 izby |
41% |
165 000 zł |
3 431 zł/m² |
| 4 izby |
21,4% |
170 000 zł |
3 068 zł/m² |
| 5 izb |
6,4% |
200 000 zł |
3 487 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,2% |
400 000 zł |
2 655 zł/m² |
Ceny działek na terenie Opatowa: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
85 |
68 zł/m² |
62 500 zł |
758 m² |
| Grunty rolne |
123 |
24 zł/m² |
60 000 zł |
3 825 m² |
| Wszystkie działki |
224 |
45 zł/m² |
60 050 zł |
1 640 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Opatowa
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
84 |
25 |
0 |
16 |
43 |
| 2026 (do 17.08) |
28 |
12 |
0 |
6 |
10 |
| Razem 2010–2026 |
714 |
259 |
0 |
244 |
211 |
Zasadnicza część sprzedaży na terenie Opatowa zamyka się między 42 771 zł a 466 405 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 10% nieruchomości sprzedano poniżej 39 000 zł, a 10,5% powyżej 310 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Opatowa: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Opatowa?
Nieruchomości na terenie Opatowa kosztują średnio około 351 333 zł, czyli około 2 286 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 70 nieruchomości: 5 domów i 1 mieszkanie oraz 64 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Opatowa?
Oferty zaczynają się od 190 000 zł i sięgają 649 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Opatowa?
Zazwyczaj oferują około 154 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 174 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 53 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Opatowa?
Średnio wychodzi około 2 286 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 528 zł/m², a dla domów spada do 2 150 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Opatowa?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 8-pokojowy dom.